Kuşburnu Çayı

Favorilerime
Ekle

Gülgiller familyasından gelen kuşburnu, dikenli dalları, oval biçimli pembe ve beyaz çiçekleri ile tanınan bir bitki türüdür.Güzel kokulu çiçekleri ile güle benzeyen bitki, halk arasında yaban gülü, itburnu, itgülü, gül elması gibi isimlerle ile tanınır ve ticari amaçlarla yetiştirilir.

Yaz sonlarına doğu taban kısmı olgunlaşan bitkinin çiçeklerindeki taç yaprakları dökülür ve 1, 1 buçuk santimetre uzunluğundaki kuşburnu meyvesine dönüşür. Sonbahar mevsiminde toplanan bu meyveler marmelat ve çay yapımında kullanılır.

Kuşburnu çayının faydaları nelerdir?

- C vitamini açısından oldukça zengin olan kuşburnu çayı, solunum yolu enfeksiyonlarına ve soğuk algınlığa karşı kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve tıpkı böğürtlen çayı, tarçın çayı ve ısırgan çayı gibi hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

-Besleyici özelliği ile bedene kuvvet veren kuşburnu çayı, güçsüzlük ve bitkinlik durumlarına karşı doğal ilaç olarak kullanılır. Özellikle mevsim geçişlerinde güç kaybeden vücuda dinçlik verir, kronik yorgunluğa iyi gelir ve strese karşı dayanıklılığı arttırır.

- Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayan kuşburnu çayı; sigara, alkol ve yaşlılık etkilerine karşı cildi korur.

-Kuşburnu çayı idrar söktürücü özelliği ile vücutta biriken fazla suyun atılmasına yardımcı olur. İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.

Kuşburnu çayı nasıl demlenir?

Kuşburnu çayı, kurutulmuş kuşburnundan yapılır. Lezzetli bir kuşburnu çayı yapmak için yıkanan kuşburunlarını yumuşatmak gerekir. Bunun için de kuşburnu sıcak suda 10-15 dakika haşlanır. Haşlanan kuşburnu önce süzülür sonra tekrar kaynamış suya atılarak demlenmek için kaynatılır. Demini vermeye başlayınca ocaktan alınan çay, soğuyunca süzülerek servis edilir. Kuşburnu çayı kaynatılırken içinde şeker katılabilir. Şeker yerine doğal tatlandırıcıları tercih edenler ise tarçın veya bal kullanabilirler. Kuşburnu soğuyunca vitaminlerini ve aromasını kaybetmediği için soğuk olarak veya tekrar ısıtılarak tüketilebilir.

Kuşburnu çayının zararları

Doğru şekilde tüketildiği herhangi bir zararı olmayan kuşburnu çayı fazla tüketildiğinde kusma, baş ağrısı, kabızlık ve mide bulantısı gibi durumlara neden olabilir. Uzun dönem tüketildiğinde ise böbrek taşı riskini arttırır. Özellikle alerjik bünyeli kişilerin ve hemofili hastalığı olan kişilerin kuşburnu çayı tüketmeden önce mutlaka doktora başvurması gerekir.

Görselin kaynağı: http://www.omerfarukkural.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?