Yasemin Çayı

Favorilerime
Ekle

Aromalı çaylar arasında hoş kokusu ve yenileyici etkisiyle öne çıkan yasemin çayı, içeriğindeki maddelerle sağlık açısından pek çok fayda barındırır. Zeytingiller familyasının Jasminum cinsinden olan yasemin, boyu 2,5 – 3 metreye çıkabilen, tropik, çalımsı ve çiçekli bir bitki türüdür. Hoş kokusu ve aroması ile kozmetik sanayinin önemli ham maddelerinden birini oluşturan yasemin bitkisinin yaprak ve çiçekleri, yağ, tonik, çay gibi farklı şekillerde hazırlanır.

Beyaz ya da sarı renkte çiçekler açan bu bitki, aynı zamanda süs bitkisi olarak kullanılır. Akdeniz iklimi özelliklerinde yetişen yaseminin çiçekleri, yaz aylarında sabah erken saatlerde toplanıp kurutulur. Genellikle yeşil çay yaprakları ile birlikte tüketilen yasemin çayı, bazı bölgelerde de siyah çay ile harmanlanarak kullanılır.

Yasemin çayının faydaları nelerdir?

- Cilt esnekliğini ve dayanıklılığını korumaya yardımcı olan yasemin çayı; vücudun toksin ve zehirli maddelerden arınmasını sağlayarak, daha sağlıklı ve genç bir cilt görünümüne yardımcı olur.

- Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisiyle stres ve huzursuzluk gibi durumlarda kullanımı yaygındır.

- Antioksidan özelliğiyle, bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen yasemin çayının, kansere karşı etkili olduğu yönünde araştırmalar yapılmaktadır.

- Yağ yakımını hızlandırıcı etkisiyle, kilo vermek isteyen kişiler için yardımcıdır.

- Mide asitlerini düzenlemeye yardımcı olduğu düşünülen yasemin çayı, ülser ve gastrit tedavisinde destek amaçlı kullanılmaktadır.

- Diş çürükleri ve diş eti çekilmelerine önlemeye karşı etkilidir.

- Yasemin çayı, papatya ve melisa çayı gibi sakinleştirici özelliğe sahip olması ve ginseng çayı gibi yaşlanma karşıtı etkisi nedeniyle tercih edilmektedir.

Yasemin çayı nasıl demlenir?

Yasemin çayı, yasemin çiçeklerinin toplanıp kurutulmasıyla elde edilir. Yasemin çayını hazırlamak için, 1 demlik kaynamış suya bu karışımdan 1 yemek kaşığı koyarak 5 – 10 dakika demlenmesini beklemek yeterli olacaktır. Bu süreden daha fazla bekletmek çayın acı bir tat almasına neden olur. Sabah ve akşamları birer fincan olarak tüketilmesi önerilen yasemin çayı, kendine has tatlı kokulu aroması ile şeker gerektirmeyen bir bitki çayıdır.

Yasemin çayının yan etkileri nelerdir?

Düşük miktarda kafein içeren yasemin çayının, fazla tüketilmesi beynin aşırı uyarılmasına ve beraberinde uykusuzluğa neden olmaktadır. Bu nedenle, tüketimin günlük 2 fincanın üzerine çıkmaması önerilir. Tansiyon düşürücü özelliği nedeniyle düşük tansiyon hastalarının kullanması olumsuz etki yaratabilir. Bunun yanında, hamile ve emziren kadınların, uzman tavsiyesiyle tüketmeleri gerekir.

Görselin kaynağı: http://www.colungateam.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?