Kekik Çayı

Kekik Çayı

Favorilerime
Ekle

Kekik çayı, ballıbabagiller familyasından gelen odunsu gövdesi ve ince dalları ile tanınan kekik bitkisinden yapılır. 40 cm’ye kadar uzayabilen kekik otu, ferahlatıcı kokusu ve lezzeti ile nane, fesleğen gibi, yemeklerde yaygın bir şekilde tüketilir. Kekik otundan yapılan kekik çayı ise şifalı özellikleri ile kullanılır.

Kekik çayı nasıl demlenir?

Kekik çayı, taze veya kurutulmuş kekik otundan hazırlanabilir. Taze kekik otu kullanılarak çay hazırlanacaksa ilk olarak kekiğin odunsu dalları seçilir. Ayıklanan kekik yaprakları ince ince doğranarak kaynamış suyun üzerine dökülür ve 5- 8 dakika demlenmeye bırakılır.

Kurutulmuş kekikten çay yapılacak ise aynı şekilde kaynamış suyun üzerine kekikler atılır. Kurutulmuş kekiğin dem alma süresi ise en az 15 dakikadır. Kekik çayı yaparken kekiğin vitamin ve minerallerini kaybetmemesi için kekikler kesinlikle su ile birlikte kaynatılmamalıdır. Çay yaparken kullanılan standart ölçü 1 yemek kaşığı kekiğe 1 büyük bardak su şeklindedir. Taze kekik kullanılacaksa kekik miktarını düşürmek gerekir.

Kekik çayı nerede bulunur?

Kekik çayı hazır çay şeklinde aktarlarda ve büyük marketlerde kolayca bulunabilir. Bunun yanında internet sitelerinden satın alınabilir. Kekik çayı evde hazırlanacaksa taze kekik otu yaz mevsiminin sonunda semt pazarlarında bulunabilir.

Kurutulmuş kekik otu ise aktarlarda ve marketlerde küçük poşetler içinde satılır. Kurutulmuş kekik alırken yapraklarının yeşil olmasına ve üzerinde lekeler olmamasına dikkat edilir.

Kekik çayının faydaları nelerdir?

- Kekik çayı, kuşburnu çayı gibi sigara ve alkolün etkilerine karşı vücudu korur.

- Kekik çayı özellikle büyüme çağındaki çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir ve çocukların gelişimini destekler.

- Kekik çayı bal ile tatlandırılırsa vücuda kuvvet verir ve vücut dengesini korumaya yardımcı olur.

- Kekik çayı iğde çiçeği çayı gibi zihni dinlendirir, stresi azaltır ve zihni açar.

- Öksürük, soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklara karşı kullanılan kekik çayı, hastalığın iyileşme süresini kısaltır.

Kekik çayının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

A ve K vitamini açısından zengin olan kekik çayında vücuda dinçlik veren C vitamini de bulunur. Bunun yanında sodyum, potasyum, kalsiyum, demir minerallerini içeren kekik çayı, uçucu yağlar içeren formülü ile halk arasında doğal ilaç olarak tüketilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

Jasmin1230 Mart 2023 02:18
Guzel
Yanıtla
Leyla Günbay 30 Mart 2023 12:12
Yanıtla
Teşekkürler!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?