Ginseng Çayı

Favorilerime
Ekle

Ginseng çayı, Latince ismi Panax Quinquefolius olan ginseng bitkisinin 6- 7 cm’ye kadar uzayabilen köklerinden yapılır.Ginseng bitkisinin 4 ile 10 yıl arasında yavaş büyüyen çatallı kökleri geleneksel Çin tıbbında ilaç olarak tüketilmiştir.

Genellikle çay olarak tüketilen etli kökleri, farklı kültürlerde yemek yapımında kullanılmıştır. Vitamin ve mineral acısından oldukça zengin olan ginseng, günümüzde de fiziksel ve zihinsel hastalıklara karşı şifa amacı ile tüketilmektedir.

Ginseng çayı nasıl hazırlanır ve püf noktaları nelerdir?

Ginseng çayı dilimlenmiş ve toz haline getirilmiş ginseng kökünden hazırlanır. Kök halinde satın alınan bitki, ince dilimler halinde doğranır veya rendelenerek demliğin dibine yerleştirilir. Çay için kaynatılan su, köklerin üzerine dökülmeden önce 5- 6 dakika soğutulmalıdır. Çünkü kaynayan su doğrudan köklerin üzerine dökülürse köklerdeki vitaminleri öldürecektir. Soğutulan su köklerinin üzerine yavaşça dökülür ve çay 5- 7 dakika demlenmeye bırakılır.

Lezzetli bir çay demlemek için kullanılan su ve kökü miktarı oldukça önemlidir. Çay yaparken kullanılan standart ölçü 2 su bardağı suya 1 kaşık rendelenmiş kök veya 4- 5 ince dilimlenmiş ginseng kökü şeklindedir. Toz ginseng ile çay demlenecek ise bir bardak için 1 çay kaşığı toz kullanılmalıdır. Bunun yanında çayı tatlandırmak için şeker yerine bal kullanılması tavsiye edilir.

Ginseng çayının faydaları nelerdir?

-Antioksidan etkisine sahip olan ginseng çayı, oolong çayı gibi kalp sağlığına iyi gelir.

- Zihinsel performansı arttıran çay, zihne uyanıklık ve canlılık verir. Bu özelliği ile konsantrasyon arttırarak hafızayı güçlendirdiği ve beyin fonksiyonlarını geliştirdiği söylenmektedir.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

-Yapılan araştırmalar bitkiden elde edilen çayın kanser hücrelerini küçülttüğü göstermektedir.

Ginseng çayı nerede satılır?

Ginseng çayı hazır paketler halinde eczanelerde, aktarlarda, şifalı ürünler satan dükkanlarda ve marketlerde bulunabilir. Bu çayı evde hazırlamak için ise bitkinin kurutulmuş ya da toz haline getirilmiş kökleri kullanılır. Ginseng tozu ve kökleri aktarlarda ve büyük marketlerde küçük poşetler halinde satılır. Bunun yanı sıra farklı internet sitelerinde çay halinde ya da kök halinde ginseng bulunabilir.

Görselin kaynağı: http://www.tea-terra.ru


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?