Rize Çayı

Favorilerime
Ekle

Latince adı camellia sinensis olan çay bitkisi, dünyada ilk kez Assam ve Çin’de üretilmiştir. Bugün, aralarında Rize çayının da bulunduğu 1500’e yakın çay çeşidinin iki ana çay türünün melezlenmesi yoluyla elde edildiği düşünülmektedir. Ilıman ve tropikal iklim bölgelerinin ürünü olan çay, Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nin doğu kesiminde üretilir.

Rize, Artvin, Trabzon, Giresun ve Ordu illeri, tarımın yoğun olarak yapıldığı illerdir. Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan Rize çayı, Türk halk kültüründe önemli bir yere sahiptir.Rize çayını dünyadaki diğer çaylardan ayıran önemli bir fark bulunmaktadır.

Doğu Karadeniz haricinde dünyada neredeyse hiçbir bölgede çay bahçelerinin üzerine kar yağmaz. Rize çayının üzerine yağan bu ince kar örtüsü, bitki üzerinde oluşabilecek her türlü zararlı haşere ve etkenleri yok ederken Rize çayını da daha kaliteli ve lezzetli hale getirir.

Rize çayının faydaları nelerdir?

- Rize çayı, insan vücudu üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

- Günde 1-2 bardak tüketilmesi damar sertliği, yorgunluk ve depresyonu önlemektedir.

- Sindirim sistemini düzenleme, kalp krizi riskini düşürme, kireçlenmeyi önleme etkileri bulunmaktadır.

- Kanser riskini azaltma ve kanser yapıcı hücre oluşumunu engellenmede yardımcı rol üstlenir.

- Rize çayı diş çürüğüne, diş eti ve ağız hastalıklarına yol açan bakterilere karşı da etkilidir.

- Tıbbi bitkiler sınıfına giren çay; yaraların temizlenmesi, ayak kokusunun giderilmesi ve boğazdaki bakterilerin yok edilmesinde de kullanılır.

Rize çayı nasıl demlenir?

Rize çayını demlerken kullanılacak suyun kireçsiz ve klorsuz olmasına dikkat edilmelidir. Mümkünse, dem için porselen bir demlik kullanılmalıdır. Demliğe yeterli ölçüde kaynamış su doldurulduktan sonra, her bir bardak için suya iki çay kaşığı Rize çayı eklenir.

Çayın önceden yıkanmaması eksperler tarafından özellikle vurgulanmaktadır. Demlik çaydanlık üzerinde ve kısık ateşte 10-12 dakika tutulduktan sonra çay artık hazır durumdadır. Demlenen çayın yarım saat içinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Rize çayının riski ve zararları nelerdir?

Sağlık açısından pek çok faydası bulunan Rize çayı, kararında tüketilmediği takdirde, çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Aşırı tüketim durumunda (günde beş bardak ve üstü) çarpıntı, el titremesi, sinir bozukluğu, kabızlık, anemi, baş ağrısı, mide bulantısı ve uykusuzluğa neden olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca şekerli çay tüketiminin kalp ve damar hastalıkları, diyabet ve obezite gibi rahatsızlıklara yol açabileceğine dikkat edilmelidir.

Görselin kaynağı: http://www.bahcebitkileri.org


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?