Hibiskus çayı

Favorilerime
Ekle

İran, Mısır, Sudan, İtalya, Tayland, Jamaika, Meksika ve Hindistan gibi pek çok farklı ülkede yetişen hibiskus bitkisi, ip ve kumaş yapımında kullanılan ve gıda olarak yararlanılan iki türe sahiptir. Ülkemizde bamya çiçeği, kerkede, Jamaika gülü, gülhatmi gibi farklı isimlerle tanınan hibiskus bitkisinin, beyaz, kırmızı, sarı gibi değişik renklere sahip gül şeklindeki çiçekleri ve yaprak dökmeyen, 2-3 metreye kadar uzayabilen ağacı nedeniyle dekoratif amaçlı olarak da dikimi yaygındır.

Taze olarak yemeklerde, salatalarda, keklerde, içerdiği pektin nedeniyle reçel, sos ya da şurup yapımında kullanılan hibiskus çiçeğinden ülkemizde genellikle çay olarak yararlanılmaktadır. Ekinezya çayı ya da kuşburnu çayı gibi yüksek oranda C vitamini, mineraller ve organik asitler içeren hibiskus çayı antik dönemlerden bugüne bitkisel destek olarak kullanılmaktadır.

Hibiskus çayı nasıl demlenir?

Bir tutam kurutulmuş hibiskus çiçeğinin kaynamış suda birkaç dakika bekletilip süzülmesiyle hibiskus çayı yapılabilir. Ekşi bir tada sahip olduğundan bal ya da şeker kullanılarak tatlandırılabileceği gibi, farklı çaylarla da karıştırılarak tüketilebilir. Zencefil, tarçın, nane gibi aroma verici baharatlar eklenerek sıcak ya da soğuk olarak içilebilir. Hibiskus çayı demlendikten sonra hemen kullanılmayacaksa buz kalıplarında dondurularak saklanabilir, meyve sularına, kokteylere, limonatalara eklenebilir ya da buzlu çay hazırlarken kullanılabilir.

Hibiskus çayının faydaları nelerdir?

- Kan basıncını düşürerek kolesterolü kontrol altına aldığı düşünülmektedir.

- Soğuk algınlığı ve öksürük gibi rahatsızlıklarda kullanımı yaygındır.

- Yemeklerden sonra içilen hibiskus çayı şeker ve karbonhidratların emilimini azaltarak zayıflamaya yardımcı olabilir.

- Böbrek taşı oluşumu ve karaciğer yağlanmasına karşı kullanılabilir.

- Akciğer ve mide kanserlerini önlemede etkili olabileceği sanılmaktadır.

- Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olabilir.

- Antibakteriyel özelliği ile mantar oluşumunu önlemekte yardımcı olabilir.

- Hafıza ve konsantrasyonu güçlendirebilir.

Hibiskus çayının zararları nelerdir?

Düşüğe neden olabileceği ve doz aşımında zehirleyici etkisi olduğundan hamilelik sırasında kullanımı önerilmezken, emziren annelerin bu süre içinde hibiskus çayını uzmana danışarak tüketmeleri gerekmektedir. Östrojen seviyesini düşürdüğü için hormon haplarıyla birlikte kullanılmamalıdır. Baş dönmesi ya da halüsinasyona sebep olabileceğinden araç kullanımında dikkat edilmelidir. Hibiskus çayı kullanmak isteyen kalp ya da tansiyon rahatsızlığı şüphesi olanların ve kalp, tansiyon ya da diyabet ilaçları kullananların doktora danışması gerekmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.bestherbalhealth.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?