Darulfulful

Darülfülfül

Favorilerime
Ekle

Uzun biber olarak da bilinen darülfülfül, karabibergiller familyasından gelen çiçekli bir bitkidir. Kökeni Doğu Hindistan'a dayanan ve kozalak şeklindeki meyvelerinin öğütülmesi suretiyle baharat olarak kullanılan bu bitki, karabiberden daha baskın bir tat ve kokuya sahiptir ve çeşitli yemeklere lezzet katmak için eskiden beri kullanılmaktadır.

Darülfülfülün faydaları nelerdir?

-İçeriğinde bulunan vitaminlerle her türlü soğuk algınlığı için şifa kaynağı olan darülfülfül , mikropları kırarak ağızdaki kötü kokuları yok eder.

-Bu bitki, iştahsızlık sorunu yaşayan çocuk ve yetişkinler için iyi bir iştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırırken, gaz söktürücü ve önleyici nitelikleriyle de sindirim sistemini rahatlatır.

-Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına karşı da etkili olan darülfülfül, bu bölgelerdeki enfeksiyonları bertaraf etmektedir. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliğiyle de toksik maddeleri vücuttan arındırır.

-Sakinleştirici ve stres giderici etkisiyle sinir sistemini güçlendiren bu şifalı bitki, vücut enerjisini yükseltirken, cinsel gücü de artırmaktadır.

Şeker hastaları için çok faydalı bir destek olan darülfülfül, bu rahatsızlığın ilerlemesini durdururken, aynı zamanda vücutta yarattığı tahribatı da onarmaya yardımcı olur.

-Kanı temizleyerek metabolizmayı hızlandıran darülfülfül, kilo sorunu olanların da fazla kilolardan kurtulma sürecine destek olur.

-Vücut ısısını artırarak hastalıklara karşı savunma mekanizmasını güçlendiren bu faydalı baharat, mide üşütmelerine karşı da koruma sağlar.

Darülfülfül nasıl kullanılır?

Arapçada biber ağacı olarak adlandırılan darülfülfül, meyvelerinin öğütülmesi suretiyle baharat haline getirilir ve çeşitli yemeklere lezzet katmak için kullanılır. İlaç olarak da faydalanılan bu bitki, ağız kokusuna karşı çiğnenerek de tüketilebilir. Gene, balla karıştırılarak yenilerek şifasından faydalanılabilir. Yakılarak dumanının solunması şeklinde, soğuk algınlığı hastalıklarında destekleyicidir. Sıcak suyla karıştırıp içilerek ses kısıklığını önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.

Darülfülfül neyle iyi gider?

99 derde deva olduğu söylenen darülfülfül, karabiberi andıran acımsı tadı ve keskin kokusuyla çeşitli et yemekleri ve salatalara lezzet katmak için kullanılabilir.

Darülfülfülün zararları nelerdir?

Bu bitki fazla miktarda tüketilirse, romatizmal ağrıları tetiklerken, aynı zamanda yüksek tansiyon, damar sertliği, bağırsak iltihabı ve egzama gibi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?