Paprika

Paprika

Favorilerime
Ekle

Macar dilinde kırmızı biber anlamına gelen paprika, aynı zamanda Macar mutfağının en önemli baharatlarından biridir. Bazı yazılı kaynaklarda Türklerin Macaristan’ı işgali sonrasında Macar mutfağına girdiğinden bahsedilen baharatın, acı ve tatlı olmak üzere farklı türleri bulunur. Macarların, Gulaş gibi yemeklere hafif bir acılık katmak için kullanıldığı görülse de daha çok renk vermek için tercih edilir.

Paprika’nın faydaları nelerdir?

-Taze olarak tüketilen paprikanın içerisindeki acılığı veren etken madde kapsaisin sayesinde, anti-tümör özelliği taşıdığı tespit edilmiştir.Laboratuvar çalışmaları kapsaisin maddesinin meme, prostat, yemek borusu, mide, mesane, kara ve akciğerlerdeki kanser hücrelerini öldürdüğünü göstermiştir. Kanserli hücreler üzerindeki bu etkisinden dolayı ilaç üretimi konusunda da başvurulan bir maddedir.

-Kolesterol ve mide asidi düzenleyici özellikleri keşfedilmiştir. Mikrop öldürücü etkisi ile özellikle diyabet hastalarının kullanmasında büyük fayda vardır.

-C vitamini açısından limondan bile zengin olan paprika, vücudun günlük C vitamini ihtiyacını tek başına karşılayabilir.

-Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisiyle metabolik hızı da arttırır ve yağ yakımını kolaylaştırarak kilo vermeyi sağlar. Bu özelliği ile şiddetli baş ağrıların dindirilmesinde de oldukça etkilidir.

-İçeriğindeki etken madde kapsaisten ötürü bir merhem olarak kullanıldığında döküntü ve yaraları iyileştirici etkisi vardır.

-Soğuk algınlığı ve ani üşümelerde, çayının kullanımı oldukça faydalıdır.

-Paprika yenildiğinde, kasların ve bezlerin gerginleşerek vücudun endorfin yani mutluluk hormonu salgıladığı gözlemlenmiştir.

Paprika nerelerde kullanılır?

Paprika, bazı ülke mutfakları için tuz kadar önemli bir baharattır. Doğrudan yemeklik olarak kullanılabildiği gibi, toz halinde ve ayrıca kahvaltılık ya da yemeklerin üzerine sos olarak da kullanılabilir.

Paprika içerisinde bulunan etken maddelerden dolayı ilaç sektöründe sıkça başvurulan bir biberdir. Hap ve kapsül gibi kullanımlarının yanı sıra sıklıkla merhem olarak da kullanılmaktadır. Çeşitli formlarda satılan paprika, son yıllarda Macaristan'ı ziyaret eden turistlerin en gözde hediyelik eşyalarından birisidir.

Paprika nasıl saklanmalıdır?

Taze paprika buzdolabında 2-3 hafta kadar dayanabilirken, derin dondurucuda çok uzun süre bozulmadan ve etkinliğini kaybetmeden saklanabilir. Toz hali ise, ağzı sıkıca kapatılarak güneş almayan serin bir yerde oldukça uzun müddet muhafaza edilebilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Serden Eren11 Haziran 2018 01:08
Burada bahsedilen paprikanın bildiğimiz kırmızı biberden bir farkı var mı?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?