yildiz anason

Yıldız Anason

Favorilerime
Ekle

Yeşile çalan beyaz renkli çiçekli, kokulu, 3-4 metre boyunda ağaççıklardan elde edilen yıldız anason tüm dünyada etkileri kabul edilmiş şifalı bir bitkidir. Kullanım alanı oldukça yaygın olan yıldız anason, son yıllarda ülkemizde de tercih edilir hale gelmeye başlamıştır. Özellikle pastacılık ve ilaç yapımında yıldız anasonun meyvesinden elde edilen esans kullanımı bir hayli yaygındır.

Yıldız anason nedir ve nasıl elde edilir?

Yıldız anasonun esmer kırmızı renkli ve anason kokulu meyveleri olgunlaşmadan toplanır ve çok güneş görmeyen bir yere serilerek kurutulur. Suyla kaynatılarak ya da yağı çıkarılarak tüketilir. İçerisinde tanen, benzoik asid ve en önemlisi anasonda da bulunan anethol denilen yağ mevcuttur. Anethol içermesi sebebiyle anason ile aynı etkilere sahiptir ve daha ucuz olması nedeniyle anasonun yerine yaygın olarak kullanılmaktadır. Uçucu yağ yapımında da yaygın kullanım alana sahiptir.

Yıldız anasonun faydaları nelerdir?

-Öksürüğe iyi gelir; astım, bronşit ve nefes darlığı gibi şikayetleri azaltır. Bu sebeple yıldız anason öksürük şurubu yapımında da kullanılır.

Hazmı kolaylaştırır, midedeki şişkinliği önler. Mide ve bağırsak gazlarına karşı gaz söktürücü özelliği ile vücudu rahatlatır.

-İştahsızlığı azaltır, ishali, bulantıyı ve kusmayı giderir.

Sakinleştirici etkisi vardır. Sinirleri yatıştırır ve ağrıyı azaltmada iyi bir yardımcıdır.

Kalbi kuvvetlendirir, kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olur.

-Anne sütünü arttırıcı etkisi nedeniyle doğum sonrası tüketilmesinde faydası bulunmaktadır.

-Regl kanamalarını düzene sokmaya yardımcı olur.

Terletici etkisi vardır ve taşıdığı antibakteriyel özellik ile bilhassa bağırsaktaki bakterilere karşı etkilidir.

Haricen kullanıldığında romatizma ağrılarını dindirmede faydası görülür.

Yıldız anason nasıl tüketilir?

Sağlık sorunlarını doğal yollardan çözümlemeyi tercih edenler için mutlaka tüketilmesi gereken doğal bir alternatif tıp bitkisidir. Kullanımı basit ve kullanım alanı oldukça geniştir. Ezilerek kaynar su içinde demlenmeye bırakılan yıldız anasonun kuru ve olgun tohumları farklı sağlık sorunları için içilerek tüketilebildiği gibi romatizma ağrılarında deri üzerinden elle sıkıca ovuşturarak uygulanabilir


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

sumeyratemizkan5 Mayıs 2021 21:27
göz alıcı .çiçekli baharat çok değişik. Güzel gözüküyor . 😍🌸🌸
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?