Ardic

Ardıç

Favorilerime
Ekle

Kozalaklı ağaç türlerinden 2-5 metre boyunda bir ağaç olan ardıç, ince yaprakları ve şifalı kozalakları ile kullanılır. Siyah ve parlak meyveleri “Ardıç Tohumu” olarak adlandırılır ve bu meyveler kış aylarında toplanır.

Ardıç ağacı ve tohumu nasıl kullanır?

C vitamini açısından oldukça zengin olan ardıç sadece tohumları ile değil, dalları ve yaprakları ile yağ, merhem ve ilaç olarak kullanılır. Taze meyveleri ezilerek veya toz haline getirilerek şurup yapılır. Bunun yanında reçinesi ve yağı cilt hastalıklarına karşı iyileştirici özelliğe sahiptir. Taze yaprakları çay yapımında kullanılır ve yaprakları kaynatılarak soğuk algınlığına karşı balla karıştırılarak içilir.

İçerdiği vitamin ve mineraller

Birçok hastalığa şifa kaynağı olan ardıç ağacı ve tohumu, C vitamini acısından oldukça zengin bir bitkidir. Uçucu yağ, organik asitler, reçine, glikoz ve sakaroz içererek çeşitli hastalıklara karşı kullanılır.

Ardıç ağacı ve tohumunun faydaları ve zararları

Ardıç içeriğindeki vitaminler ile vücuda kuvvet verir. Canlandırıcı etkisi ve iştah açıcı özelliği ile vücudun güçlenmesine yardımcı olur, böylece bünyeyi güçlendirirken hastalıkların iyileşme süresini kısaltır. Dallarından yapılan merhem, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar ve bu merhem cilt hastalıklarına karşı kullanılır. Bunun yanında ardıç reçinesi ve yağı sivilcelere ve sedef hastalıklarına karşı iyileştirici özelliğe sahiptir. Hastalıkların yanı sıra ardıç dallarından demlenen çay düzenli kullanıldığında zayıflamaya yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Ardıç dallarının yanı sıra ardıç tohumu birçok hastalığa karşı ilaç yapılarak kullanılır. Taze ardıç meyveleri ile yapılan merhemler baş ağrısını giderir ve meyveler sade halde yenilebilir. Bunun yanında ardıç tohumu terletici özelliğe sahiptir. Böylece taze meyvelerden yapılan şurup soğuk algınlığına, öksürüğe iyi gelir ve vücudun çabuk toparlanmasına yardımcı olur. Sadece soğuk algınlığına karşı değil terletici özelliği ile romatizma ağrılarına karşı iyileştirici etki gösterir. Ardıç ağacının ister dalları ister tohumu aşırı dozlarda kullanılmadığı sürece herhangi bir yan etki göstermez. Fakat aşırı kullanım sonucunda böbreklerde tahrişe neden olur ve özellikle hamile kadınların ardıçtan uzak durması gerekir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?