beyaz biber

Beyaz Biber

Favorilerime
Ekle

Beyaz biberin elde edildiği bitki, karabiber ile aynıdır. Karabiber henüz olgunluğa ulaşmadan toplanırken, beyaz biber ise karabiberin çok daha olgunlaşmış olan halidir. Taneler toplandıktan ve belli bir süre deniz suyunda bekletildikten sonra kabuğu soyularak ve iç kısmı kurutularak beyaz biber elde edilir. Beyaz biberin tadı karabibere göre daha hafiftir. Piyasada tane ya da öğütülmüş toz halinde satılmaktadır. 1 çay kaşığında 5 kalori içermektedir. Yemeklere verdiği kendine özgü aroması, sağlık alanındaki faydaları ve parfüm, sabun gibi bazı kozmetik ürünlerin içeriğinde yer alması ile ön plana çıkmaktadır.

Beyaz biberin faydaları nelerdir?

Günlük birkaç gram tüketiminin afrodizyak etkisi yarattığı bilinmekle birlikte, sindirimi kolaylaştıran ve hazımsızlığa iyi gelen bir baharat olması özelliği ile sofralarda yerini almaktadır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandırması nedeni ile damar sertliği rahatsızlığına karşı da faydalıdır. Yağ yakmaya yardımcıdır. Gaz söktürücüdür ve vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olur. Aynı karabiberde olduğu gibi, yoğun C vitamini içerdiğinden nezle, soğuk algınlığı ve gribin yan etkilerinin giderilmesi için de kullanılır. İştah açıcıdır. Antioksidan ve antibakteriyel özelliğe sahip olmasının yanı sıra, fosfor, kalsiyum ve demir açısından da oldukça zengin bir baharattır.

Beyaz biber neyle iyi gider?

Hemen hemen her sebze yemeğinde, kırmızı et, tavuk ve balık yemeklerinde kullanıma uygundur. Açık renkli olması nedeni ile özellikle balık yemeklerinde, yemeğin rengini değiştirmeyeceğinden, deniz tuzu ile karıştırılarak rahatlıkla kullanılabilir. Beyaz biberin, biberiye ve kekik gibi ıtırlı başka baharatlarla harmanlanması ile elde edilebilecek değişik çeşnilerle et yemekleri marine edilebilir. Tercihe göre pilav için de uygundur. Aynı karabiber gibi, hem pişirme sırasında hem de piştikten sonra yemeklere eklenebilmektedir. Renginden dolayı özellikle beyaz ya da açık renkli yemek ve salata soslarında, özellikle tercih edilmektedir. Ayrıca ürünün rengini karartmaması nedeni ile sosis ve salam gibi şarküteri ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Beyaz biber nerede yetişir? Nerede bulunur?

Daha çok Meksika, Orta Amerika, Batı Hindistan, Vietnam ve Malezya'da yetişmekle birlikte, kullanımı bugün ülkemizde de oldukça yaygınlaşmıştır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?