biberiye

Biberiye

Favorilerime
Ekle

Nanegiller familyasının mensubu olan ve mevsim gözetmeksizin on iki ay boyunca bulunabilen biberiye bitkisinin yağı, çayı ve suyu cilt bakımından saç kürü hazırlanmasına, bağışıklık sistemini güçlendirmekten sindirimi kolaylaştırmaya kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Biberiyenin faydaları nelerdir?

-Güçlü beyin fonksiyonları sağlamada ve hafızayı güçlendirmede kullanılır.

-Migren tedavisinde kullanılabildiği gibi kas, eklem ve romatizma ağrılarını hafifletmekte tesirlidir.

-Saç bölgesindeki kan dolaşımını arttırarak saç köklerini güçlendirici etki gösterir.

-İdrar söktürücüdür ve adet döneminde rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.

-Aromatik özellikleri nedeniyle ağız kokusunu giderici etki gösterir.

-Hazmı kolaylaştırması ve sindirime fayda sağlaması sebebiyle mide ülseri olanların kullanımı tavsiye edilir.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir, astım ve bronşit hastalarına rahatlatıcı yönde etki eder.

-Güçlü bir antibakteriyeldir. İki farklı iltihap önleyici bileşen içeriği ile iltihaplı hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir.

-Kansızlığın giderilmesinde etkilidir. Sarılık tedavisinde kullanılır.

Damar tıkanıklığının önlenmesinde faydası görülmüştür.

Biberiye nasıl kullanılır?

Biberiye taze ve kurutulmuş olarak bulunabileceği gibi yağı da çıkarılmaktadır. Biberiye çay formunda da tüketilebilir. Çayın taze biberiyeden hazırlanması aromatik tat ve içimi açısından daha iyi sonuç verecektir.

Saç ve cilt bakımı için biberiye yağı kullanımı önerilir. Zeytinyağı, badem yağı ya da jojoba gibi yağlarla elde edilecek karışım ile masaj yapmak faydalı sonuç verir. Elde edilecek bu karışım kas ve eklem ağrılarına karşı da kullanılabilir.

Biberiye et ve sebze yemeklerine ve balığa lezzet katar. Yeşil salatalara da yakışan biberiyenin güçlü aroması diğer tatları bastıracağından az miktarda kullanımı tavsiye edilir.

Biberiye kullanımında nelere dikkat edilmelidir?

Biberiye yağının az miktarda kullanımı önemlidir. Aşırı tüketimi bazı yan etkilere yol açabilir. Özellikle hamilelerin ve emzirme döneminde bulunan bayanların kullanması önerilmez. Epilepsi ve yüksek tansiyon şikayeti olanların doktora danışmadan biberiye ürünleri tüketmemesi tavsiye edilir. Aşırı biberiye kullanımı mide, bağırsak ve böbrekler üzerinde olumsuz etkilere yol açacağından, bu tür şikayeti olanların bir uzmana danışarak kullanılmasında fayda vardır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?