Ricotta

Favorilerime
Ekle

İtalya kökenli bir peynir olan ricotta, peynir altı suyundan elde edilen yumuşak kıvamlı bir peynirdir. Yağ ve tuz oranı düşük olduğu için tatlımsı bir tada sahiptir. Yapı ve tat olarak lor peynir veya tatlı lor denilen peynire benzer. Tanecikli bir yapıya sahip olan ricotta, süt kaymağı ile zenginleştirilmiş bir peynirdir.

Ricotta, peynir altı suyunun yanında keçi, inek veya koyun sütü ile de yapılır, fakat süt ile hazırlanan ricotta peyniri daha sert ve yoğun bir kıvama sahiptir. Kaymaksı tadı ve kremamsı kıvamı ile özellikle Kuzey İtaya’da ve Avrupa ülkelerinde yaygın bir şekilde tüketilir.

Ricotta nerede satılır? Nasıl saklanır?

Ricotta tıpkı mascarpone peyniri gibi küçük kutular içinde lüks marketlerde satılır. Büyük alışveriş marketlerinde ve şarküterilerde de bulunabilir. İthal peynir satan dükkanlardan ve gurme marketlerden temin edilebilen peynir, internet üzerinden gıda satışı yapan büyük sitelerde kolayca bulunur.

Ricotta peynirinin tuz oranı düşük olduğu için çabuk bozulur. Küçük kutular içinde satıldığı için kısa sürede tüketilir ve buzdolabında en fazla bir hafta saklanır. Ricotta uzun süre saklanacak ise dondurulur ve buzlukta altı ay saklanabilir.

Ricotta nasıl kullanılır?

Ricotta peyniri tuzsuz yapısı ve yumuşak kıvamı ile yemek ve tatlı yapımında kullanılabilir. İtalyan mutfağına özgü makarna soslarına eklenir ve et yemekleri için hazırlanan soslara katılır. Sebze yemeklerinde de eklenen ricotta peyniri, lazanya yapımında kullanılır. Cheesecake ve cassata denilen keklere konan peynir, cannoli denilen İtalyan tatlısının ana malzemesidir.

Bunun yanında pizzalarda da kullanılan ricotta peyniri ara öğünlerde çikolata, tarçın ve şekerle karıştırılarak yenir. İtalya’nın bazı yörelerinde ise zeytinyağı ve yumurta ile birlikte tüketilir. Sade halde meyvelerin yanında yenilebilen ricotta peynirinin üzerine reçel veya balsamik sirkesi dökülerek kahvaltıda yenilebilir.

Evde ricotta peyniri nasıl hazırlanır?

Ricotta peyniri, süt, tuz ve beyaz üzüm sirkesi gibi malzemeler ile evde kolayca hazırlanabilir. Kaynamak üzere olan sütün içine beyaz üzüm sirkesi eklenerek karıştırılır ve süt soğumaya bırakılır. Soğuyan süt süzülür ve elde edilen peynir kısa sürede tüketilir. Ricotta peyniri yaparken sirke ile birlikte içine tuz eklenirse peynirin saklama süresi uzatılabilir.

Görselin kaynağı: http://www.italymagazine.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?