Mozzarella

Favorilerime
Ekle

İtalyanlar tarafından üretilerek dünya mutfağına kazandırılan mozzarella peyniri, olgunlaştırılmadan taze olarak tüketilen dünyaca ünlü bir peynir çeşididir. Adını İtalyanca’da “kesmek, dilimlere ayırmak” anlamına gelen “mozzare” sözcüğünden alan mozzarella peyniri, başta pizzalarıyla da ünlü olan Napoli şehri olmak üzere neredeyse tüm Güney İtalya’da manda sütünden üretilen bir peynir türüdür.

Dilimlendiğinde içinden tuzlu ve ekşi süt benzeri bir sıvı akan mozzarella, aromatik bir kokuya sahiptir. Filata tipinde üretilen mozzeralla peyniri, ricotta, mascarpone ve parmesan ile birlikte dünyada en çok tanınan İtalyan peynirleri arasında yer alır.

Mozzarella peynirinin çeşitleri nelerdir?

Mozzarella di bufala: Bufalo sütü kullanılarak üretilen bir çeşit mozzarella peyniridir. Campania, Lazio, Apulia, Molise kentlerinde yaygın olarak üretilen mozzarella di bufala, mozzarella di bufala Campana olarak satılmaktadır. Kesildiği zaman içerisinden sütlü bir sıvı aktığı görülen bu tip mozzarella peyniri, dünyada taklit edilmesi en zor olan peynirler arasında gösterilmektedir.

Mozzarella Fior di Latte: Pastörize edilmiş ya da edilmemiş inek sütüne kalsiyum kazeinat eklenerek üretilen mozzarella Fior di Latte, inek sütü maliyetinin, manda sütünden daha az olması sebebiyle tercih edilir.

Bocconcini Mozzarella: Manda sütünden üretilen ve yumurta büyüklüğünde hazırlanan Bocconcini Mozzarella, buffalo yumurtası olarak da bilinir.

Az Yağlı Mozzarella: Başta pizza olmak üzere, hazır ve dondurulmuş gıda üretimine yönelik olarak üretilen az yağlı mozzarella, yağı çeşitli oranlarda alınmış peynirlerden elde edilmektedir.

Mozzarella Fume: Füme edilmiş mozzarella peyniri olan mozzarella füme, isli mozzarella olarak da bilinmektedir.

Mozzarella Peyniri Nasıl Saklanır?

Dış yüzeyi kabuksuz ve korumasız olan mozzarella peyniri, bu nedenle dikkatli bir şekilde muhafaza edilmesi gereken bir peynir türüdür. İtalya’da genellikle taze ve ılık olarak tüketilen mozzarella, +4 derecedeki buzdolabında 15 gün, -18 derece dondurucuda ise vakumlu halde 12 aylık bir raf ömrüne sahiptir.

Bu süre az yağlı mozzarella peynirinde daha 6 aydır. Taze halde beyaz renkte olan mozzarella peyniri, açılmadan kendi ambalajında veya açıldıktan sonra suyun içerisinde muhafaza edilebilir. Mozzarella, ambalajından çıkarıldıktan sonra 3-4 gün içerisinde tüketilmelidir.

Mozzarella Peyniri Nerelerde Kullanılır?

Mozzarella peyniri, İtalyanların dünya mutfağına eklediği pek çok yemek ve gıda ürününde kullanılmaktadır. Pizza, lazanya, spagetti ve salatalarda kullanılabilen mozzarella, yumuşak bir peynir olduğu için taze olarak domates ve fesleğen ile birlikte de tüketilebilir. Tatlılarda kullanılmaya da son derece uygun olan mozzarella peyniri, köfte, kroket ve fırın yemeklerinde de tercih edilmektedir.

Görselin kaynağı: www.flickr.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?