Çeçil Peyniri

Favorilerime
Ekle

Çeçil veya civil peyniri, Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır genelinde yağı alınmış sütten yapılan ve bir peynir çeşididir. Bazı yörelerde şeklinden ötürü saçak peynir, tel peynir, dil ve örgü peyniri olarak da adlandırılır.

Çeçil peyniri özellikleri nelerdir?

Çeçil peyniri, görüntü olarak iplik şeklinde olan bir peynirdir. Yağı alınan sütten yapıldığı için az yağlı, yumuşak ve tuzlu bir peynirdir. Kolay bir şekilde liflerine ayrılabilir. Renk olarak kaşar peynirine benzemektedir. Çeçil peyniri, küflendikten sonra da tüketilebilir.

Çeçil peynirinin faydaları nelerdir?

- Çeçil peyniri, diğer peynirlere göre sodyum bakımından zengindir.

- Ezine peyniri, Kars kaşarı, lor peyniri gibi kemik erimesini önler.

- Mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

- Sindirim sistemine iyi gelir.

- Kronik bronşiti önler.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Ph seviyesini kontrol edip, yüksek miktarda kalsiyum içerdiğinden dişler için faydalıdır.

- Kolesterol oranı düşük olup trans yağ asidi içermediğinden sağlıklı bir besindir.

Çeçil peyniri almanın püf noktaları nelerdir?

Peynir alırken peynirin rengine, kokusuna ve tadına bakılması gerekir. Çeçil peyniri, sarımsı, iplik şeklinde bir peynirdir. Çeçil peynirinin tadı hafif ekşi ve tuzlu olduğu için satın alınacak peynirin çok ekşi, keskin, yakıcı, acı ve çok tuzlu olmamasına dikkat edilmelidir.

Çeçil peyniri çiğ sütten yapıldığı için çeçil peynirinin pastörize edilip edilmediği mutlaka sorgulanmalıdır. Peynirden geçen brusella, listeria gibi hastalıkların olduğu unutulmamalıdır. Çeçil peyniri, küflendikten sonra da tüketilebildiği için küflü kısım kesilip, peynir üzerinde küf kalmadıktan sonra tüketilir. Ambalajlı peynirlerin etiketleri iyice okunmalıdır.Pastörize olmayan ve son kullanma tarihi geçen peynirler alınmamalıdır.

Çeçil peyniri nasıl saklanır?

Çeçil peyniri satın alındıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır. Peynir buzdolabının daha az soğuk olan sebzelik bölümüne konulmalı, asla buzluk ya da derin dondurucuya yerleştirilmemelidir. Çeçil peyniri tuzlu bir peynir olduğu için diğer az tuzlu peynirlere nazaran daha uzun süre dayanabilir. Peyniri, havası alınabilen bir kapta saklamak en doğru yöntemdir. Böylelikle havayla teması kesilmiş olur. Peynirin konulduğu saklama kabında başka çeşit bir peynir bulunmamalıdır. Koyulursa peynirlerin tatları ve kokuları karışabilir.

Görselin kaynağı: http://peynirdunyasi.org


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?