Timsah Yumurtası

Favorilerime
Ekle

Timsah yumurtası lezzeti için değil, sağlığa faydası açısından tüketilen yumurta türüdür. Timsah yumurtası sert kabuğa sahip olup, yaklaşık 140 gram ağırlığındadır. Sürüngen hayvanlar genellikle derileri ve etleri için yetiştirilir.

Sürüngenler familyasından timsahlar da derilerinden ve etlerinden fayda sağlamak amacıyla çiftliklerde yetiştirilir. Timsahların özellikle tercih edilme nedeni gürbüz olmaları, hastalığa kolay yakalanmamaları ve derilerinin kaliteli oluşudur.

Timsah yumurtası nerede yetişir? Timsah yumurtası nerede bulunur?

Timsah yetiştiriciliği daha çok Avustralya ve Asya’da yapılır. Timsah eti Japonya’da gurme et kategorisinde yer alır. Hiç kolesterol içermemesi nedeniyle tercih edilir.

100 metrekarelik alanda yaklaşık 100 adet timsah yetiştirilebilmektedir. Timsahlar et ve balıkla beslenirler. 4 ya da 5 yaş timsahların olgunlaşma yaşları olarak kabul edilir ve etleri ile derilerinden faydalanmak üzere kesilirler.

Timsahlar 9 yaşına gelince yumurta üretimine başlarlar. Mart – Eylül aylarında yılda sadece bir kez yumurtlarlar. Bir sezonda ortalama 40 ilâ 60 yumurta bırakırlar. Avustralya’da elde edilen timsah yumurtalarının yarısı doğada bulunan timsahlardan, yarısı da çiftlikte yetiştirilen timsahlardandır. Tayland’daki timsah yumurtalarının hepsi çiftlikte yetiştirilenlerden elde edilmektedir.

Timsah yumurtasının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Timsah yumurtasının özelliği yumurta sarısının bulunmamasıdır. Kolesterol içermez. Su içinde kaynatılarak pişirilir ve bu şekilde tüketilir.

Timsah yumurtası insan vücudunun ihtiyaç duyduğu pek çok besin maddesini içerir. Timsah yumurtasının içerdiği lecithin oranı tavuk yumurtası, bıldırcın yumurtası, ördek yumurtası, kaplumbağa yumurtası gibi diğer yumurta çeşitlerine kıyasla iki kat fazladır.

Timsah yumurtasının yanı sıra, timsah eti de, yüksek protein buna karşılık düşük yağ oranı içermesi ve lezzeti nedeniyle özellikle Asya’da tüketilen bir et türüdür. Benzer şekilde, timsah kuyruğu, timsah dili, timsah kalbi ve timsah böbreği de pişirilerek yenebilmektedir.

Timsah yumurtasının faydaları nelerdir?

- Timsah yumurtası tüketiminin kandaki kolesterolü düşürdüğü, beynin fonksiyonlarının işleyişini güçlendirdiği öngörülmektedir. Buna bağlı olarak da, Alzheimer hastalığının önlenmesinde etkili olabileceği belirtilmektedir.

- Hipertansiyonun önüne geçilmesi, karaciğer yağlanması, diyabet gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili olduğu düşünülmektedir.

- Hemoroid rahatsızlığının tedavisinde faydalı olduğu belirtilmektedir.

- Damarlardaki yağlanmayı azalttığı öngörülmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.flickriver.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?