Ayva Sirkesi

Favorilerime
Ekle

Ayva, gülgiller ailesinden sarı renkte meyveleri tüketilebilen bir ağaç çeşididir. Bu meyveden yapılan ayva sirkesi, koruyucu özelliğinin yanında salata ve yemeklerde tatlandırıcı olarak kullanılan bir çeşit ekşi meyve suyudur. Eski zamanlardan beri yemekleri koruyucu olarak ve salamura yapımında kullanılan sirke, mucizevi bir bileşimdir.

Alışık olduğumuz üzüm sirkesi ve elma sirkesine alternatif olarak, artık salatalara sos olarak ayva sirkesi de kullanılmaya başladı. Günümüzde Türk mutfağında yaygınlaşan ayva sirkesi, mevsim yeşilliklerinden hazırlanmış bir salataya farklı bir aroma katabilmektedir. Ayva sirkesi, üretildiği ayma meyvesi nedeniyle kullanıldığı tariflerde tatlı ve hafif bir ekşi tat bırakabilmektedir.

Ayva sirkesi besin değeri

Ayva sirkesi, içeriğindeki bileşenlerden dolayı özellikle kolesterol ve diyabet hastalarının tüketimi için alternatif sirkelerden biridir. 100 gramlık bir porsiyonda yüksek miktarda bulunan kalsiyum ve demir mineralleri, gelişim çağındaki çocuklar için faydalıdır. Bunun yanı sıra ayva sirkesi, A vitamini ve potasyum yönünden zengin bir sirke çeşididir.

Yine de tüm sirke çeşitleri gibi ayva sirkesi de mayalı olduğundan dolayı mide rahatsızlığı bulunan kişiler, sirke kullanımında dikkatli olmalıdır.

Ayva sirkesinin faydaları nelerdir?

- Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi hızlandırır.

- Üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelerek öksürük ve balgamı keser.

- Kötü kolesterolü düşürebildiği için damar sertliğine karşı koruyucudur.

- Ayva sirkesi, varis tedavisinde etkilidir.

- Cinsel gücü ve isteği artırdığı bilinmektedir.

- Hazımsızlığı gidererek mide ve bağırsaktaki zararlı mikroorganizmaları temizler.

- Ayva sirkesi vücudu zinde tutarak, bitkinlik ve yorgunluğu önler.

- Ağız kokusunu gidererek diş ve diş eti sağlığını korumada yardımcıdır,

- Cilt ve saçı güçlendirerek daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar.

- Baş dönmesi, ateş ve mide bulantısını geçirerek tansiyonu düşürmede etkilidir.

Ayva sirkesi yapımı

Endüstriyel olarak üretilmiş ayva sirkesi, marketlerde rahatlıkla bulunabileceği gibi sirke evde de kolaylıkla üretilebilmektedir. Sirkenin mayalanması için başka bir sirkeden yararlanılan ayva sirkesi, diğer sirke üretimlerinde olduğu gibi fermantasyon aşamasından geçmektedir..

Haşlanmış ayva parçalarının tuz, sirke ve sudan yapılan salamuraya bırakılarak, karanlık bir ortamda bekletilmesiyle elde edilen ayva sirkesi, bir ay içerisinde tüketime hazır hale gelmektedir.

Görselin kaynağı: http://blog.countrytradingco.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?