Ardıç Sirkesi

Favorilerime
Ekle

Ardıç bitkisi, cupressaceae familyasından iğne yapraklı ve çalı formundaki bir ağaçtır. Tohumlarından yapılan ardıç sirkesi ise bir çok hastalığın tedavisinde yaygın olarak bitkisel ilaç niyetiyle kullanılmaktadır.

Ardıç sirkesi nasıl yapılır?

Ardıç sirkesinin yapımı da diğer sirkelerin yapımına benzer. Aradaki fark ise içine giren diğer malzemelerdir. Ardıç sirkesi yapılırken kavanoza taze üzüm, nohut, cennet hurması (Trabzon hurması) da eklenir. Ardıç tohumları toplandıktan sonra iyice yıkanır. Tüm malzemeler yarıya kadar eklenir, tuz konulur. Daha sonra kalan malzemeler eklenir.

Bazı yörelerde ise ardıç sirkesi yapımında karanfil, sarımsak, sedef otu kökü ve melek otu kökü eklenir. En az 15 gün bekletilmesi gerekmektedir. İstenirse güzel kokması için, içine ahududu çiçeği de konulur.

Ardıç sirkesi nasıl saklanır?

Ardıç sirkesi maya süresi dolduktan bir ay sonra süzülüp başka kavanoza alınarak saklanır. Mayalanma süresi boyunca güneşte bekletilen ardıç sirkesi, bu süreçten sonra serin bir yerde ve cam kavanozda saklanmalıdır. Saklama süreci içerisinde içine, gaz giderici ya da lezzet verici bitkiler de eklenebilir. Eklenecek bitkilerin çok iyi yıkanmış olması saklama süresinin kalitesini de arttıracaktır. Ardıç sirkesi, güneş almayan ve serin bir ortamda 12 aya kadar saklanabilir. Buzdolabına konulmaması tavsiye edilir.

Ardıç sirkesinin faydaları nelerdir?

- Merhem gibi yaraların üzerine sürüldüğünde yaraları iyileştirdiği ve cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

- Romatizma ve soğuk algınlıklarına iyi gelir.

- Kan şekerini düzenler.

- Adet sancılarını azaltır.

- Kötü ağız kokularını giderir.

- Kansızlığa iyi gelir.

- İdrar söktürücü etkisi vardır.

- Bir beze dökülüp başa sarıldığında, baş ağrılarını dindirir, öksürüğü azaltır.

- 12 gün boyunca düzenli kullanıldığında kanı temizler.

- Kanser türlerine karşı da koruyucu niteliktedir.

Ardıç sirkesinin zararları nelerdir?

Ardıç sirkesinin idrar söktürücü, terletici, mideyi kuvvetlendirici, antiseptik mikrop öldürme ve balgam söktürme gibi kuvvetli özellikleri vardır. Bu nedenle kalp ve böbrek hastalıkları olanlara ve hamilelere önerilmemektedir. Ayrıca kullanan kişiler sağlıklı olsalar dahi, kullanım süresi 6 haftayı geçmemelidir. İltihap problemi olanların da kullanmaması gerekir. Ardıç sirkesi tavsiye edilen miktarlardan fazla tüketilmemelidir.

Görselin kaynağı: http://www.greatbritishchefs.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?