zerdecal-faydalari

Bin Sağlık Puanlı Soru: Zerdeçal Nedir, Nasıl Kullanılır?

Favorilerime
Ekle

Doğanın bize sunduğu değerleri fark etmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Daha fazla vakit kaybetmeyin diye bugün sıraya zerdeçalı koyduk biz de.

"Zerdeçal nedir, faydaları nelerdir?" diye bugüne kadar hiç merak etmeyenler de, arada bir evde zerdeçal bulunsa da aslında yeteri kadar değerlendirmeyenler de, kısacası herkes bi' baksın buraya bizce.

Çünkü onu tanımanız gerekiyor. Tanıdıktan sonra sevecek, ona mutfakta daha çok yer açacaksınız zaten.

Zerdeçal, sevilmez mi hiç?

Kimsin, nesin: Zerdeçal nedir?

zerdecal-maskesi

Zencefilgillerden olan zerdeçal, sarı çiçekli ve büyük yapraklı olan çok yıllık bir bitki. Bilinen diğer adı ise Hint Safranı. Güney Asya'da Pakistan, Hindistan, Çin ve Bangladeş gibi tropik kesimlerde yetişir. Acımsı bir tadı vardır.

Marketlerde ya da aktarlarda rizom (parmak şeklinde) ya da toz şeklinde olanları bulunur. Etken maddesi kurkumindir. Uzmanlar tarafından antikanserojen ve antiaterojenik olarak da değerlendirilir.

Tükettiğinizde neler olacak peki: Zerdeçalın faydaları

zerdecal

zerdecal

Bu sarı baharat, sinirleri uyarır. İltihap gidericidir. Gaz ve idrar söktürücüdür ve mideyi kuvvetlendirir. Karaciğer dostu olan zerdeçal, aynı zamanda verem gibi hastalıklarda olumlu etkiye sahiptir.

Soğuk algınlığı ve astımda da tedavi amaçlı kullanılabileceği gibi vücutta biriken zehirli maddeleri de vücuttan uzaklaştırır. Yapılan deneyler, kolesterolü azaltıcı bir etki gösterebileceğini kanıtlamıştır.

Safra kesesi ve safra yollarının hastalıklarına karşı da pozitif etkileri vardır. Antioksidan etkisi sebebiyle kurkumin E ve C vitaminlerinden güç açısından bir tık öndedir. Güçlü yapısıyla kansere karşı vücudu daha dayanıklı hale getirir ve tümör hücrelerinin oluşmasını engeller. Cilt, kolon ve göğüs kanserinde faydası daha fazladır.

zerdecal-nedir

Tayvan'da yapılan bir araştırmaya göre kahvaltıda tüketeceğiniz bir gram zerdeçal, diyabet hastalığının ilk evresinde olumlu etkiler gösterir ve hafıza problemlerinde hafızayı güçlendiricidir.

Hastalıklar karşısında yetişkinlerden daha dayanıksız olan çocuklarda, mevsim geçişlerinde, sabah akşam sütünün içine bir şeker kaşığı atarak içirmeniz onları daha dirençli hale getirecektir. Son araştırmalar, felç belirtilerinde zerdeçalın fayda sağlayabileceğini de göstermiştir.

Nasıl kullanılacağını da bilmeli tabii: Zerdeçalın kullanımı

zerdecal-faydalari

Acı bir tada sahip olan zerdeçalı nerede kullanacağınızı merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Bizim işimize yarayan zerdeçalın meyve kısmıdır. Meyveler kurutulduktan sonra toz haline getirilir. Bu yolla baharatı elde etmiş oluruz. Eğer kurutmadan, baharat haline getirmeden kullanmak istiyorsanız, suda kaynatarak çay halinde de tüketebilirsiniz. Zerdeçal çayı nasıl yapılır ve faydaları nelerdir daha detaylı öğrenmek isteyenleri hemen buraya doğru alabiliriz.

Bal ile karıştırarak ya da yemeklere katarak da bu baharatı rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

Biz faydalarını saya saya bitiremedik. Umarız sizin üzerinizde de, zerdeçalın faydaları saya saya bitmez. Bu sarı baharatı aktarlardan bir an önce alın deriz. Ee bir köşede bulunsun değil mi?

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?