Dünyadan Ağzının Tadını Bilen En İyi 12 Yemek Festivali

Favorilerime
Ekle

Yemek festivalleri denince aslında kimse bizim elimize su dökemez. 2. Çivril Elma Festvali olsun, 35. Orhangazi Zeytin Festivali olsun, Malatya Darende Irmaklı Köyü 5. Kavun Festivali falan olsun biz de çok severiz yemek festivallerini. Lakin bu kez dolmalık biberine kurban olduğumuz memleketimizden biraz dışarı çıkalım istedik.

Velhasıl izninizi, bütçenizi ayarlayın yemek turisti olacağız.

Truffle Festivali: Alba, İtalya

Truffle pek bir ender bulunan bir mantar türüdür. Genellikle çikolata, likor, şeker, antep fıstığı gibi yiyeceklerle dünyanın en lezzetli tatlılarından biri halini alır. İşte İtalya'nın kuzeybatısında, Piedmont bölgesinde yer alan Alba'da gerçekleştirilen festival, truffle sevdalılarının gittiğinde hacı olacağı bir festival. Yıldız oyuncusu Tartuco Bianca Truffle olan ve 83 kez gerçekleşen festivale katılım ise maalesef davetle oluyor.

Maine Istakoz Festivali: Rockland, Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en büyük deniz ürünleri festivallerinden biri Maine Istakoz Festivali. Ülkedeki hatırı sayılır bütün deniz ürünleri restoranları katılıyor. Ayrıca 1000'e yakın gönüllü çalışıyor. Festivalin son gününde ise en büyük ıstakozu yapan ekibe ödül veriliyor.

Yemek ve Şarap Festivali: Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri


Her yıl Eylül ayında yapılan ve 4 gün süren festivale 50'den fazla şef, mutfak çalışanları ve şarap üreticileri katılıyor. Seçilen şehir sebebiyle de dünyanın en güzel organizasyonlarından biri olan Hawaii Yemek ve Şarap Festivali'nde her gün için ayrı bilet satılıyor.

Domates Festivali: Valencia, İspanya

Domates festivali diğerlerine nazaran lezzetiyle bilinen bir festival değil. İlk olarak 1940 yılında üretim fazlası domateslerin kullanılmasıyla başlayan festivalin tek bir olayı var: Şehrin sokaklarında dağıtılan tonlarca domatesi insanların birbirlerine umarsızca fırlatması. Tamamıyla kırmızı bir şehir ortaya çıkıyor.

Sidney Uluslararası Yemek Festivali: Sidney, Avustralya

Sidney Uluslararası Yemek Festivali'ni diğer bütün festivallerden ayıran özellik öyle birkaç günden ibaret olmaması. Her yılın Ekim'inde koca bir ayı festival için kullanıyorlar. Yalnızca bu sebeple bile takdir edilesi festivale ayrıca dünyaca ünlü şefler ve mutfaklar katılıyor.

Hokitika Vahşi Yaşam Yemek Festivali: Bütün Yeni Zelanda


İsminden de anlayacağınız üzere biraz cesaretli bir yemek festivali. Olabildiğine vahşi yaşamdan yemeklerle yapılan festivalin standlarında 'Saksağan turtası', 'Dağ istiridyesi' gibi yiyecekler bulunuyor. Festivalin bir diğer ilginç yanı ise, yalnızca belirli bir alanda değil bütün ülkede kutlanıyor oluşu.

Lezzet Festivali: Singapur

Singapur'da gerçekleştirilen festivalin bir diğer adı da Dünya Gurme Zirvesi. Böyle iddialı bir adın hakkını da veriyor festival. İçerisinde 'Gurme Salonu', 'Gurme Köyü' ve 5000 metrekarelik 'Gurme Pazarı' bulunan festivale 16 ödüllü şef, dünyanın en iyi 100 restoranı ve Michelin yıldızlı restoranlar katılıyor.

İstiridye Festivali: Galway, İrlanda


1954 yılında ilki düzenlenen dünyanın en eski festivallerinden biri İstiridye Festivali. İrlanda'nın batı sahil şeridinde yer alan Galway'de yapılan festival, şiirden ekonomiye birçok konunun konuşulduğu, entelektüel bir festival olma özelliği de taşıyor. Öyle yemekleri tadalım, bir istiridye güzeli seçelim kıvamında olmuyor.

Harvard Süt Günleri: Harvard, Illinois

sutun-yararlari

Harvard'lıların Harvard'ın 'Dünyanın Süt Merkezi' olmasını 72 yıldır ısrarla kutladığı festivaldir. 'Süt içme', 'Yatak yarışı' ve 'Sığır Şov' festivalde düzenlenen yarışmalar arasında yer alır ve her yıl Temmuz ayında düzenlenir.

Karpuz Festivali: Hampton, Amerika Birleşik Devletleri

karpuzlu-limonata-tarifi-one-cikan-yeni
Şimdi bir Diyarbakır Kültür ve Karpuz Festivali değil onu kabul ediyoruz. Ama Hampton eyaleti de bu işe inanmış. Festivalde karpuzlara 'en kırmızı', 'en sulu' ve 'en ağır' kategorilerinde ödüller veriliyor ve her sene Temmuz ayında gerçekleştiriliyor. Tabii karpuz güzellerini de seçiyorlar. (bkz: Bir gece ansızın 81 Düzce 82 Hampton)

Bonus: Sarımsak Festivali: Wight Adası, İngiltere

sarimsak-tozu-nedir

Festival gibi festival. Her yıl Ağustos ayında gerçekleştirilen festivalin yegane amacının yaz aylarında can alan ter kokusunu bastırmak olduğunu sanabilirsiniz ama değil. Wight Adası'nın o eşsiz güzelliğinde gerçekleştirilen festivalde gerçekten onlarca sarımsak standını görüyorsunuz ve sayıları 65'i bulan hayır kurumlarına destek olabiliyorsunuz. Sarımsağa yüklenen anlamın güzelliğine bakın.

Yok artık bonusu: Testis festivali: Montana, Amerika Birleşik Devletleri

https://www.rinconabstracto.com/2011/07/7-festivales-extravagantes-alrededor.html | rinconabstracto

rinconabstracto

Şaka yapmadık. Montana eyaletinde yaşayan Amerikalılar her yılın Temmuz ya da Ağustos ayında bu festivali düzenliyor. 21 yaşından küçüklerin katılamadığı festivalde, 'Testis yeme', 'Islak tişört' ve 'İç çamaşırlarla 3 tekerlekli bisiklet yarışı' yarışmaları düzenleniyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?