Tarhun Otu Çayı

Enerjinizi Yenileyen, Strese İyi Gelen 5 Bitki Çayı

Favorilerime
Ekle

Günlük koşturmacanın ortasında stresle baş etmek bazen zor olabilir. Ancak hayata daha sakin bir bakış açısı kazandırmanın ve stresle mücadele etmenin etkili bir yolu, doğal bitki çaylarından faydalanmaktır.

Bu yüzden koşturmaca içinde kaybolan bir günü rahatlatan 5 bitki çayını sizler için derledik.

"Stresle savaşmak için hangi bitki çaylarını kullanabilirim?" diyenler için biberiye çayından tarhun otu çayına bu bitki çaylarını tek tek sıraladık.

Ne yapıyoruz? Çay deyip geçmiyoruz, strese iyi gelen bitki çayları içiyoruz.

  • Biberiye çayı

null

Hafızayı güçlendiren, saç dökülmelerini engelleyen, migren ve baş ağrılarına iyi gelen biberiye çayı, strese savaş açan ilk çayımız. Stres belirtilerinden olan baş ağrıları, uykusuzluk ve yorgunluk problemlerine iyi gelen biberiye çayını 1 büyük fincanın içine 6 ya da 7 yaprak biberiye atarak ve üzerine kaynamış suyu ekleyerek hazırlayabilirsiniz. 5 dakika boyunca demlenen biberiye çayını afiyetle içebilirsiniz.

  • Adaçayı

Herkesin kolay alışamadığı ancak alıştıktan sonra vazgeçemediği bir bitki olan adaçayı; hafızayı güçlendiriyor, soğuk algınlıklarına iyi geliyor ancak sakinleştirici özelliği ile birlikte var olan baş ağrılarının ortadan kalkmasına ve yumuşacık bir insan olmanıza yardımcı oluyor. Evde adaçayı hazırlamak için fincana 2 tatlı kaşığı adaçayı atıp üzerine kaynar suyu dökmeniz yeterli. 5-10 dakika arasında kendi arzunuza göre demleyebilirsiniz.

  • Papatya çayı

Kuru papatya nasıl kullanılır?

Bu çay sizi çok seviyor. Seviyor – sevmiyor yapmaya gerek kalmadan sizi her türlü seven ve yardımcı olmak için elinden geleni yapan papatya, tam bir şifa deposu. Soğuk algınlıkları, bağışıklık sistemi kuvvetlendirmesinin yanı sıra stres odaklı mide kramplarını da süt liman hale getiriyor. Stres ile bir Romalı gibi savaşan papatya çayını bir fincanın içine 1 ya da 2 tatlı kaşığı papatya atıp üzerine kaynamış su ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Demleme süresi ise bu narin bitki için 2 ya da 3 dakika.

  • Sarı kantaron çayı

sarı kantaron faydaları

Depresyon tedavisinin başrol oyuncusu sayılan sarı kantaron çayı, şehir hayatında ihtiyacınız olan en önemli çaylardan bir tanesi. Baş ağrısı ile savaşma, stresi azaltma, sakinleştirme ve uykusuzluk gibi konularda yardımcı olan sarı kantaron çayını fincana 1 ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron atıp üzerine sıcak su ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Demlenme süresi ortalama 6-9 dakikadır.

  • Tarhun otu çayı

Tarhun Otu Çayı

Antioksidan, mineral ve vitamin bakımından depo bitki gibi hayatı olan tarhun otu, henüz çok fazla keşfedilmemiş bir bitki. Doğal olarak çayını sizlere sunmak bizim için bir onur. Enerji yükselten, uykusuzluk problemine iyi gelen ve stres ile savaşan tarhun otu çayını hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 büyük fincan, 1 çay kaşığı tarhun otu ve su. 3 ya da 4 dakika demleyerek hazırlayabilir, afiyetle stresten kurtulabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi bitki çayları içme konusunda da sağlık durumunuzu gözden geçirmeli ve doktorunuza başvurmalısınız.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?