Enerjinizi Yenileyen, Strese İyi Gelen 5 Bitki Çayı

Favorilerime
Ekle

Ko-şu-yo-ruz! Tüm hayatımız boyunca oradan oraya koşuşturuyoruz. Sabah erken kalkıp işe gidiyor, günü iş yerinde geçiriyor, arada fırsat bulursak kendimizi bir kahve ya da güzel bir yemek ile şımartıyoruz.

Eve dönmeye çalışıyoruz. Dikkat ederseniz trafik nedeni ile genellikle hep çabalıyoruz ancak hiçbir şekilde istediğimiz zaman varamıyoruz. Eve geldik diyelim, ne yemek yapsak derdi derken bir günü bitiriyoruz.

Dönemsel ve büyük projeler, yoğun çalışma saatleri, olmazsa olmaz mesailer, çalışan ve işçi gerilimleri derken bir bakıyoruz ki stres küpü olup çıkmışız. Ancak stres ile baş edebilmek aslında o kadar zor bir şey değil. Tabii ki hayata bakış açımızın değişmesi ile başlayacak bu süreçte ufak ancak büyük etki yaratan mis gibi 5 adet bitki çayı mevcut.

Ne yapıyoruz? Çay deyip geçmiyoruz, strese iyi gelen bitki çayları içiyoruz.

Migren ve baş ağrılarına iyi gelir: Biberiye çayı

Hafızayı güçlendiren, saç dökülmelerini engelleyen, migren ve baş ağrılarına iyi gelen biberiye çayı, strese savaş açan ilk çayımız. Stres belirtilerinden olan baş ağrıları, uykusuzluk ve yorgunluk problemlerine iyi gelen biberiye çayını 1 büyük fincanın içine 6 ya da 7 yaprak biberiye atarak ve üzerine kaynamış suyu ekleyerek hazırlayabilirsiniz. 5 dakika boyunca demlenen biberiye çayını afiyetle içebilirsiniz.

Sakinleştirici özelliği vardır: Adaçayı

Herkesin kolay alışamadığı ancak alıştıktan sonra vazgeçemediği bir bitki olan adaçayı; hafızayı güçlendiriyor, soğuk algınlıklarına iyi geliyor ancak sakinleştirici özelliği ile birlikte var olan baş ağrılarının ortadan kalkmasına ve yumuşacık bir insan olmanıza yardımcı oluyor. Evde adaçayı hazırlamak için fincana 2 tatlı kaşığı adaçayı atıp üzerine kaynar suyu dökmeniz yeterli. 5-10 dakika arasında kendi arzunuza göre demleyebilirsiniz.

Mide kramplarını yok eder: Papatya çayı

Bu çay sizi çok seviyor. Seviyor – sevmiyor yapmaya gerek kalmadan sizi her türlü seven ve yardımcı olmak için elinden geleni yapan papatya, tam bir şifa deposu. Soğuk algınlıkları, bağışıklık sistemi kuvvetlendirmesinin yanı sıra stres odaklı mide kramplarını da süt liman hale getiriyor. Stres ile bir Romalı gibi savaşan papatya çayını bir fincanın içine 1 ya da 2 tatlı kaşığı papatya atıp üzerine kaynamış su ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Demleme süresi ise bu narin bitki için 2 ya da 3 dakika.

Uykusuzluğa birebirdir: Sarı kantaron çayı

Depresyon tedavisinin başrol oyuncusu sayılan sarı kantaron çayı, şehir hayatında ihtiyacınız olan en önemli çaylardan bir tanesi. Baş ağrısı ile savaşma, stresi azaltma, sakinleştirme ve uykusuzluk gibi konularda yardımcı olan sarı kantaron çayını fincana 1 ya da 2 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron atıp üzerine sıcak su ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Demlenme süresi ortalama 6-9 dakikadır.

Enerji yükseltir: Tarhun otu çayı

entengvince

entengvince

Antioksidan, mineral ve vitamin bakımından depo bitki gibi hayatı olan tarhun otu, henüz çok fazla keşfedilmemiş bir bitki. Doğal olarak çayını sizlere sunmak bizim için bir onur. Enerji yükselten, uykusuzluk problemine iyi gelen ve stres ile savaşan tarhun otu çayını hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler: 1 büyük fincan, 1 çay kaşığı tarhun otu ve su. 3 ya da 4 dakika demleyerek hazırlayabilir, afiyetle stresten kurtulabilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi bitki çayları içme konusunda da sağlık durumunuzu gözden geçirmeli ve doktorunuza başvurmalısınız.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?