Evde, En Kolay Yöntemiyle: Mandalina Kurusu Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Kış biterken kışın en lezzetli yanlarını ilkbahara, hatta yaza taşıyalım, mesela portakalın, elmanın, mandalinanın kurusunu hazırlayıp bol bol kullanalım! Siz de mis kokulu mandalinaları tüm yıl değerlendirmek istiyorsanız evde mandalina kurusu nasıl yapılır, anlatıyoruz, toplanın!

Çok pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz mandalina kurusu için evde kalan son mandalinaları tezgahın üzerine çıkarın, onları saklayabileceğiniz temiz bir kavanozu da hazır edin. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım!

Mandalina kurusu nasıl yapılır?

mandalina-kurusu-nasil-yapilir-shutter-1

 • Mandalina kurusunu hazırlamak için öncelikle mandalinaları ve keskin bir bıçağı tezgaha alın.
 • Mandalinaları bir kesme tahtasının üzerinde ince dilimler yuvarlak dilimler olacak şekilde yukarıdaki gibi kesin.
 • Fırın teline pişirme kağıdı serin ve üzerine mandalina dilimlerini dizin.
 • mandalina-kurusu-nasil-yapilir-shutter-2

 • Önceden ısıtmaya başladığınız 100 derecedeki fırına üzerinde mandalina dilimleri olan fırın telini dikkatlice yerleştirin.
 • Fanlı ayarda sık sık kontrol ederek yaklaşık 3,5-4 saat mandalina dilimlerinin kurumasını bekleyin.
 • 30 ila 45 dakikada bir, mandalina dilimlerini bir maşa yardımıyla dikkatlice ters yüz etmeyi de ihmal etmeyin.
 • mandalina-kurusu-nasil-yapilir-shutter-4

 • Ardından mandalina dilimlerini fırından pişirme kağıdının üzerinde çıkarın, güneş gören bir yerde bir süre bekletip tamamen kuruduğundan ve oda sıcaklığına geldiğinden emin olun.
 • Soğuyan kurutulmuş mandalina dilimlerini cam bir kavanoza aktarın ve hava almayacak şekilde ağzını kapatın. Serin bir ortamda güvenle saklayın.
 • Not: Eğer eviniz meyve kurutmanıza yetecek kadar bol güneş alıyorsa mandalina dilimlerini fırında 1,5-2 saar kadar kurutup çıkarabilir ve kalan kurutma sürecini güneş gören alanda bekleterek de yapabilirsiniz.

  Mandalina kurusuyla neler yapılır?

  mandalina-kurusu-nasil-yapilir-shutter-3

  Hazırladığınız bu kurutulmuş mandalina dilimlerini nasıl kullanacağınıza karar veremezseniz yaygın olarak nasıl kullanıldığından da bahsedelim hemen: Mandalina kurusunu doğal ve sağlıklı bir atıştırmalık olarak cips gibi kıtır kıtır yiyebilirsiniz. Eğer bu şekilde çok sade gelirse benmari usulü erittiğiniz çikolataya batırıp bir süre bekletebilir, çikolatası donduktan sonra tatlı bir atıştırmalık olarak değerlendirebilirsiniz.

  Dilerseniz kurutulmuş mandalina dilimlerini de içine dahil edeceğiniz çeşit çeşit bitki çayı hazırlayabilir, hatta dilerseniz onu tek başına da 1 su bardağı sıcak suyun içine atıp 5-10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Mandalina aromalı bu hafif çayı tarçın, bal gibi farklı malzemelerle de tatlandırabilirsiniz.

  Son olarak, şık bir görüntüsü olduğu için mandalina kurusunu tatlılarınızın, salatalarınızın üzerine de ekleyebilir, bu mandalina kuruları ile şık ve iştah açan sunumlara imza atabilirsiniz. Afiyet, bal, şeker olsun.

  Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

  İki Kolay Yöntemle: Evde Elma Kurusu Nasıl Yapılır?

  İki Farklı Yöntemiyle, Uzun Süre Taze Kalmasının Sırlarıyla: Portakal Nasıl Kurutulur?


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?