Bal Kabaklı Makarna Tarifi

Gün İçinde Hepimizin Hissettiği 9 Olumsuz Ruh Haline İyi Gelen Yiyecekler

Favorilerime
Ekle

Her gün her yerde yaşadıklarımız bizi duygudan duyguya sürüklüyor. Mutlu olduğumuz zamanlar yok değil tabii ama ne yazık ki dengesizliğe neden olan negatif duygular da hatrı sayılır derecede fazla.

Hepimizi yıpratan, çevremizdeki insanlarla ilişkilerimizi etkileyen bu negatif duygulardan kurtulmak için yiyeceklerden yararlanabilir miyiz acaba, diye düşündük. Cevap elbette evet oldu.

İki elma yiyip mutsuzluktan mı kurtulacağım diye huysuzlanmadan önce listeye göz atın, deneyin. Pozitif olmaya buradan başlayın. Ne de olsa başlamak bitirmenin yarısı.

Küçük bir not: Siz zaten yaparsınız ama biz yine söyleyelim. Ani duygu değişimleri yaşayıp bunu ağır bir şekilde geçiriyorsanız yiyeceklere değil doktorlara başvurmak daha kesin bir çözüm sunacaktır, aklınızda bulunsun.

Hangimiz hissetmiyor: Yorgunluk

meyve-suyu-havuc-portakal

İşte, okulda, evde ya da sadece keyfimiz için gezerken bile yorgunluk dört bir yanımızı sarıveriyor. Bundan kurtulmak için vücuda direnç kazandıran C vitamininin bolca bulunduğu taze sıkılmış meyve suları içebilir ya da maydanoz ve roka gibi yeşillikleri yiyerek kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz.

Artık hepiniz biliyorsunuz ama C vitamini, vücudun en temel ihtiyaçlarından biri. Genellikle gün içindeki halsizlik, yorgunluk şikayetlerinizin sebebi de C vitamini eksikliği. Vücudunuza kazandırdığınız C vitamini, size gün boyunca enerji sağlayabilir.

Çıldırtmayın insanı: Agresiflik

Bazen öyle durumlar olur ki kendini karşındakine anlatamazsın ya da o bir türlü anlamak istemez. İşte tam o an, vücutta bir şeyler atar, beyin normal çalışmayı bırakır. Agresifliğin doruklarına ulaşmadan önce alın elinize bir avuç fındık ya da fıstık, vücudunuza biraz E vitamini girsin.

Çünkü E vitamini o çok içerdiği antioksidan özelliğiyle asla ihmale gelmez. Antioksidanlar ise vücuttaki sinirleri yatıştırarak gününüzün daha sakin geçmesini sağlar.

Bitse de gitsek: Bıkkınlık

Derste ya da toplantıdaysan o yelkovan hep yerinde sayar ya da verilmesi gereken ödevler, tamamlanması gereken projeler bir türlü bitmek bilmez ya… Her şeyden bezginlik gelir, bıkarsın ama bırakamazsın. Bırakamıyorsak bari lezzetli hale getirelim dedik, tıpkı Barış Manço'nun şarkısındaki gibi domates, biber, patlıcana sığındık.

Çünkü yukarıda saydığımız sebzeler başta olmak üzere, hemen hemen her sebze vücuttaki serotonin seviyesini koruyarak; mutlu, huzurlu ve daha pozitif kalmanızı sağlıyor.

Aman mahal vermeyin: Endişe

Kendi geleceğini düşünüp buna kapılmayan yoktur sanıyoruz. Ama kapılmayalım istiyoruz. İnsan endişeliyken birtakım fizyolojik etkilere de maruz kalıyor ister istemez, vücut bir anda her zaman olduğundan çok daha fazla sıvı kaybına uğruyor mesela.

Bu sıkıntılı durumun üstesinden vücuda su tutma gücü veren çorbalar, kompostolar ve meyve sularıyla geliyoruz, endişeleri kafamızdan uzaklaştırıyoruz.

Seviyorsan git konuş bence: Çekingenlik

Alabalık

Alabalık

Herkes tuvalete gidiyor ve herkes orada diğer herkesten çekinilecek şeyler yapıyor. Tabii burada çekiniyorsan karşındakini tuvalette hayal et, çıplak hayal et falan demeyeceğiz. Onu çoktan duymuşsunuzdur.

Biz onun yerine fosforu bol bulgur yiyin, balık, karides gibi deniz ürünleri yiyin diyeceğiniz. Çünkü fosfor, hücrede enerji üretimini artırarak sizi daha enerjik, daha atılgan yapacaktır.

Tabi zaten İsmet kim ki: Alınganlık

maydanoz

Bir kere kabul edelim, herkes herkese olmadık ithamlarda bulunuyor. Olur da hakkınızda kötü bir şey duyarsanız çok da üstünde durmayın. Kötü bir şey duyup size söylendiğini sandıysanız hiç üstünde durmayın.

Onun yerine gidin iyi olduğunuz, kendinizi iyi hissettiğiniz şeyler yapın, bol bol da içindeki C vitaminiyle enerji veren yeşil biberi, maydanozu ve hücrelerin dengeli çalışmasına yarayan potasyumun çokça bulunduğu haşlanmış patatesi yiyin.

Tutmayın küçük enişteyi: Asabiyet

Bal Kabaklı Makarna Tarifi

Bal Kabaklı Makarna Tarifi

Trafik malum, hepimizin problemi. Şimdi siz asabiyet yaratıp kornolara abanınca o trafik açılmayacak. Tuttuğunuz takımın maçında hakeme küfürler yağdırmanın da bir sonuç vermediğini fark etmişsinizdir mesela.

Kısacası, kızarak hiçbir şeyi çözemezsiniz. Sakin olun ve ekmek, makarna gibi bol karbonhidratlı yiyeceklerin tadını çıkarın. Bırakın, karbonhidrat kan akışınızı hızlandırsın, asabiyetinizin yerini huzur alsın.

Düşman başına: Hayal kırıklığı

Baklalı Enginar Tarifi

Baklalı Enginar Tarifi

Olur da başvurduğunuz işlerden olumlu dönüş alamazsınız, sınav sonuçları açıklandığında aslında o kadar da iyi geçmediğini fark edersiniz. Sakın hemen hayallerinizden vazgeçmeyin. Hayallerinizi kırıp dökmektense gidin bir enginar yiyin, kereviz yiyin. Ben onları yiyemem derseniz kuru meyvelere adayın kendinizi.

Bu yiyeceklerin içindeki antioksidanlar kalbin çalışmasını düzenlemeye yardımcı olarak kalbinizi güçlendirsin. Sonra siz, kaldığınız yerden tam gaz devam edersiniz zaten.

Heh, bir bu eksikti: Depresyon

cikolatali-sufle-yemekcom

Geldik en belalısına… Depresyon ciddi bir psikolojik hastalık. Ama öyle üç gün kendini mutsuz hissedip depresyondayım diye gezen çok. Biz şimdi onlara sesleniyoruz buradan: şekere yükleniyoruz arkadaşlar. Endorfin, serotonin ve melatonin adlı mutluluk hormonlarımızı harekete geçiriyoruz. Çikolata olur, baklava olur, pasta olur artık en çok hangi tatlıları seviyorsanız.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?