kahve-lekesi-cay-lekesi-subat-2021

Bir Türlü Çıkmak Bilmeyen Yemek Lekelerine Evladiyelik Öneriler

Favorilerime
Ekle

En sevdiğiniz kıyafeti giydiğiniz herhangi bir gün düşünün. O kıyafete gün içinde iyi ihtimalle en az bir kez zarar gelir. Genellikle de çok sevdiğiniz, hunharca yediğiniz yemekler yüzünden olur bu.

Mesela, güzelim sosislinin sosu gelir gömleğinize dökülür, cağnım salatanın yağı bir bakarsınız pantolonunuzda desen olmuş. Hiçbir şey olmasa o kahveyi mutlaka üzerinize boca edersiniz.

İnsanda gün boyu hatta bazen daha uzun süreler mutsuzluk yaratan bu yemek lekelerinden kurtulmak için işinize yarayacak bilgileri sizler için derledik. Çünkü yemek tabakta güzel

Yağlı yiyecekler: Patates kızartması, hamburger, lahmacun, pizza vb lekeleri nasıl çıkar?

yag-lekesi-burger-lekesi-subat-2021

Hamburger ya da İskender gibi bol yağlı yemekler yerken yaptığımız cambazlıkların sonu yok. Ama bazen işler istediğimiz gibi gitmiyor işte. Yemeğin lezzetine kendimizi kaptırdığımızda üste başa pek önem verilmiyor ve hop, her yerimiz yağ. Böyle bir durumla karşılaştığınızda elinizi çabuk tutmanız en önemlisi. Çünkü yağ, kıyafetlerin derinlerine nüfuz etmeye pek hevesli bir madde.

Bunu engellemek için kaliteli bir deterjan veya sabunla lekenin bulunduğu bölgeyi hızlıca temizleyebilir, böyle bir imkanınız yoksa kağıt havlu ya da peçetelerle yağın kıyafetleriniz tarafından emilimini yavaşlatabilirsiniz. Bunları yaparken fazla bastırmamaya dikkat etmeniz de oldukça önemli.

Proteinli yiyecekler: Yumurta, süt, yoğurt, et vb lekeleri nasıl çıkar?

cikolata-lekesi-cikolata-yemek-subat-2021

Et suyuna çorba ve çikolata gibi bir şeyler yerken protein almanın dayanılmaz hafifliğine kapılıp bir anda kıyafetlerinizi mahvederseniz, lekelerden kurtulmak için bildiğiniz tüm yöntemleri bir kenara bırakın. Protein bazlı lekeler, her zaman uygulananın aksine sıcak su, deterjan, çamaşır suyu ya da asitli temizlik ürünleriyle temizlendiklerinde kumaşa daha fazla sabitlenerek kalıcı hale geliyor.

Bunun yerine yapmanız gereken, bol soğuk su ile lekeli bölgeyi yıkamak, ardından ise az bir miktar deterjan ile hafifçe ovarak çamaşır makinesine atmak. Protein bazlı lekelerde sprey ya da kalem şeklinde satılan enzim bazlı leke çıkarıcıları kullanmanız da faydalı olacaktır.

Renk veren yiyecek ve içecekler: Orman meyveleri, kahve, çay vb lekeleri nasıl çıkar?

karatay-diyeti-kirmizi-meyveler

Çilek, böğürtlen ya da karadut gibi yerken elde bile iz bırakan yiyeceklerin kıyafetler üzerinde bıraktığı izler için kimya iş başında. Basit hidrojen peroksit içeren temizlik ürünleri veya çamaşır suyu kullanarak renkli lekeleri alt edebilirsiniz. Kıyafetinizin tamamını yıkamadan önce lekeli bölgedeki partikülleri çamaşır suyu içerikli bir temizlik malzemesi ile hafifçe ovalarsanız çok daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Renkli kıyafetleriniz için renklilere özel çamaşır suyu kullanmayı unutmayın, aksi takdirde sadece lekelerden değil kıyafetlerinizin renklerinden de eser kalmaz.

Sirkenin her türlü yiyecek ve içecek lekesiyle olan azimli mücadelesi

kahve-lekesi-cay-lekesi-subat-2021

Proteinli yiyecekler dışında her türlü yiyecek ve içeceğin lekesinden kurtulmak için sirkeden yararlanabilirsiniz. Çok kötü kokar, demeden önce sirkeye bir şans verirseniz ne demek istediğimizi göreceksiniz. Peki, nasıl kullanılır? Tüm kıyafetinize yetecek kadar suyun içine sirke koyun ve kıyafetinizi hazırladığınız sirkeli suya yatırın. Eğer vaktiniz bolsa lekenin yavaş yavaş yok olmasını izleyebilirsiniz.

"Daha fazla yok olmaz herhalde" dediğiniz noktada kıyafetinizi sirkeli sudan çıkarıp çamaşır makinesine atarak sirkenin nahoş kokusundan ve lekenin son kalıntılarından kurtulabilirsiniz.

Anında müdahale edemediğimiz kalıcı lekeler için neler yapabiliriz?

lekeli-gomlek-leke-subat-2021

Bazı yemek lekelerini fark etmemiz zaman alabiliyor. Ben buraya ne döktüm acaba sorusunu sorduran bu lekelerden kurtulmak için hala umut var, endişelenmeyin. Lekenin bulunduğu bölgeyi deterjan ya da sabun ile ovarak lekenin görünürlüğünü azaltıktan sonra çamaşır makinesine attığınızda leke büyük ölçüde çıkacaktır. Beyaz kıyafetlerinizde oluşan lekeler için çamaşır makinenizin deterjan gözüne karbonat veya maden suyu da ekleyebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?