Tüm Püf Noktaları Burada: Mücver Yağ Çekmeden Nasıl Kızartılır?

Favorilerime
Ekle

Bir yaz sofrası düşündüğünüzde o masada mutlaka mücverler olur. Soğuk mezelerden önce çıtır çıtır ara sıcak olarak mücverler mutlaka servis edilir. Yoğurdun en sevdiği arkadaşlarından da biri. Annelerimizin kabak dolması yaparken ayırdığı kabak içlerin de enfes mücverler yapılır. Tadına da doyum olmaz. Patatesinden patlıcanına kadar birçok sebzeden enfes mücverler hazırlanır. Ancak bu enfes mücverler hazırlarken yağ çekme sorunu yaşayabiliyoruz. O zaman aradığımız o nefis çıtır çıtır lezzete de ulaşamıyoruz. Peki ama bunun önüne nasıl geçilebilir? Yağ çekmeden en hafif şekilde mücverler nasıl pişirilir? Gelin tüm püf noktalarına birlikte göz atalım.

Mücver yağ çekmeden nasıl kızartılır?

mucver-yag-cekmeden-nasil-kizartilir2

Mücverin yağ çekmemesi için yapmanız gerekenler harcını hazırlarken dikkat etmeniz gerekenlerle başlıyor. Kabak su içeriği oldukça yüksek bir sebze. Bu nedenle pişme sırasında suyunu bırakıp lezzet ve kıvam kaybı yaşayabiliyor. Sadece kabak değil, patates gibi sebzelerde de benzer durumlar söz konusu olabiliyor. Bu tarz sebzelerden mücver yapıyorsanız rendeledikten sonra mutlaka bir tülbent içine alıp sularını güzelce sıktıktan sonra harcı hazırlamaya başlayın. İki elinizle rendelenmiş sebzeleri parça parça alıp sıkma yöntemini de kullabilirsiniz. Önemli olan o fazla sulardan kurtulmak.

mucver-yag-cekmeden-nasil-kizartilir3

İkinci püf noktası ise harcı hazırlarken içerisine çok fazla un koymamak. Çok fazla un konduğu zaman mücverler pişerken daha fazla yağ çekebiliyor. Bu nedenle tam ölçüsünde, olabildiğince az unla mücver harcı hazırlamaya çalışın. Tüm bunlara dikkat edip sıra pişirme aşamasına geldiğinde kullanacağınızın yağın seçimi oldukça önemli. Birçok insan zeytinyağını kızartmalarda kullanmasa da daha hafif lezzetli kızartmalar için zeytinyağını kullanabilirsiniz.

mucver-yag-cekmeden-nasil-kizartilir

Kullanacağınız yağı tavaya alıp iyice kızdırmadan soğuk yağa mücverlerinizi atmayın. Aksi takdirde çok yağ çekerler. Yağınız çok iyi bir şekilde kızdıktan sonra yağa atıp kızartın. Tüm mücverlerinizi birden tavaya atmamaya da özen gösterin. Azar azar atın. Ocağınızın altını mutlaka orta ateşte açın. Çok yüksek ateşte kızartırsanız dışı hızla kızarır içi tam pişmez, kısık ateşte de yağ çekerek pişmesine neden olabilirsiniz. Yine kullanacağınız yağın daha önce herhangi bir kızartma için kullanmadığınız bir yağ olmasına özen gösterin.

mucver-yag-cekmeden-nasil-kizartilir4

Bu şekilde kızarttıktan sonra kağıt havlu serili bir tabağın üzerine alıp fazla yağlarını mutlaka süzdürün. Süzülen mücverleri ayrı tabağa alın. Yeni kızarttığınız mücverleri üst üste koymayın mutlaka kağıt havlu üzerinde fazla yağlarını almaya özen gösterin. Çıtır çıtır mücverleriniz hazır! Şimdiden ellerinize sağlık.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?