Her Yemeğe Çok Yakışır, Uzun Süre Taze Kalır: Domates Sos Yapmanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Şöyle bol soslu makarnaların keyfi de yeme keyfi de bambaşka olur hep. Et yemeklerinin üzerine pek yakışır. Sebze yemeklerini şenlendirir. Her yemeğe pek yakışan bu sosun lezzetine lezzet katmak, kavanoz kavanoz yapıp hep el altında bulundurmak gerek. Mutfakta hayat kolaylaştıran bu nefis sosu hazırlamanın da bazı minik püf noktaları var. Gelin tazecik domateslerden şöyle lezzeti dillere destan olacak domates sosları hazırlayalım. Kokusu buram buram geldi mi? Başlıyoruz!

Domates sos yapmanın püf noktaları

domates-sosu-puf-noktasi1

Domates sos için ilk ve en önemli aşama domates seçimi. Linda (sivri) domates olarak bilinen domatesler sos yapımı için sıkça kullanılan domateslerden. Pembe domates, köy domatesi gibi daha sulu ve aromatik domatesler de sos yapımında sıkça tercih ediliyor. Birkaç farklı çeşit domatesi birlikte karıştırarak da kullanabilirsiniz. Burada önemli kıstas domateslerin sulu olması, taze ve çürüksüz olmaları. Çürük olan domateslerin kullanımı sosun yapısını bozabilir. Domateslerinizi seçip güzelce temizleyip yıkadıktan sonra kabuklarını soyarak doğrayabilir veya rendeleyebilirsiniz. Küp küp doğrarsanız sonrasında blenderdan da geçirebilirsiniz. Tamamen size kalmış.

domates-sosu-puf-noktasi2

Domates sosunun lezzetini arttırmak için birkaç destekçisi var. Bunların başında soğan, sarımsak ve zeytinyağı geliyor. Özellikle sızma zeytinyağı kullanımı hem domates sosun çok daha uzun süre dayanmasına yardımcı oluyor hem de lezzetini arttırıyor. Aynı şekilde soğan ve sarımsak da önemli lezzet unsurlarından. Soğanları yağda kavurup üzerine domatesleri ilave ettikten sonra sarımsakları ekleyin. Sarımsakların o nefis lezzetlerinin kaybolmaması için sosa sonradan atılmaları önemli püf noktalarından bir diğeri. Yine daha aromatik olması için içerisine iple sapları bağlanmış bir demet taze kekik, biberiye atabilirsiniz. Unutmayın onları pişirme işlemi bitirince çıkaracağız. Yine kereviz sapları da ilave edebilirsiniz.

domates-sosu-puf-noktasi3

Sos suyunu salarken içerisine tuz ilave edin. En önemli püf noktasına geldi sıra. Domates sosu yaparken içine mutlaka şeker ilave edin. 1,5 kilo kadar domatese 1 tatlı kaşığı kadar tuz 1 adet küp şeker de ekleyebilirsiniz. Şeker, domatesin tüm lezzetini daha çok ortaya çıkaracaktır. Dilerseniz aynı şekilde elma veya üzüm sirkesi de ilave edebilirsiniz. Onlar da domates sosa pek yakışıyor. Sos koyulaştıktan sonra içerisine eğer attıysanız kekik, biberiye, defne gibi malzemeleri çıkarın. Dilerseniz blenderdan geçirin. Dilerseniz daha tanecikli bir yapıda bırakın.

domates-sosu-puf-noktasi4

Sterilize edilmiş kavanozlara pay edin. Üzerlerine mutlaka zeytinyağı gezdirin. Bu şekilde daha uzun süre küflenmeden dayanmalarını sağlayacaksınız. Serin ve kuru bir yerde veya buzdolabında kapağı kapalı bir şekilde soslarınızı saklayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Nilüfer Bakırhan28 Haziran 2021 15:41
Çok güzel teşekkürler
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?