diyet-pogaca-puf-noktalari-one-cikan

Kıvamı Sert Olmasın: Diyet Poğaça Yapmanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Hafif beslenmek ya da diyet yapmak istediğimiz dönemlerde besinler düşmanımız değil, dostumuz aslında. Mutfağımızın birbirinden çok sevilen börekleri, pastalarını, poğaçalarından bu süreçte mahrum kalmaya da hiç gerek yok. Birkaç minik değişiklikle hem lezzeti nefis, hem de kıvamı, dokusu klasik poğaçalardan yapmam mümkün. Bu denemeleri yaparken poğaçası çok sert olanlar, kıvamını bir türlü istediği gibi yapamayanları buradan alalım.

Diyet poğaça yapmanın püf noktaları

diyet-pogaca-puf2

Klasik poğaçalardaki birkaç malzeme değişikliğiyle diyetlere uygun enfes poğaçalar hazırlamamız mümkün. Öncelikle poğaçaların olmazsa olmaz malzemelerinin seçimlerinden bahsedelim. Hamuru için en önemli malzemelerinin başında un ve yağ seçimi geliyor. Diyet poğaçalarınızı hazırlarken un olarak; tam buğday unu, çavdar unu, siyez unu, yulaf unu gibi daha sağlıklı unlar tercih edebilirsiniz. Siyez unu, karabuğday unu, yulaf unu veya glutensiz un gibi unlarda gluten oranı düşük olduğu için kıvamlarını tutturmakta zorluk çekebilirsiniz. Kıvam sorunu yaşadığınız noktalarda birkaç farklı unu birlikte karıştırarak kullanabilirsiniz. Özellikle tam buğday unu ilavesi sizi istediğiniz sonuca daha da yaklaştıracaktır.

diyet-pogaca-puf3

Gelelim yağ seçimine. Klasik poğaçalarda sıvı yağ ve tereyağı kullanılıyor. Diyet tariflerin kalori miktarlarını düşermek ve lezzetini hafifletmek için zeytinyağı gibi yağları kullanabilirsiniz. ''Kalorisi benim için önemli değil, daha sağlıklı olsun'' derseniz de sade yağ kullanımına başvurabilirsiniz. Her iki yağ da hamura efsane bir kıvam verecektir. Kıvam demişken, süt ve yoğurt da yine kıvamı katkı sağlayan malzemlerden. Kıyır poğaçalar için yoğurt, pofuduk poğaçalar için ise içerisine ılık süt ilave etmeyi unutmayın. Pofuduk poğaçalar için yine soda da ekleyebilirsiniz. Süt ya da yoğurtlarınızı light ürünlerden de tercih edebilirsiniz.

diyet-pogaca-puf1

Süt ya da yoğurt yerine kefir de ilave edebilirsiniz. Bu şekilde poğaçalarınız hem daha besleyici hem de kıvam olarak çok daha nefis olacaktır. Diyet poğaçalarınızın daha uzun süre dayanması ve kıyır bir kıvam için de olmazsa olmaz malzemelerden biri sirke. Sirkeleri hamurun içerisine ilave etmeyi ihmal etmeyin. Çoğu poğaça hamurunda şeker kullanılır. Şekerin görevini poğaçalarda bal ya da pekmeze vermeyi ihmal etmeyin. Bu şekilde hazırladığınız poğaçaların doya doya keyfini çıkarın. Bu nefis tarifimizi de mutlaka deneyin: Katı Yağsız, Tam Ölçülü: Diyet 10 Dakika Poğaçası


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?