patlican-acisi-nasil-cikarilirone-cikan

Herkesin Bilmesi Gerek: Patlıcanın Acısı Nasıl Alınır?

Favorilerime
Ekle

Et yemeklerine en çok yakışan sebzelerden biri pek tabi patlıcan. Kızartmasından tutun da közlenmişine, ızgarasından kavurmasına birçok tarifi de yapılabiliyor. Yaz aylarında mezelerden de eksik olmaz, hepsine hafiflik ve lezzet katar. Ancak patlıcanı güzel bir şekilde pişirmek için patlıcanın o acı lezzetini almak gerekiyor. Alınmadığı takdirde yemekte acı, tadı pek de hoş olmayan bir aroma bırakıyor. Bütün, dilimli ya da küp küp şekildeki tüm patlıcanlarınıza bu işlemi uyguyabilirsiniz. Mutfağında patlıcan pişirmek isteyen herkes mutlaka bu yöntemi bilmeli. Adım adım patlıcan acısı nasıl alınır sorunuza cevap verelim, hadi gelin.

Patlıcanın acısı nasıl alınır?

patlican-acisi-nasil-alinir1

Önce patlıcanların bütün şekilde acılarını nasıl alabileceğinizden bahsedelim. Özellikle patlıcanları közleyecekseniz ve acılarını almak istiyorsanız yüzeyine bıçakla minik delikler açabilirsiniz. Ardından üzerine tuz ilave edip soğuk suda bekletebilirsiniz. Bu şekilde 10-15 dakika kadar suda bıraktıktan sonra sudan çıkarıp kurulayarak közleyip ya da pişirebilirsiniz.

patlican-acisi-nasil-alinir2

Küp küp ya da dilim dilim kestikten sonra hem kararmaması için hem acısının çıkması için bol tuzlu suyun içerisine atıp bekletebilirsiniz. Suyun içerisinde bekletirken özellikle kızartmak istiyorsanız soğuk ve tuzlu suyun içerisinde bekletmek güzel sonuçlar elde etmenize fayda sağlayacaktır. Ayrıca limon ilave etmek de çok daha beyaz kalmasını yardımcı olacaktır. Aklınızda bulunsun.

patlican-acisi-nasil-alinir3

Patlıcanların acısını alabilmek için suda en az 10-15 dakika bekletmenizi öneririz. Suyunun rengini değiştiğini gözlemleyeceksiniz. Suyu siyahlaşınca o suyu boşaltıp patlıcanları yeniden sudan geçirin. Sudan geçirip kuruttuktan sonra pişirme işlemine geçebilirsiniz. Patlıcanlarınız bu sayede çok daha lezzetli olacaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?