https://wholefully.com/homemade-mayo/ | wholefully

Sadece 8 Adımda Evde Kolayca Hazırlamak Mümkün: Mayonez Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Patates kızartmasının yanında aranan isimlerden, birçok sandviç ve salatanın ise olmazsa olmaz sosu o. Evet, bugünkü konumuz mayonez!

Marketlerden almaya alışık olduğunuz hazır mayonezlerden değil, evde, ellerinizle hazırlayabileceğiniz mayonezlerden söz ediyoruz. Püf noktalarına dikkat ettikten sonra evde mayonez yapımı ne kadar kolay oluyor, herkes fark etsin, herkes bu tarifi bilsin istiyoruz.

İçine koyduğunuz tüm malzemeleri bilerek içiniz rahat bir şekilde tüketebileceğiniz, evde kıvamı tam tutacak mayonez nasıl yapılır, anlatmaya başlayalım o zaman.

Mayonez yapımı için gerekli malzemeler:

Mayonez tarifi nasıl yapılır kısmına geçmeden önce mayonez yapımı için gerekli malzemelerimizi bir araya getirerek işe başlayalım:

 • 2 adet yumurta sarısı
 • 500 ml.ayçiçek yağı (Daha buruk bir tadı olsun isterseniz zeytinyağı kullanabilirsiniz)
 • 1 tatlı kaşığı hardal (Aktarlardan temin edebilirsiniz)
 • 1/2 adet taze sıkılmış limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı su
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber
 • 1. adım: Yumurta sarılarını dikkatli bir şekilde ayırın ve bir karıştırma kabına alın

  Kullanacağınız yumurta sarılarının içinde hiç yumurta akı kalmadığından emin olmalısınız. Aynı zamanda eğer elinizde varsa karıştırma kabı olarak dar, uzun ve cam kapları seçin. Bunun için mikser ve blenderlarınızın kaplarını değerlendirebilirsiniz. Eğer elinizde yoksa farklı materyallerden yapılmış karıştırma kaplarınızı da kullanabilirsiniz tabii ki.

  2. adım: Karıştırma kabınızın altına nemli soğuk bir bez yerleştirin

  Bu işlem hem çırpma boyunca karıştırma kabınızın kaymasını engelleyecektir hem de malzemelerin çok ısınmasına engel olacağından mayonezinizin kıvamı daha iyi olacaktır.

  3. adım: El çırpıcısıyla yumurta sarılarını güzelce çırpın

  El çırpıcısı ile yapacağınız mayonezler daha lezzetli ve daha güzel kıvamlı olur. Ancak "Benim vaktim az, kollarım kuvvetsiz, ben elle çırpmakla uğraşmak istemiyorum" diyorsanız elektronik çırpıcılarınızdan da destek alabilirsiniz.

  4. adım: Çırpma işlemine hiç ara vermeden önce suyu, ardından yağın yarısını incecik bir şekilde karışıma akıtın

  Yumurta sarılarının içine önce 1 tatlı kaşığı kadar su ilave edip ara vermeden çırpmaya devam edin. Bu işlem yağın daha iyi karışmasına destek olacaktır.

  Ardından ekleyeceğiniz yağı sicim gibi incecik akıtmaya, hatta vaktiniz varsa damla damla ilave etmeye özen gösterin, bu şekilde yapacağınız mayonez daha homojen bir kıvama sahip olacaktır. Yağı bir seferde ya da bol bol ilave ederseniz istediğiniz kıvamı yakalamanız pek mümkün değil, aklınızda bulunsun.

  5. adım: Hardalı da azar azar ilave edip sürekli karıştırmaya devam edin

  Gerçek bir mayonez lezzeti yakalamak için hardal kullanmanız iyi olacaktır. Ancak hardal bulamazsanız ya da kullanmak istemezseniz bu aşamayı atlayarak da mayonez yapımına devam edebilirsiniz. Bu şekilde annelerimizin hazırladığı lezzette kolay bir mayonez elde edebilirsiniz.

  6 adım: Yağın kalan yarısını istediğiniz kıvama gelecek şekilde ekleyin, ardından limon suyunu da damak tadınıza göre ilave edin

  Yaptığınız mayonezin bu aşamasına geldiğinde kıvamını istediğiniz şekilde ayarlamak için elinizde kalan yağı azar azar ve yine sürekli çırparak eklemeye devam edin. Elbette hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Eğer daha yoğun kıvamlı veya daha az yağlı bir mayonez yapmak istiyorsanız, istediğiniz kıvamı yakalayınca yağ ilave etmeyi bırakabilirsiniz.

  Ardından ekleyeceğiniz limon suyunu da yine damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Eğer limonunuz büyük ya da çok sulu ise yarım limonun tamamını kullanmanız mayonezin tadını buruklaştıracaktır. Böyle bir durum yaşamak istemiyorsanız damak tadınıza göre kontrollü şekilde ekleme yapabilir, istediğiniz tada ulaştıktan sonra ilave etmeyi bırakabilirsiniz. Bazıları için sadece 1-2 yemek kaşığı limon suyu bile yeterli olabilir.

  7. adım: Son olarak mayonezinizin içine tuz ve karabiberini ekleyin ve bu aşamada yine çırpmaya devam edin

  Baharatlandırma işleminde kullanacağınız baharatları da yine damak tadınıza göre çeşitlendirebilir, miktarlarını artırıp azaltabilirsiniz.

  8. adım: Tamamen homojen bir kıvam alan mayonezinizi cam ve ağzı kapanabilen bir kavanoza alın ve buzdolabında muhafaza edin

  wholefully

  wholefully

  Hazırladığınız ev yapımı mayonez dışarıdan aldıklarınızdan biraz daha sarımtrak olacaktır, panik yapmayın. Yine de içinde fazla yumurta sarısı kullanmak istemezseniz 1 büyük yumurta sarısı kullanarak da bu tarifi yapabilir ya da yumurtasız mayonez tarifimize göz atabilirsiniz.

  Herkesin ellerine sağlık.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?