Bir Daha Hiç Kuru Kalmayacaklar: Browninin Daha Islak Olması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Evde brownie tarifi yaparken aslında gerçek kıvamında çok uzakta tatlılar pişiriyoruz çoğu zaman. Brownieler ya çok kuru oluyor ya da içleri pişmemiş gibi kalıyor. Oysa içlerinin hafif nemli, üstlerinin hafif ıslak kalması gerekiyor. Bu kıvamı tam olarak yakayabilmek için belli başlı püf noktalarına ihtiyacınız var. Kurutmadan, içinin kıvamı da tam aradığınız ıslaklıkta olacak enfes brownieler yapalım gelin hadi.

Bu püf noktalarıyla artık istediğiniz kıvamdaki brownieleri çay saatinizde ya da kahvenizin hemen yanında afiyetle yiyebilirsiniz. Buyursunlar.

Brownininin daha ıslak olması için ne yapılır?

Brownie yapımının en temel oyuncuları tereyağı ve çikolata. O yüzden bu iki malzemenin kaliteli malzemelerden seçilmiş olmasına özen gösterin. Tuzsuz, hatta mümkünse el yapımı bir tereyağı kullanmak brownie yapımına lezzet katacaktır. Çikolatanızı kuvertür çikolatalardan seçmek de farklı bir doku verecektir. Ancak elinizde bu tarz bir çikolata yoksa sütlü ya da bitter çikolata tercih edebilirsiniz. Kakao yoğunluğunu ne şekilde seviyorsanız o çeşit bir çikolata seçebilirsiniz. Bizim önerimiz %70 kakao oranına sahip, kaliteli bir çikolata seçmenizden yana. Çikolata ve tereyağını birlikte benmari usulü eriterek işe başlayın. Çok koyulaşmamasına dikkat edin.

browninin-daha-islak-olmasi-icin-ne-yapilir

Ardından çikolatanızı ve tereyağını ocaktan alın. Spatula ya da çırpma teli yardımıyla karıştırarak hafif ılınmasını sağlayın. Henüz sıcakken içerisine yumurta koymaktan kaçının. Hafif ılınınca tarifteki yumurtaları harca tek tek kırın. Spatula yardımıyla karıştırın. Ardından şekeri ilave edip mikser yardımıyla güzelce çırpın.

browninin-daha-islak-olmasi-icin-ne-yapilir1

Sıra geldi kuru malzemelere. Hafif ıslak kıvamlı bir brownie elde etmek için kuru malzemelerin ayrı bir kaba elenmiş ve karıştırımış olması gerekiyor. Elenmiş kuru malzemeleri harca ilave ettikten sonra mikserle çırpmadan, spatula yardımıyla alttan üste doğru yedirmek oldukça mühim. Bunu çırpma teli yardımıyla da yapabilirsiniz. İçerisinde tortu kalmamasına özen gösterin mutlaka.

browninin-daha-islak-olmasi-icin-ne-yapilir3

Brownie harcınızın tamamen homojen, tüm malzemelerin birbirlerine yedirilmiş şekilde olduğuna emin olun. Eğer içerisinde unlar parça parça kalmışsa mutlaka mikser yardımıyla un parçalarını giderin.

browninin-daha-islak-olmasi-icin-ne-yapilir4

Homojen kıvamlı brownie harcınızı yağlanmış veya yağlı kağıt serilmiş kek kalıbına aktarın. Bu cam bir borcam veya fırın tepsisi de olabilir. Tamamen brownie harcınızın miktarına bağlı. Eğer çok büyük bir brownie yapmıyorsanız bizim önerimiz 20 cm'lik kalıplar kullanmanızdan yana.

browninin-daha-islak-olmasi-icin-ne-yapilir6

İşte browninin sıra geldi en önemli aşamasına. Brownie yaparken en çok yapılan hata brownieyi çok pişirmekten kaynaklı oluyor. Brownielerinizi 160 derecede önceden ısıtılmış bir fırında 30 dakika kadar pişirin. Üzeri hafif çatlayacaktır. Daha fazla pişirirseniz iç kısmı çok kuru kalır.

Gerçek Brownie Tarifi

Gerçek Brownie Tarifi

30 dakika pişen brownienizi fırından alın ve kesinlikle kesmeyin! Oda sıcaklığında en az 2 saat kadar dinlendirin. Dinlenip soğudukça kıvamı oturacak ve lezzeti de artacaktır. Bu mühim püf noktaları sayesinde artık brownileriniz hep dilediğiniz gibi olacak! Şimdiden ellerinize sağlık.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

kdrymrt24 Ocak 2020 6:00
Ben minik bir güvecin içine su koyup fırına atıyorum pişerken. Islak ıslak çıkıyor keklerim her zaman. Çok güzel oluyor.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?