Merak Edilenlerinin Cevapları Burada: Kek Yaparken Zeytinyağı Kullanılır mı?

Favorilerime
Ekle

Yumurta ve şekerin tam kıvamında çırpılmasıyla başlar keklerin mis kokulu hikayesi. Ardından devreye süt ya da yoğurt devreye girer. Kabartma tozu, vanilya derken kıvamını güzelleştirecek malzemeye gelir sıra. Yağ ilavesiyle harç güzelleşir. Sık sık da sıvı yağ kullanılır ancak sıvı yağın olmadığı durumlarda elimiz zeytinyağına gidiyor. Peki ama sıvı yağın yerine zeytinyağı kullanılıyor mu? Zeytinyağı kek harcında kullanıldığında ne gibi farklılıklara neden oluyor?

''Zeytinyağı kullanılmaz, tadını ağırlaştırır'' diyenlerimiz de var, ''Ben hep zeytinyağı koyarım'' diyenlerde... Hadi gelin bugün zeytinyağını kek harçlarında kullanırsak ne gibi farklar oluşturduğundan da bahsedelim.

Önden buyurun.

Kek yaparken zeytinyağı kullanılır mı?

kek-yaparken-zeytinyagi-konur-mu

Kek yaparken zeytinyağı kullanılır mı? sorusunun cevabını iki farklı şekilde ele alalım. Tatlı kekler ve tuzlu keklerde zeytinyağı kullanımı farklı doku ve lezzetler veriyor. Evde sıvı yağ olmadığında ve tatlı bir kek harcı yapımında zeytinyağı kullanmak istiyorsanız, kekinizin dokusunun bir miktar değişeceğinden bahsedelim öncelikle. Zeytinyağlı kekler puf puf kabarmıyor, daha tok bir kıvamları oluyor. Zeytinyağı keke daha tok bir kıvam verir ve kekin hafif nemli kalmasını da sağlar. Kendine has kokusunu da hissedebilirsiniz.

kek-yaparken-zeytinyagi-konur-mu-2

Özellikle tatlı keklerde kokusu ve lezzeti zeytinyağı sebebiyle değişimler gösterebiliyor. Özellikle sızma zeytinyağı ya da erken hasat zeytinyağıyla kek yaptıysanız zeytinyağının kokusu keskin bir şekilde gelecektir. Zeytinyağının harçla bütünleşmesi de diğer yağlara nazaran farklı olduğu için piştikten sonra dokunduğunuzda elinize hafif yağlı bir kıvamda gelebilir, bu nedenle dengeli ilave etmeye özen gösterin.

kek-yaparken-zeytinyagi-konur-mu-3

Söz konusu tuzlu kekler olduğunda durum biraz daha farklı oluyor. Özellikle peynirli keklerde zeytinyağı farklı ve nefis bir lezzet kazandırıyor. Daha kıyır kıyır bir dokusu oluyor. Zeytinyağı kokusu bu keklerde de hissedebilirsiniz ancak tatlı keklerdeki kadar keskin ve ayırt edici olmayacaktır. Lezzetleri de nefis olacaktır.

Sizin tercihiniz hangi yağdan yana oluyor? Yorumlarda paylaşın bizlerle.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?