Büyükannelerimizden Bize Miras Kalmış 9 Sıra Dışı Güzellik Sırrı

Favorilerime
Ekle

Hemen her gün yeni bir güzellik ürünü piyasaya çıkıyor, sosyal medya makyaj videolarından geçilmiyor, bir güzellik trendi bir anda anlam veremediğimiz bir şekilde tüm kitleleri peşinden sürüklemeye başlıyor.

Ama sabit kalan ve yıllardır popülaritesini kaybetmeyen tek bir şey var; o da anneannelerimizden, babaannelerimizden öğrendiğimiz güzellik tüyoları.

Büyükannelerimizin kendi hayatlarında kullandığı ve bize de nasihatledikleri zamanı büken bu güzellik sırlarını hatırlamakta ve bir köşeye not etmekte fayda var.

Saçlarınız sarıysa ve zamanla yeşil tonlara dönüyorsa domates suyu maskesi kullanın

Saçınızın uzunluğuna göre domates suyu hazırlayın ve saçınızın her yerine sürerek 10 dakika bekletin. Domatesin içindeki kırmızı pigmentler yeşil rengi nötr hale getirecek ve saçınız eski harika rengine kavuşacaktır.

Kepek sorunu yaşıyorsanız şampuanınızın içine aspirin atın

Ne yaparsanız yapın kepeklerden kurtulamıyorsanız her zaman kullandığınız şampuanın içine 2 tablet aspirin atmanız ve saçınızı bu şampuanla yıkamanız yeterli. 2 hafta içinde kepeklerinizden kurtulmaya başlayacaksınız.

Saçlarınızın rengini papatya suyuyla açın

Bunu hemen hepimiz yaptık, "Ben küçükken sarışındım" diye etrafımıza hava attık diye düşünüyoruz. Hatırlamakta fayda var.

Saç renginizi açmak için papatya ve limon suyu kullanabilirsiniz. 25 gram papatyaya bir bardak sıcak su dökün ve 1 saat demleyin. Ardından içine yarım limon suyu da ekleyin ve tüm saçınıza bu karışımı yedirerek en az 1 saat bekletin. Saçınızı bir duş başlığı ya da havluyla sararsanız daha etkili sonuç alabilirsiniz.

Göz altı morlukları için patatesten yardım alın

Uykusuzluk gibi sebeplerden göz altı morluklarınız varsa patatesi ikiye keserek bu morlukların üzerine koyun. 15 dakika sonra cildinizin değiştiğini göreceksiniz.

Siyah noktalardan kurtulmak için bal, un ve su karışımı uygulayın

Babaannelerimizin evde hazırladığı ve ciltlerine uyguladığı bir siyah nokta maskesi bu. Tek yapmanız gereken hepsinden birer çay kaşığı olacak şekilde bal, un ve suyu karıştırın. Ardından bu karışıma batırdığınız pamuğu sorun yaşadığınız bölgeye bastırın ve 10-15 dakika böyle bekletin.

Aknelerden kurtulmak içinse aloe vera kullanın

Antiseptik özelliği olan aloe vera yaprağını ikiye keserek bir bant yardımıyla akneli bölgeye sabitleyin. Kısa süre içinde yanma ve acı hissinin geçmeye başladığını hissedeceksiniz.

Sivilce izlerini geçirmek için limon suyuna başvurun

İçindeki asit sayesinde yara izlerini ve teni beyazlataıp sivilceleri kurutan limon sayesinde sivilce izlerinden de kurtulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken taze bir limonun suyunu sıkarak bu koyu izlerin üzerine uygulamak ve bir gece bu şekilde bekletmek.

Parfümünüzü buzdolabında saklayın

Eğer parfümünüzün daha uzun dayanmasını istiyorsanız onu buzdolabı rafında saklayabilirsiniz.

Parfümü tarağınıza sıkıp saçınızı tarayın

Eğer çok fazla parfüm sıkmak istemiyorsanız yapmanız gereken şey basit. Saçınızı taradığınız tarağa parfümü sıkın ve saçlarınıza uygulayın. Saçlarınız ahenkle dans ederken siz de etrafınıza nefis kokular yayacaksınız.

Doğru allık rengini seçmek için bilek içinizin size yol göstermesine izin verin

brightside

brightside

Yine büyüklerimizden sıra dışı bir yöntem geliyor. Bileğinizin iç kısmını yavaşça çimdikleyin. Ortaya çıkan renk size en fazla yakışacak allık rengini ele verecek.

buyukanne-guzellik-sirlari

Sizin de anneannelerinizin, babaannelerinizin, hatta annelerinizin böyle güzellik sırları varsa bizimle yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?