http://lionesseflatiron.org/no-fuss-fixes-for-summer-hair-problems/ | lionesseflatiron

Vücudunuzda B Vitamini Eksikliği Olduğunu Fark Etmenizi Sağlayacak 8 İpucu

Favorilerime
Ekle

Vücudumuz için vitaminlerin, minerallerin ne denli önemli olduğunu hemen hepimiz çok küçük yaşlarımızdan beri biliyoruz aslında. "Çocuğum ye bak çok vitaminsiz kalırsan kafan çalışmaz, hep hasta olursun." gibi sözleri duymayan çocuk yoktur mesela.

Ama aslında vitaminsiz kalırsak nelerle karşılaşabileceğimizi çok da bilmiyor, gün içinde yaşadığımız birçok sorunun sebebinin vitamin eksikliğimiz olabileceğini görmezden geliyoruz. Oysa vücudumuzun bize anlatmak istediği önemli konular var.

Hatırlayanlar olacaktır, daha önce D vitamini eksikliğinde vücudumuzda neler olabilir öğrenmiş, C vitamini, K vitamini eksikliği belirtileri nelerdir, tek tek incelemiştik.

Bugün de sırada B vitamini eksikliğinin belirtileri var. Vücudumuzun bize verdiği sinyallere kulak veriyoruz, buyursunlar...

Eskiden hiç olmadığınız kadar dalgın olduğunuzu düşünüyorsanız...

B vitamini, birçok türü bulunan ve bizim en çok B12 vitamininden bildiğimiz bir vitamin türü. Genel bir B vitamini eksikliği söz konusu olduğunda aslında en bilinen belirtilerinden biri dikkat dağınıklığı oluyor. Eğer bu aralar siz de sürekli dalgın olduğunuzu fark ediyor ya da çevrenizdekilerden bu konuyla ilgili uyarılar alıyorsanız B1 ve B12 eksikliği başta olmak üzere genel bir B vitamini yoksunluğu çekiyor olabilirsiniz.

Bu durumda yapmanız gereken tabii ki doktorunuzun yolunu tutmak ve gerekli ölçümleri yaptırıp yine doktorunuzun önerileri doğrultusunda takviyeler almak olacaktır, bizden söylemesi.

Dilinizde iltihaplanmalar, çatlaklar, kızarıklıklar oluşmaya başladıysa...

B vitamini eksikliği yaşayıp yaşamadığınızı anlamanın en temel yollarından biri dilinizden geçiyor aslında. Çünkü B vitamini eksikliğinde dilde çeşitli yaralar açılabiliyor, özellikle çatlamalar, kızarıklıklar ve iltihaplanmalar söz konusu olabiliyor.

Eğer dilinizi ısırmamış olmanıza rağmen, dilinizde normalin dışında kızarıklıklar, iltihap ve şişkinlikler ya da çaylaklar görüyorsanız ve bunların daha önce hiç olmamış olmasına rağmen, bir süredir varlığını devam ettirdiğini fark ettiyseniz B vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Derinizde döküntülerin ve kızarıklıkların oluştuğunu fark ediyorsanız...

Hücrelerimizin sağlığını koruyan vitaminlerin başında gelen, özellikle cildi zararlı maddelerden arındırdığı için tam bir cilt dostu olarak bilinen B kompleks vitaminleri eksik olduğunda cilt eski sağlığını koruyamıyor ve bunu döküntüler, kızarıklıklarla anlatmaya çalışıyor.

"Cildim pul pul oldu." gibi cümleleri şu sıralar sık kurmaya başladıysanız, yeni herhangi bir bakım ürünü kullanmamanıza ve hava koşulları çok soğuk ya da sıcak olmamasına rağmen bunu yaşıyorsanız B vitamini takviyesiyle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Ancak deri döküntülerinin ve kızarıklıklarının daha birçok nedeni olacağından öncesinde mutlaka ilgili alanda uzman bir doktora danışmanız daha doğru olacaktır.

Göz kapaklarınızın pul pul olması ya da iltihaplanması gibi durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız...

Tıpkı cildimizin diğer yerlerinde olduğu gibi göz kapaklarımızda da döktüntüler olmasına neden olan B vitamini eksikliği, bazılarımızda göz kapaklarda iltihaplanma şeklinde de kendini belli edebiliyor. Eğer egzama gibi herhangi bir cilt rahatsızlığınız olmamasına rağmen son zamanlarda böyle bir sorunla karşılaştıysanız B vitamini ihtiyacınız karşılanmıyor olabilir. Özellikle B2 tipi vitaminin eksikliği söz konusu olduğunda bu işaretlerin görüldüğünü de söylemeden geçmiş olmayalım.

Ortada hiçbir neden yokken iştahsız olmaya başladığınızı fark ediyorsanız...

Eğer iştahınızı kapatacak herhangi bir takviye almıyorsanız, bilerek yemek yememeye çalışmıyorsanız ama tüm bunlara rağmen iştahınızda fark edilebilir bir azalma söz konusu olduysa, canınız bir salata bile yemek istemiyorsa B vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.

Eğer ortada hiçbir sebep yokken iştahınız azaldıysa ve kilo vermeye başladıysanız bu, ilk başta hoşunuza gidebilir, ancak aman diyelim, diyet, spor ya da zayıflamaya yardımcı herhangi bir yöntem denememenize rağmen kilo veriyorsanız mutlaka hemen doktorunuza danışmalı ve bunun sebeplerini öğrenmelisiniz.

Saçlarınız eskiden hiç olmadığı kadar çok dökülmeye başladıysa...

Özellikle biotin olarak da anılan B7 vitamininin eksikliğinde görülen saç dökülmesi, B vitamini eksikliği nedeniyle saç köklerinin sağlığını koruyamaması, aynı şekilde kafa derisinin de bu eksiklikten olumsuz etkilenmesi sonucu ortaya çıkıyor ve B vitamini eksikliğinin en bilinen belirtilerinden sayılıyor.

Saçlarınıza hem harici olarak vitaminli maskeler uygulayarak hem de yiyeceklerden destek alarak vitamin takviyesi yapabilir, dökülmelerin çok ciddi boyutlarda olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Kalp çarpıntısı, nefes darlığı gibi ciddi sorunlar yaşıyorsanız...

Vücudumuzda D vitaminiyle birlikte kan hücrelerimiz üzerinde en etkili maddelerden biri de B vitaminleri oluyor. Özellikle B12 vitamininin etkin olduğu bu durumda herhangi bir yoksunluk söz konusu olduğunda kan değerlerimiz değişebiliyor, kalp ve damar rahatsızlıklarına daha açık hale gelebiliyoruz.

B vitamini eksikliğinin en ileri ve en ciddi belirtilerinden sayılan kalp çarpıntısı ya da nefes darlığı gibi sorunlarla karşılaşırsanız hiç vakit kaybetmeden ilgili alanda uzman bir doktorla konuşmanız, gerekli muayeneleri olmanız ve ölçümleri yaptırmanız hayati önem taşıyor.

Kol ve bacak koordinasyonunuzu sağlamakta güçlük çekmeye başladıysanız...

health.harvard

health.harvard

B vitamini eksikliğinin en çok dikkat çeken ve zaman zaman paniğe yol açabilen ciddi belirtilerinden biri de kol ve bacak koordinasyonuyla ilgili sorunlar yaşanmaya başlaması. Eğer vücudunuzda yeterli miktarda B vitamini bulunmuyorsa kollarınız ve bacaklarınız başta olmak üzere farklı yerlerinizde uyuşmalar, karıncalanmalar hissetmeye başlayabilir ya da kramplar yaşayabilirsiniz.

B vitamini, özellikle de B12 vitamini uzun süre vücudunuzda yeteri kadar bulunmazsa kol-bacak koordinasyonunuzu sağlamakta da zorlanabilir, özellikle yürürken hangi bacağınızı öne atarken hangi kolunuzu öne attığınızla ilgili kafanızda soru işaretleri oluşmaya başlayabilir. Yukarıda saydığımız gibi bir sorun yaşarsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutmanıza fayda var, biz hatırlatmış olalım.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?