laktoz-intoleransi-belirtileri

Vücudunuzun Sütü Tam Olarak Sindiremediğinin 7 Önemli İşareti

Favorilerime
Ekle

Hepimizin ilk besini o. İçindeki kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendiren, büyümeyi hızlandıran, enerji veren, kasları güçlendirip kalp hastalıklarından koruyan ve bunun gibi sağlığa onlarca faydası olan sütten bahsediyoruz.

Ancak insan sağlığı için bu kadar değerli olan sütü maalesef herkes aynı oranda sindiremiyor, bazı bünyeler ona karşı intolerans gösterebiliyor.

Buna sebep olan ise aslında sütün içinde bulunan sütün içinde bulunan doğal şeker yani laktoz. Daha da açıklamak gerekirse ince bağırsak mukozasının içinde bulunan laktaz işlevini yavaş yavaş yitirdiğinde laktozu parçalayamaz duruma geliyor. Laktoz da parçalanmadığı için vücutta birikmeye başlıyor ve ortaya çoğu kişinin muzdarip olduğu bu belirtiler çıkıyor.

Diğer bir deyişle süt içtikten sonraki 30 dakika ile 2 saat içerisinde bu sorunları yaşıyorsanız sütü tam sindiremiyorsunuz demektir. Bu belirtilerden bir ya da birden fazlası varsa doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Şişkinlik yaşıyorsanız

Süt içtikten dakikalar sonra hemen karnınız anlamsızca şişmeye başlıyor ve midenizde büyük bir rahatsızlık hissetmeye başlıyorsanız sütü sindiremiyorsunuz demektir. Zira bunun sebebi ince bağırsakta parçalanamayan laktozun kalın bağırsağa geçtiğinde oradaki bakteriler aracılığıyla parçalanıyor olması, bunun da şişkinliğe sebep olması.

Gaz sancısı size nefes aldırmıyorsa

Süt içtikten sonra midenizin de şişmesini takiben bağırsaklarınızda kasılma, ağrı ve geçmek bilmeyen bir gaz sancısı hissediyorsanız bu da sütü tam olarak sindirilemediğinin bir işareti.

İshalle boğuşuyorsanız

Bu gaz sancısı nihayetinde hafiften şiddetliye kadar ishale dönüşüyor ve tuvaletten çıkamıyorsanız bu da vücudunuzun süte verdiği bir tepki. Sadece ishal değil, sütün sindirilememesi bazı bünyelerde kabızlığa da dönüşebiliyor. Kısacası süt tüketiminden sonra bağırsaklarınızda sıra dışı bir hareket görüyor olmanız bunun en büyük işaretlerinden biri.

Mideniz bulanmaya başlıyorsa

Süt tükettikten sonra mide bulantısı yaşayınca çoğu kişi bunun sütün bozuk olduğundan gerçekleştiğini düşünür. Ama süt taze olmasına rağmen mideniz anlamsızca bulanıyorsa aslında sütü bağırsaklarınız sindirememiş demektir. Bu bulantı zamanla yukarıda bahsettiğimiz belirtilerle birleşerek size oldukça rahatsızlık verebilir.

Hatta kustuysanız

Bazen bu mide bulantıları o kadar şiddetlenir ki kusmaya bile yol açabilir. Eğer içtiğiniz sütün tazeliğinden eminseniz, son kullanım tarihi geçmediyse bunu sütü sindiremiyor oluşunuzun bir sonucu olarak görebilirsiniz.

Karnınız ağrıyorsa

Tüm bu belirtilere denk olarak inek sütü tüketimi kişiye karın ağrıları olarak da dönebilir. Karnınız sebepsizce ağrımaya, kramplar girmeye başladıysa içtiğiniz sütün bununla direkt ilişkisi olabilir.

Dehidrasyon gibi durumlar ortaya çıkıyorsa

momlovesbest

momlovesbest

Süt tüketimi sonrası ortaya çıkan ishal, kusma gibi belirtiler dehidrasyona yani vücudun susuz kalmasına yol açabilir. Bu da size sık susama, baş ağrısı, yorgunluk, cilt kuruması olarak dönebilir.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?