https://www.thespruce.com/bread-baking-with-expired-milk-427835 |thespruce.com

Bu Yöntemleri Hiç Bilmiyordunuz: Kesilen Sütü Değerlendirmenin 7 Şaşırtıcı Yolu

Favorilerime
Ekle

Sütçünüzden tazecik sütlerinizi aldınız. Bu sütten sarmaların, dolmaların yanına yakışacak enfes ev yoğurdu, kahvaltıları lezzetlendirecek peynirler ve tereyağları yapmak mümkün. Ev yapımı sütlacın, kazandibinin de en şahanesi bu tazecik sütlerle olur, bu en değişmez mutfak gerçeklerinden de biridir.

Ancak sütü tencere alıp, kaynatmaya başlarken o hayalini kurduğumuz güzel kıvamlı yoğurtlar, sütlü nefis tatlılar hayal olur. Bu durumda akıllara ilk gelen şey elbette peynir yapmak. Ama kesik sütü değerlendirebileceğiniz farklı alanlar da mevcut. Bu kullanım alanları sizi çok şaşırtacak.

Kesik sütten peynir yapabilirsiniz

Kesilen sütü değerlendirmenin halk arasındaki bilinen en klasik yöntemi lor peyniri ya da evde diğer farklı peynirleri yapmak. Süt kaynama noktasına geldiğinde kesilmeler yaşamaya başladıysanız içerisine bir miktar limon suyu ya da sirke ilave edin. Güzelce kesilmesini sağlayın. Kesildikten sonra ise çok basit.

Keçi Loru Tarifi

Keçi Loru Tarifi

Lor peyniri yapmak istiyorsanız tüm süt kesiklerini toparlayıp tülbentin üzerine alın. Güzelce süzdürdükten sonra hafif tuz ilave edip afiyetle tüketin. Farklı peynirler yapmak isterseniz de sizin için detaylı bir rehberimiz var. Şuradan buyurun: Hem Daha Ekonomik Hem Daha Sağlıklı: Yeni Başlayanlar İçin Evde Peynir Yapımı

Çorbalarınızın kıvamını arttırmak için kullanabilirsiniz

Sadece peynir yapımında değil, kesilmiş sütlerinizi çok farklı şekillerde de kullanabilirsiniz. Sütünüzün kesildiğini farkettiğinizde ocaktan alın. Varsa içindeki tortuları süzdürün ve temiz bir kabın içine alın. Çorbanızın kıvamını ayarlamak, lezzetletlendirmek için sütten ilave edin. Bu şekilde lezzeti de besleyiciliği de artacaktır.

Kırmızı ya da beyaz etlerin yumuşacık olması için marinasyonda kesik süt kullanabilirsiniz

Sütünüzün kesildiğini farkettiğiniz gibi ocaktan alın ve oda sıcaklığında içindeki tortuları alıp soğutun. Ardından bu sütü tavuk ya da et marinasyonlarınızın içerisine ilave edebilirsiniz. Ancak süt çabuk bozulabilen bir yapıda olduğu için etlerinizi sütlü karışımlarınızın içerisine en fazla 5-6 saat kadar marine edin.

Cildinize sürerek canlanmasını ve parlamasını sağlayabilirsiniz

Kesilen sütünüzü pirinç ya da farklı malzemelerle karıştırarak yüzünüze maske gibi sürebilirsiniz. Tek başınada yüzünüze yedirip temizleyebilirsiniz. Bu şekilde parlayan, tazelenmiş ve gözeneklerden arınmış bir cilde kavuşacaksınız.

Evcil hayvanlarınızın mamaların içerisine koyarak lezzetini ve besin değerini arttırabilirsiniz

ev-yapimi-kopek-mamalari-one-cikan

Süt onların sindirim sistemleri için pek faydalı değil. Ancak kesildiğinde kalan su, hem onların çok sevdiği bir tada hem de besleyiciliğe sahip. Süt kesildikten sonra kalan suyu dostlarımızın mamalarının içine küçük bir miktar ilave edebilirsiniz.

Çürümeye yüz tutmuş bitkilerinizi kesilmiş sütle canlandırabilirsiniz

baomoi

baomoi

Kesilen sütünüzü fısfıslı bir şişenin içerisine koyarak ya da doğrudan bitkilerinizin köklerine dökebilirsiniz. Bu şekilde canlanacak ve daha güçlü olacaklardır. Aklınızda bulunsun.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?