Neden Ekmek Saklama Kabını Sirkeyle Silmelisiniz?

Favorilerime
Ekle

2016'ya ait bir araştırmanın sonuçlarına göre sadece İstanbul'da bir günde tam 5,5 milyon ekmek çöpe atılıyor. Bunu Türkiye geneline yaydığınızda çıkan sonucu bir düşünün.

En değerli besin kaynağımız ekmeği israf etmemenin yolları da var elbette. Tüketebileceğimiz kadar ekmek almak, aldığımız ekmekleri doğru saklayarak onları uzun süre taze tutmak ve küflenmemelerini önlemek bu konuda yapabileceklerimizden bazıları.

İşte tam bu noktada size yol gösterecek bir önerimiz var. Hazırsanız başlayalım.

Ekmek saklama kabını/kutusunu sirkeyle silmek ne işe yarıyor?

kahvaltilik-minik-ekmek-editor

Nemli ortamlar ekmeklerin en büyük düşmanları. Nemle buluşan ekmek kısa sürede küflenir ve yenilemez hale gelir. İşte bu noktada sirke yardımınıza koşabilir ve aldığınız ekmeklerin küflenmemesine yardımcı olabilir.

 

Yapacağınız şey ise çok basit. Eğer ekmekleri bir ekmek kutusu ya da kabında saklıyorsanız bir beze bir miktar sirke dökün ve ekmek kabını bu sirkeli bezle silin. Tabii sprey şişesine sirke koyup püskürtme yolunu tercih edebilirsiniz. Sirke küf oluşumunu engelleyecek ve siz de ekmeklerinizi küflenmeden uzun süre saklayabileceksiniz.

Başka yollar da var

beyaz-ekmek-dilimlenmis

Sirkeli bezle ekmek saklama kabını silmek tek çözüm değil elbette. Ekmeklerin küflenmemesi için şu yolları da deneyebilirsiniz:

  • Bir kabın içine koyacağınız tuz ve karbonatı ekmeğe yakın bir yere koyun. Bu maddeler ortamdaki nemi emeceğinden ekmeklerin küflenmesinin önüne geçecektir.
  • Ekmekleri saklarken üzerine bez örterek havayla temasını kesebilirsiniz.
  • Son olarak ekmekleri dondurucunuzda buzdolabı poşeti içinde saklayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ekmeklerin dilimlenmiş olması ve buzdolabı poşetlerinin havasının iyice alınmış olması.

İşte israfa dur demek aslında bu kadar kolay!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

thallasa14 Ağustos 2018 21:24
Fazla ekmeği dilimlenmiş dondurucuda saklıyorum. Hızlı çözülüyor, kesin çözüm.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?