Neden Ekmek Saklama Kabını Sirkeyle Silmelisiniz?

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253472 takipçi1772 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
Cemre Özgüzel
Mart 23
Zeynep Çetin
Şubat 12, 2018
Cemre Özgüzel
Ocak 23, 2018

2016'ya ait bir araştırmanın sonuçlarına göre sadece İstanbul'da bir günde tam 5,5 milyon ekmek çöpe atılıyor. Bunu Türkiye geneline yaydığınızda çıkan sonucu bir düşünün.

En değerli besin kaynağımız ekmeği israf etmemenin yolları da var elbette. Tüketebileceğimiz kadar ekmek almak, aldığımız ekmekleri doğru saklayarak onları uzun süre taze tutmak ve küflenmemelerini önlemek bu konuda yapabileceklerimizden bazıları.

İşte tam bu noktada size yol gösterecek bir önerimiz var. Hazırsanız başlayalım.

Ekmek saklama kabını/kutusunu sirkeyle silmek ne işe yarıyor?

Nemli ortamlar ekmeklerin en büyük düşmanları. Nemle buluşan ekmek kısa sürede küflenir ve yenilemez hale gelir. İşte bu noktada sirke yardımınıza koşabilir ve aldığınız ekmeklerin küflenmemesine yardımcı olabilir.

simplemost

simplemost

Yapacağınız şey ise çok basit. Eğer ekmekleri bir ekmek kutusu ya da kabında saklıyorsanız bir beze bir miktar sirke dökün ve ekmek kabını bu sirkeli bezle silin. Tabii sprey şişesine sirke koyup püskürtme yolunu tercih edebilirsiniz. Sirke küf oluşumunu engelleyecek ve siz de ekmeklerinizi küflenmeden uzun süre saklayabileceksiniz.

Başka yollar da var

beyaz-ekmek-dilimlenmis

Sirkeli bezle ekmek saklama kabını silmek tek çözüm değil elbette. Ekmeklerin küflenmemesi için şu yolları da deneyebilirsiniz:

 • Bir kabın içine koyacağınız tuz ve karbonatı ekmeğe yakın bir yere koyun. Bu maddeler ortamdaki nemi emeceğinden ekmeklerin küflenmesinin önüne geçecektir.
 • Ekmekleri saklarken üzerine bez örterek havayla temasını kesebilirsiniz.
 • Son olarak ekmekleri dondurucunuzda buzdolabı poşeti içinde saklayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ekmeklerin dilimlenmiş olması ve buzdolabı poşetlerinin havasının iyice alınmış olması.
 • İşte israfa dur demek aslında bu kadar kolay!

  Youtube

  Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

  İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?