bir-kasik-seker-aralik-2020

Kurumasın Hep Nemli Kalsınlar: Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Dudaklarda kızarıklık, çatlama, kuruma hissi, hassasiyet ve acı gibi belirtilerle ortaya çıkan dudak çatlaması hem görünüm olarak hem de verdiği rahatsızlık nedeniyle gündelik hayatımızı etkileyen ve sıkça rastlanan bir sorun.

Kış aylarında soğuk havadan kaynaklanan sıradan dudak çatlamalarının yanı sıra bazen bu rahatsızlık daha farklı ve ciddi sebeplerden de ortaya çıkabiliyor.

Canınızı yakan ve bir türlü geçmeyen dudak çatlamalarından siz de muzdaripseniz ve "Dudak çatlamasına ne iyi gelir?", "Dudak çatlaması nasıl geçer?" diye düşünüyorsanız endişelenmeyin, çünkü dudak çatlamalarını geçirmenin yolu aslında her evde bulunan doğal malzemelerden geçiyor.

Dudak çatlaması neden olur?

dudak-catlagi-ayna-aralik-2020

Dudak çatlaması ve dudak kuruluğunun birden fazla sebebi olabilir. Bu sebepleri şöyle saymak mümkün:

 • Vücudun susuz kalması, yeterli miktarda su içmeme
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Soğuk, kuru havaya ya da çok sıcak havaya maruz kalma
 • Alerji
 • A vitamini fazlalığı
 • Kimyasal kozmetikler ya da ilaçların yan etkileri
 • Ağızdan nefes alıp verme
 • Asitli yiyeceklerin çok fazla tüketimi
 • Dudak çatlamasına ne iyi gelir?

  bir-kasik-seker-aralik-2020

  Dudak çatlamasının etkilerini azaltıp yok edecek bu doğal malzemeler kolayca bulunabilir olmaları ve faydalarıyla yardımınıza koşmak için hazır bekliyor.

  Toz şeker

  Toz şeker, dudaklarınızdaki ölü dokulardan kurtulmanızı sağlayacak ve ölü hücre oluşumunun da önüne geçecektir. Çatlaklar ve kuruluktan dudaklarınızı uzak tutan şeker nemli dudaklara kavuşmanızı da sağlayacaktır. Bunun için bir tatlı kaşığı toz şekerle bir tatlı kaşığı balı karıştırıp dudaklarınıza sürün ve beş dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla dudaklarınızı temizleyin.

  Bal

  Antibakteriyal özelliğe sahip balı tek başına da kullanabilirsiniz. Dudak dokularını güçlendirecek olan balın bu faydalarından yararlanmak içinse yapmanız gereken çok basit: Dudaklarınıza parmaklarınız yardımıyla onu tamamen kaplayacak kadar bal (mümkünse organik) sürün ve dudaklarınızı yalamadan 15 dakika bu şekilde bekletin. Bu yöntemi günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

  Salatalık

  Salatalık da dudaklarınıza ihtiyacı olan nemi sağlayarak iyileşmesini sağlayacaktır. Salatalığın sulu tarafını dudaklarınızı uygulayıp bekletin. 15-20 dakika sonra dudaklarınızı temizleyin. İşte bu kadar basit.

  Aloe vera

  Aloe vera bitkisinin içinden çıkan her derde deva jel dudak çatlamasına da birebir. Kestiğiniz yaprağın içinden çıkan jeli dudaklarınıza sürün ve gece böyle uyuyun. Birkaç güne çatlaklarınızın yok olduğunu göreceksiniz.

  Hindistan cevizi yağı

  Mucizeler yaratan Hindistan cevizi yağından da yardım alabilirsiniz. Katı formdaki Hindistan cevizi yağını çatlamış dudaklarınıza sürmek yeterli olacaktır.

  Süt ve gül yaprakları

  Dudakları nemlendirirken tahrişi de giderecek bir karışımdan bahsetmeden olmaz. Bir kase ılık sütün içine bir avuç gül yaprağı koyun ve yarım saat bu şekilde dinlenmeye bırakın. Ardından gül yapraklarını sütün içinden çıkarıp ezerek lapa hale getirin ve bu maddeyi uyumadan önce dudaklarınıza uygulayın.

  Su

  En net ve en bilinen çözümü en sona bıraktık. Kuruduğu için çatlayan dudaklarınızı yeniden nemlendirecek sudan bahsediyoruz. Dudaklarınıza kaybettiği nemi yeniden kazandırmak için kendinizi susamış hissetmeseniz bile su içmeyi unutmayın. Günde 8-10 bardak su içerek vücuda ihtiyacı olan suyu sağlayabilir ve dudak kuruluğunuzdan, çatlamalardan kurtulabilirsiniz.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0 yorum yapılmış

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?