Artık Çok Daha Uzun Süre Dayanacaklar:Turşuların Bozulmaması İçin Ne Yapmalı? ya da Bozulan Turşu Nasıl Kurtarılır?

Evde Turşu Yaparken Hemen Herkesin Yaptığı 8 Fena Hata

Favorilerime
Ekle

Kışın sofralarımızdan eksik etmediğimiz turşular kuşkusuz evde yapıldığında daha bir kıymetli, daha bir leziz.

Bu yüzden yaz sonu, sonbahar başı pazarlardan bol bol turşuluk malzeme alıyor ve lezzetli mi lezzetli, tam kıvamında turşular kurmak için kolları sıvıyoruz.

Yemek kültürümüzde bu kadar büyük yeri olan salatalıktan bibere, biberden domatese çeşit çeşit turşuyu yapıyor ama ne yaparsanız yapın istediğiniz sonucu elde edemiyorsanız bir yerlerde hata yapıyor olabilirsiniz.

O yüzden kalem-kağıt hazırsa aşağıya bekleniyorsunuz.

Turşuyu kurmak için plastik şişeler seçiyorsunuz

Bu sağlığınız açısından çok büyük bir yanlış. Aksi takdirde kaya tuzu, sirke gibi ürünler bekleme esnasında plastik malzeme ile kimyasal reaksiyona geçer ve sağlığınıza büyük zarar verebilir. Bu yüzden mutlaka büyük cam kavanozlar kullanın.

Kullanacağınız kavanozları kaynatmıyor, kapaklarının tam kapandığından emin olmuyorsunuz

Cam kavanozları ise kullanmadan önce mutlaka kaynatmalı, içinin kuru ve kokusuz olduğundan emin olup malzemeleri öyle aktarmalısınız. Yoksa turşunun içinde bakteriler üreyecektir. Aynı zamanda hızla bozulacaktır.

Evde kalmış, bozulmaya yüz tutmuş sebzelerden turşu kuruyorsunuz

Evde sebze arttı diye ondan turşu kurulmaz. Aksine kullanacağınız sebze ya da meyveler mutlaka taze olmalı. Semt pazarlarından alacağınız mevsiminde sebze ve meyvelerle turşu kurmalısınız.

Turşuyu hazırlarken musluk suyu kullanıyorsunuz

Bu da sıklıkla yapılan bir yanlış. İçme suyuyla hazırladığınız turşunun suyunu gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Aynı zamanda bu şekilde hazırladığınız turşular musluk suyu kullanarak hazırlayacağınız turşuya göre çok daha geç bozulur.

Sofra tuzunu tercih ediyorsunuz

Sofra tuzuyla turşu hazırlamak hatalı bir seçim. Salamura ya da turşu tuzu olarak da marketlerde satılan kaya tuzunu tercih etmelisiniz. Ağır ağır çözülen bu tuz, turşunun lezzetini ve dayanıklılığını artıracaktır.

Çürük ya da yumuşamış sebzeleri de içine ekliyorsunuz

Turşu hazırlarken sebzelerin sap ya da uç kısımlarını kullanmamalı ve herhangi bir zedelenme, yumuşama olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bir tane bile çürük sebze koca kavanozun çöpe gitmesine sebep olabilir.

Kavanozu doldururken aralarda boşluk kalmasına izin veriyorsunuz

tursu-nasil-yapilir-12

Doğranmış sebzeler alt tarafta, bütün sebzeler üst tarafta yer almalı. Ancak kavanoz doldu diye düşünmeyin, sebzeleri iyice bastırın ve aralarında hiç boşluk kalmamasına dikkat edin.

Turşu kavanozunun içine nohut koymuyorsunuz

dogalanneyim.blogspot

dogalanneyim.blogspot

Bu noktada size nefis bir püf noktamız var. Kahraman bakliyatımız nohut burada imdadımıza yetişecek ve turşumuzun hızlı bir şekilde olgunlaşmasını sağlayacak. Turşu kavanozunun dibine koyacağınız ya da aralara serpiştireceğiniz 8-10 adet nohut turşuyu çabuk olgunlaştıracaktır.

Şimdiden ellerinize sağlık!

Ağzı sulanıp nefis turşular hazırlamak isteyenleriyse turşu tarifleri listemize bekleriz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?