uyumadan-once-yumurta-yemenin-faydalari-3

Ezber Bozdurur: Uyumadan Önce Yumurta Yediğinizde Vücudunuzda Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Yumurtanın ne kadar da faydalı bir besin olduğundan uzun uzun söz edecek değiliz, artık bunu bilmeyen kalmadı desek yeri. Zaman zaman kendisi hakkında "Kolesterolü yükseltiyor." gibi açıklamalar yapılsa da tok tutmasından tutun vücudumuza bol bol kattığı proteine dek birçok faydası nedeniyle mutfakların demirbaş malzemelerinden biri kendisi.

Lezzetinden ve ekonomikliğinden söz etmiyoruz bile...

Ama gelin görün ki bu kez hemen hemen herkesi şaşırtacak yeni bir öneri var karşımızda: "Uyumadan önce yumurta yiyin" deniyor.

Genel olarak sabah kahvaltılarına konuk ettiğimiz, bu şekilde alıştığımız yumurta neden şimdi akşam yemeklerine konuk ediliyor biliyor musunuz?

Buyursunlar, hemen anlatmaya başlayalım.

Uyumadan önce yumurta yerseniz neler olur, öğrenince çok şaşıracak ve denemek isteyeceksiniz, eminiz.

"Yumurta doğal bir yatıştırıcı"

yumurta-diyeti

Yumurta alerjisi ve intoleransı olanları, yumurta yiyemeyenleri ya da yemeyi tercih etmeyenleri dışarıda tutarsak, birçok beslenme uzmanına ve doktora göre günde 2 tane yumurta yemek oldukça faydalı. Ama bu kez değişik olan "Onu sabah kahvaltısında değil uyumadan önce yiyin" denmesi.

İddianın sahibi Avustralyalı bir beslenme uzmanı olan Sharon Natoli.

Natoli'ye göre uyumadan 2 saat önce ya da akşam yemeğinde yenecek yumurtanın birçok faydası bulunuyor. Yumurtanın doğal bir sedatif, daha başka bir şekilde anlatmak gerekirse doğal bir yatıştırıcı olduğunu söyleyen beslenme uzmanı uyumadan önce yumurta yediğinizde vücudunuzda şunların olacağını söylüyor...

Uyku düzeniniz oluşur, uyku kaliteniz ve süreniz artar

null

Natoli, akşam yemeğinde ya da uyumadan yaklaşık 2 saat önce yiyeceğiniz yumurtanın doğal bir sedatif etkisi oluşturarak vücutta melatonin hormonunun salgılanmasını sağlayacağını söylüyor. Uyku düzeni ve stres üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinen, hatta neredeyse bir antidepresan görevi gören bu hormonun salgılanması sayesinde de uykusuzluk problemlerinin çözüleceğine dikkat çekiyor.

Tüm bu etkiler birleştiğinde akşam saatlerinde yenen yumurtanın doğal bir uyku ilacı etkisi oluşturacağını söyleyen Natoli, bu sayede uykusuzluk sorunu çeken insanların belirli bir uyku düzeninin oluşacağını, uykusunun kalitesinin ve süresinin artacağını da söylüyor. Ancak merak etmeyin, bu durum sabah geç uyanmanıza da neden olmuyor, Natoli'ye göre oldukça kaliteli bir uyku çekip sabah dinç bir şekilde uyanmanıza yardımcı oluyor.

Tabii burada Natoli'nin bahsettiği yumurtanın bol yağda pişirilen yumurta olmadığını, haşlanmış ya da poşe edilmiş yumurta tercih etmeniz gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

Sinir, stres ve bunlara bağlı hissedilen gerginlik, bunalım ortadan kalkar

Vücutta antidepresan etkiler oluşturan melatonin hormonunun salgılanmasını sağlayan yumurta, bu özelliği sayesinde stres, kaygı, bunalım, depresyon gibi olumsuz ruh hallerinden de kolayca kurtulmanızı sağlıyor. Beslenme Uzmanı Natoli'ye göre günde 2 adet yumurta yiyerek ve bunu düzenli hale getirerek çok daha sağlıklı ve pozitif bir ruh haline ve sinir yapısına da sahip olabiliyorsunuz.

Bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Natoli, uyumadan önce yenen yumurtanın diğer faydalarına da değinmeden geçmiyor.

Gece acıkmaları ortadan kalkar, sizi sağlıksız atıştırmalıklar yemekten alıkoyar

En az bir kez yumurt yiyen herkesin bildiği gibi, yumurta uzun süre tok tutma konusunda en uzman sayılabilecek besinlerden biri. Yumurtanın başrolde olduğu kahvaltıların ardından nasıl öğle saatleri geldiğinde bile karnınız kolay kolay acıkmıyorsa akşam yediğiniz yumurtanın ardından da bunu yaşayacaksınız. Natoli, akşam yemeğinde yumurta yemeyi tercih ettiğinizde, özellike gece uzun saatler uyumadan duruyorsanız kolay kolay acıkmayacağınızın altını çiziyor.

Bu sayede kendinizi, belki de hep elinizin gittiği, akşam saatlerinde televizyon izlerken ya da çalışırken bol bol yediğiniz o sağlıksız atıştırmalıklardan da koruyabileceğinizi söylüyor. Eğer siz de gece geç saatlerde kendinizi buzdolabının kapısının önünde buluyorsanız, akşam yemeğinden sonra farklı atıştırmalıklar, çikolatalar, çekirdekler yemeden edemiyorsanız akşam yemeğinde 2 yumurta yemeyi deneyebilirsiniz. Karnınızın acıkmadığını göreceksiniz.

Saç, tırnak ve deri sağlığınız düşündüğünüzden bile olumlu etkilenir

null

Yumurta, bolca protein içerdiğinden bu proteinlerden aldığı destekle saç, tırnak, deri, hatta kemik sağlığını destekliyor. Bu etkiler, akşam saatlerinde yenen yumurtalarda da geçerli olduğundan Natoli kısaca şöyle diyor: "Bırakın siz uyurken saçlarınız, tırnaklarınız ve deriniz yumurtadan faydalanmaya devam etsin."

Eğer saç köklerinizin güçlenmesini ve saçlarınızın gürleşmesini istiyorsanız, tırnaklarınızın sürekli kırılmasından şikayetçiyseniz ya da daha sağlıklı, ışıl ışıl parmayan bir cilde sahip olmak istiyorsanız akşam yemeğinize yumurtayı dahil edebilirsiniz. Bunu düzenli bir hale getirdiğinizde bir süre sonra etkilerini fark etmeye başlayacaksınız.

Kas yapısını korur, hatta sporcularda kas oluşumunu destekler

uyumadan-once-yumurta-yemenin-faydalari-3

Beslenme Uzmanı Sharon Natoli, uyumadan önce yumurta yemeyi önerirken sporcuları ve kas yapısını korumak isteyenleri de unutmuyor ve vücudun gece uyurken de proteine ihtiyacı olabileceğini söylüyor. Vücut, ihtiyacı olan enerjiyi bulmak için karbonhidratların ardından proteinlere başvurduğunda, eğer yeterince protein bulamazsa var olanları tüketmeye ve kas yapısına zarar vermeye başlayabiliyor.

Kısacası Natoli'ye göre, eğer vücut geliştirmeye çalışıyor ya da var olan kas yapınızı korumaya çalışıyorsanız günde 2 kez, mümkünse akşam yemeğinde yumurta yiyerek bunu çok daha kolay sağlayabilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?