karnabahar-haslamanin-puf-noktalari-one-cikan

Kokusuz, En Mükemmel Şekilde: Karnabahar Haşlamanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Pırasa, kereviz gibi karnabahar da çocukken pek sevmediğimiz, masaya konduğunda biraz burun kıvırdığımız sebzelerden oldu. Bir zamanlar pek sevmediğimiz o sebze, zaman geçtikçe hem faydaları hem de hafif lezzetiyle daha sık tüketmeye başladığımız tatlardan birine dönüştü. Özellikle kış aylarında tezgahları süsleyen bu nefis karnabaharlar, çorbadan salataya, fırında beşamellisinden tencerede kıymalısına kadar farklı farklı onlarca tarife konu oldu. Ancak karnabaharları hazırlarken mutlaka biraz yumuşatmak yani haşlamak gerekiyor. Haşlarken çıkan kokusu birçoğumuzun karnabaharlı tarifler yapmamasının nedenlerinden biri. Gelin bugün kokusunun çıkmasına engel olarak ve tadını kaybetmeden haşlamanın sırlarını verelim.

Karnabaharlar hazırsa, başlıyoruz!

Karnabahar haşlamanın püf noktaları

karnabahar-haslamanin-puf-noktalari1

İlk iş eğer karnabaharları bütün olarak kullanmanız gereken bir tarif değilse karnabaharları çiçeklerine ayırmak. Ortadan ikiye bölüp saplarındaki yeşil kısımlarını çıkararak rahatlıkla çiçeklerine ayırabilirsiniz. Eğer bütün halde kullanmanız gereken bir tarifse sadece alt kısmındaki sert yapraklı yeşil kısımlarını çıkarmanız yeterli. Güzelce karnabaharlarınızı yıkayın. Ardından haşlamadan önce dilerseniz limon dilimlerinin olduğu bir suyun içerisinde bekletebilirsiniz. Bu şekilde daha az kokusu çıkacaktır.

karnabahar-haslamanin-puf-noktalari2

Öncesinde limonlu suda bekletme işlemini yapmadıysanız haşlama suyuna 1 yemek kaşığı kadar sirke ve limon dilimleri ilave edebilirsiniz. Kaynamakta olan suyun içerisine bir miktar sirke ve limon dilimleri ilave edip arkasından da karnabaharı koyarsanız kokusunun çok daha az çıkmasını sağlarsınız.

povar.ru

povar.ru

Yine haşlama aşamasında uygulayabileceğiniz basit bir yöntem daha var. Karnabaharınızı limonlu suda bekletip ardından haşlama suyunun içerisine bir miktar süt koyabilirsiniz. Bu sayede karnabaharlarınız daha beyaz kalmasını ve kokusuz bir biçimde haşlanmasını sağlayacaksınız. Yine haşlama aşamasında içerisine defne yaprağı, maydanoz gibi malzemeler ilave ederek de kokusunun çıkmasını engelleyebilirsiniz.

karnabahar-haslamanin-puf-noktalari3

Bir öneri de kıvamını ve lezzetini nefis şekilde koruması için geliyor. Karnabaharlarını haşladıktan sonra soğuk suyun içerisinde şoklarsınız hem tadını koruyacaktır hem de özellikle haşlama sonrası kızartma yapacaksınız veya fırınlayacaksanız şeklinin bozulmasını engelleyecektir. Haşlama yaparken bunlara dikkat edin, karnabaharlarınız nefis lezzetlerde olsunlar. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?