Rengini Kaybetmeden, En Pratik Yöntemiyle: Pancar Nasıl Haşlanır?

Favorilerime
Ekle

Kış mevsimi gelince kök sebzelere bırakıyoruz sahneyi. Turptan havuça, patateslerden pancarlara kadar birbirinden faydalı ve nefis sebzeler sofralarımızdaki yerlerini almaya başlıyor. Pancar, hem rengiyle hem de lezzetiyle en sevilenlerden biri oluyor. Hafif tatlı ama mayhoş olarak tabir edebileceğimiz pancarlardan nefis turşular, salatalar, yemekler hatta tatlılar bile yapılıyor. Nefis bir renk verici olduğu için kek, pasta ve kurabiye yapımında da kullanılıyor. Haşlaması da birçok tarif için uygun. Ancak haşlanırken rengini kaybedebiliyor ya da kabuğunu soyarken zorluklar yaşanabiliyor. Tüm bunların da mutfakta çözümleri var. Hadi buyurun pancar haşlamanın mutlaka bilmeniz gereken detaylarına!

Pancar nasıl haşlanır?

pancar-nasil-haslanir1

Öncelikle pancarlarınızın içlerinin yumuşak olmamasına, sert ve yaprakları solmamış pancarlar olmasına özen gösterin. Pancarları haşlamadan önce güzelce yıkayın. Sap kısımlarını bıçak yardımıyla kesin. Bu kısımlarını dilerseniz atmadan pancarlarla beraber haşlayarak da kullanabilirsiniz. Saplarından yemek ve salata da yapabilirsiniz.

pancar-nasil-haslanir2

Ardından pancarları tencereye aktarıp üzerine soğuk su ilave edin. Bir miktar tuz ekleyerek kaynamaya bırakın. Soğuk suda ağır ağır haşlamak hem renklerini hem de lezzetini korumasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle pancarların üzerine sıcak suyu ilave etmeden soğuk su ekleyerek haşlamaya özen gösterin. Dilerseniz pancarlarınızı haşlamadan önce soyabilirsiniz. Ancak renklerini kaybetme durumu yaşayabilirsiniz.

pancar-nasil-haslanir3

Pancarlar haşlandıktan sonra mümkünse buzlu ya da soğuk suyun içerisine aktarın. Bu işlem pancarlarınızın lezzet ve renklerini korurken kabuklarının çok daha kolay soyulmasını sağlayacaktır. Kabuklarını bir bıçak yardımıyla çok kolay bir şekilde bu yöntemle soyabilirsiniz. Ellerinize renkler çok daha az geçecektir. Dilerseniz soyma işlemi sırasında eldiven kullanabilirsiniz.

pancar-nasil-haslanir4

Pancarlarınızı soyduktan sonra bir kez daha sudan geçirin. Böylelikle pancarlarınız dilediğiniz tarifte kullanmak üzere hazırlar. Bu haliyle dilimleyerek üzerine zeytinyağı ve limonu karıştırarak bir sos hazırlayıp gezdirebilir, ya da şipşak bir pancar turşusu hazırlayabilirsiniz.

pancar-nasil-haslanir5

Pancarlarınızı püre haline getirip, suyunu tatlı harçlarında kullanarak tatlılarınızı renklendirebilirsiniz. Çorba yapabilir, rendeleyerek salatalarınızın, sebze yemeklerinizin içerisinde kullanabilirsiniz. İşte bu kadar kolay! Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?