Hemen Bugün Denemeli: Neden Yatağınıza Karbonat Dökmelisiniz?

yemek.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253405 takipçi1764 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Aralık 13, 2017
Duygu Arslan
Şubat 1, 2017
Cemre Özgüzel
Kasım 1, 2017
Cemre Özgüzel
Aralık 28, 2017

Mutfakta tatlılara, tuzlulara kattığımız ya da kabartma tozu yerine kullandığımız karbonatın ayrıca evin birçok noktasında adeta bir süper kahraman görevi gördüğünü neredeyse hepimiz biliyoruz.

Ama onu yatağınıza da dökmeniz gerektiğini şimdiye kadar duymadığınıza eminiz. Sadece yatak değil, halı ve koltuklar da bu işe dahil.

Neden derseniz cevapları aşağıda.

Yatakta gizlenen tüm tozlar, bakteriler, kokular, ölü deri hücrelerinden arınmanın yolu

Her gün üzerinde güzel rüyalara daldığımız, bedenimizi ve zihnimizi dinlendirdiğimiz biricik yatağımız ister inanın ister inanmayın bir bakteri yuvası. Mesela en son yatağınızı ne zaman temizlediniz? Çarşafları, örtüleri değiştirmekten bahsetmiyoruz.

Sağlığımızı doğrudan etkileyen yatağımızı kir, toz, ter, ölü deri hücreleri, bakteriler ve hoş olmayan kokulardan arındırmanın aslında çok kolay bir yolu var. Ve bu yol da karbonattan geçiyor.

Peki nasıl yapacaksınız?

Öncelikle yatağı elektrik süpürgesinin koltuk temizleme aparatıyla iyice çektirin. Ardından bir paket karbonatı elek aracılığıyla yatağın tüm yüzeyine serpin. Tüm yüzeyin kaplanmış olması burada önemli. Bu işlemi sabah yapıp geceye kadar yatağı bu şekilde bekletin. Son adımda yine elektrik süpürgesinin koltuk temizleme aparatıyla tüm karbonatı çekip yatağı temizleyin.

Artık gönül rahatlığıyla yatağınızda mışıl mışıl uyuyabilirsiniz.

Sırada koltuk ve halılar var

rd

rd

Benzer şekilde koltuk ve halı temizliğinin yolu da karbonattan geçiyor. Ama bu sefer bir yardımcımız daha var, o da sirke.

Bir kabın içine bir bardak sıcak su, bir yemek kaşığı karbonat ve 4-5 yemek kaşığı sirke ekleyin. Karışım köpüreceğinden büyük bir kap seçmenizde fayda var. Hazırladığınız karışımı iyice karıştırdıktan sonra bir sprey şişesine doldurun.

Halı ya da temizlemek istediğiniz koltuğun tozlarını önce elektrik süpürgesiyle alın. Ardından hazırladığınız karışımı püskürtüp ıslaklığı sünger ile alın. İstediğiniz sonuca ulaşana kadar bunu tekrarlayabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken kumaşın sıvıyı emmemesi.

İşte kimyasal temizleyiciler kullanmadan doğal bir şekilde temizliğin en güzel haline kavuşmak bu kadar kolay!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?