İstanbul İftar Çadılarları

Ramazan Boyunca Gidebileceğiniz İstanbul'un En Büyük 12 İftar Çadırı

Favorilerime
Ekle

Dünya üzerinde birçok belirli gün, hafta vardır. Ancak hepimizin bildiği üzere ramazan ayı özellikle birleştirici gücüyle anılır. Tanımadığınız, hatta küs olduğunuz kişilerle iftar sofranızı paylaşırsınız. Bu konuda bizlere iftar çadırı imkanlarını sunan, sokak iftarlarıyla hepimizi birleştiren belediyelere, derneklere teşekkür ediyoruz.

Peki İstanbul'da iftar çadırları nerede? Sizler için araştırdık ve ramazana hazır belediyelerimizi listeledik. Eğer unuttuğumuz sokak iftarları, iftar çadırları ya da bölgeleri varsa yorum olarak bırakarak listemizi büyütmemize yardımcı olabilirsiniz.

Not: Fotoğrafını bulamadığımız iftar çadırlarının görselleri temsilidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-2

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenleyeceği sokak iftarı ve ramazan programları, Yenikapı Sahili, Beyazıt Meydanı, Kitap Fuarı ve Maltepe Sahili'ndeki etkinlik alanlarında düzenleniyor. Etkinlikler hakkında güncel bilgileri, belediyenin ramazan özel olarak hazırladığı İstanbul'da Ramazan sayfasından takip edebilirsiniz.

Üsküdar Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-uskudar

Üsküdar Belediyesi, bu yıl yapılan meydan çalışmaları nedeniyle iftar çadırının adresini değiştirdi. Üsküdar Evlendirme Dairesi bahçesinde kurulan iftar çadırında konuklarını ağırlamaya devam eden belediye, aynı zamanda Üsküdar'ın 11 farklı mahallesinde ramazan boyunca ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtımı yapıyor. Son olarak ramazan boyunca Üsküdar Belediye Başkanı'nın da katılımıyla Üsküdar'ın toplam 24 farklı mahallesinde sokak iftarları düzenleneceğini de söylemeden geçmeyelim. Üsküdar'da hangi gün, nerede iftar olacak merak edenler, belediyenin resmi internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden detaylara ulaşabilir.

Beşiktaş Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-besiktas

Beşiktaş Belediyesi bu yıl da ramazanı dolu dolu bir etkinlik programıyla karşılıyor. Ortaköy Meydanı'nda kurulan masalarda vatandaşlar muhteşem boğaz manzarası eşliğinde iftar yapabiliyorlar. İftar sonrasında ise meydanda kurulan sahnede yine çeşitli Ramazan eğlenceleri gerçekleştiriliyor.

Bu kadarla da kalmayan belediye, Abbasağa Parkı'nda iftar sofraları kurarak açık havada iftar keyfi yaşatıyor. Ezan vakti yaklaştığında hala evine varamayanları da düşünen belediye yoğun ulaşım noktalarına kurduğu "Çorba Çeşmeleri"yle vatandaşlara iftara kavuşmanın telaşını değil mutluluğunu yaşatıyor.

Son olarak Beşiktaş Belediyesi'nin sokak iftarları da düzenlediğini, her gün farklı bir sokakta insanlara iftar yapma imkanı sağladığını ve yardıma muhtaç ya da evinden çıkamayan vatandaşların evlerine her gün araçlarla iftar ve sahur yemekleri bıraktığını da söyleyelim.

Beşiktaş'ta gerçekleştirilen sokak iftarlarının hangi gün, nerede olacağını öğrenmek isteyenleri belediyenin resmi internet sitesine doğru da alabiliriz.

Bayrampaşa Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-3

Bayrampaşa Belediyesi, 13 yıllık geleneği "Bereket Konvoyu"nu bu yıl da bozmuyor. Balkan ülkelerinde yaşayan Müslümanları ziyaret eden bu iftar konvoyu, farklı ülke ve şehirlerde iftar veriyor.

Aynı zamanda Bayrampaşa'da yaşayanları da unutmayan Bayrampaşa Belediyesi, dokuzuncu yılında da "komşuluk iftarları"na devam ediyor ve Ramazan ayı boyunca ilçedeki 11 mahallede toplam 20 noktada iftar sofrası kurulması planlanıyor. İftar sofralarının nerelerde kurulacağı ile ilgili bilgilere Bayrampaşa Belediyesi'nin resmi internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından günlük olarak ulaşılabilirsiniz.

Şişli Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-sisli

Şişli Belediyesi, bu yıl her gün farklı bir mahallede iftar vererek konuklarını ağırlıyor. Ramazan boyunca çeşitli etkinliklerin de düzenleneceği ilçede her gün değişen etkinlikleri ve iftar alanlarını takip etmek için Şişli Belediyesi'nin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Fatih Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-4

Fatih Belediyesi'nin iftar çadırı noktası ise her yıl olduğu gibi bu yıl da tabii ki Sultanahmet. Sultanahmet Meydanı'nda 15 bin kişiye hizmet veren devasa iftar çadırının yanı sıra belediye, Türkiye'de ilk kez 2005 yılında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in başlattığı "sokak iftarları" kültürünü de devam ettiriyor ve her gün farklı bir mahallede halka iftar yapma imkanı sağlıyor.

Zeytinburnu Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-1
Zeytinburnu Belediyesi ise 4 meydan, 11 sokak ve mahallede 50 bin vatandaşa iftar yemeği ikram etmeyi planlıyor. Bu yıl ayrıca kültürel etkinliklerin de arttırıldığı güncel etkinlik rehberine ulaşmak ve mahalle iftarlarının hangi gün nerede gerçekleşeceğini öğrenmek için Zeytinburnu Belediyesi'nin resmi internet sitesini ya da sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Ataşehir Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-bagcilar

Ataşehir Belediyesi bu hafta mahallelerde vereceği iftarlara ek olarak "Hızır İftar Servisi" de veriyor. Hızır İftar Servisi sayesinde belediye, iftarını çalışırken açmak zorunda kalan, başta şantiye, park ve metro gibi inşaat alanlarında çalışanlar olmak üzere işçilerin yoğun olarak bulunduğu bölgelere Hızır sofrası kuruyor. Böylece iftar saatinde çalışanlar ve yolda olanlar bu sofralarda iftarlarını açabiliyor.

Bunun dışında ramazan boyunca 17 farklı mahallede iftar sofraları kuracak olan Ataşehir Belediyesi'nin günlük etkinlik programlarından haberdar olmak isteyenler Ataşehir Belediye'nin resmi internet sitesinden ya da sosyal medya hesaplarından duyuruları takip edebilirler.

Kartal Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-pendik

Kartal Belediyesi, ramazan boyunca 10 farklı noktada iftar yemekleri ikram ediyor. Ramazan boyunca binlerce kişiye hizmet vermeyi amaçlayan belediye, bu yıl iftar verilecek yerleri ise Yakacık Kültür Merkezi, Uğur Mumcu Kültür Merkezi, Soğanlık Kültür Merkezi, Hürriyet Kültür Merkezi, Koşuyolu Kalp Hastanesi’nin bulunduğu bölgenin bahçesi, Çavuşoğlu Spor Kompleksi, Yunus Mahallesi Muhtarlık yanı, Cumhuriyet Mahallesi Şeyh Edibali Camii, Esentepe Sağlık Ocağı bahçesi ve Cevizli top sahasının yanı olarak belirledi.

Ayrıca ilçede Atalar Mahallesi (Hanımeli Parkı), Yukarı Mahalle (Kartallı Kazım Meydanı), Cevizli Çınar Caddesi (Saraylar Caddesi tarafı), Kordonboyu Mahallesi (Kartal Meydanı), Yalı Mahallesi (Tufan Sokak) ve Soğanlık Park (Megapol Hastanesi yanı)'ta da sokak iftarları verilecek.

Bu iftar sofralarının yanı sıra Kartal Belediyesi, Koşuyolu Kalp Hastanesi’nin bulunduğu bölgenin bahçesine kuracağı çadırda sahur yemeği de verecek.

Sarıyer Belediyesi iftar çadırı

Sarıyer Belediyesi'nin geleneksel hale getirdiği iftar çadırları bu yıl da ilçenin farklı mahallelerinde düzenleniyor. Belediyenin "Geleneksel Ramazan Etkinlikleri" kapsamında her yıl olduğu gibi İstinye Eski Tersane Bölgesi'ndeki "Sevgi, Barış, Huzur ve Hoşgörü Alanı" olarak bilinen yerde sosyal, kültürel ve sanatsal gösteriler de tüm coşkusuyla düzenlenmeye devam ediyor. Çadırlar hangi gün, nerede öğrenmek için belediyenin sosyal medya hesaplarına göz atabilirsiniz.

Bakırköy Belediyesi iftar çadırı

istanbul-iftar-cadirlari-5

Bakırköy Belediyesi, bu yıl her akşam yaklaşık 10 bin kişiye iftar vermeyi planlıyor. Bakırköy Belediyesi Fildamı Gösteri Merkezi ve Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde iftar yemekleri sunacak olan belediye, her akşam farklı bir mahallede sokak iftarları da düzenliyor.Ayrıca iftar saati yolda olacaklar için de dönüşümlü olarak Bakırköy’deki metro, metrobüs ve deniz otobüsü istasyonlarında da iftar yemekleri sunulduğunu söylemeden geçmek olmaz.

Ramazan ayı boyunca her akşam Bakırköy Belediyesi Botanik Parkı’nda ramazan eğlenceleri ve konserler de olacak, bizden söylemesi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi iftar çadırı

gaziosmanpasa.bel.tr

gaziosmanpasa.bel.tr

Gaziosmanpaşa Belediyesi bu yıl mahalle iftarlarıyla ramazanı karşılıyor. Karadeniz, Mevlana, Kazım Karabekir ve Karayolları Mahalleleri gibi toplam 11 farklı yerde mahalle iftarı düzenleyecek olan belediye, iftar sonrası eğlenceleri düzenlemeyi de ihmal etmiyor. Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin iftar sonrası için düzenlediği etkinlikleri takip etmek için belediyenin resmi internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Yasir Incedere19 Haziran 2017 17:18
Olabilir XATO Bir Misafir kapıdan çevirilirmi Birde Ramazan Ayında birde kalmadı Onlar kimki vatandaşımızı içeri almıyor
Yanıtla
serhat2 Temmuz 2015 00:48
1 temmuz çarşamba ilk kez Yenikapı ya gittik ailece. Baktık ileride iftar çadırı var dedik ilk kez burada bir iftar yapalım. Tam kapıya uzun boylu iri yarı adamları koymuşlar sanki Reina ya giriyoruz. Almadılar içeri neymiş efendim belediyenin iş ortaklarına özel iftar yemeğiymiş. Aç geri döndük. Biz hakkımızı helal etmiyoruz..
Yanıtla
XATO 8 Haziran 2016 20:29
Yanıtla
yenikapı 'da sadece belediye çalışanlarına iftar yemekleri veriliyor.bu makalede yazdığına bakmayın.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?