Meme Kanserini Yenen Bir Kadından Erken Teşhise Dikkat Çeken Çarpıcı Çalışma

Favorilerime
Ekle

Göğüs kanseri olarak da anılan meme kanseri, tıpkı diğer kanser türlerinde olduğu gibi son zamanlarda giderek yaygınlaşan bir hastalık halini aldı ne yazık ki.

Hal böyle olunca, meme kanserine dikkat çekmek için tüm dünya çapında düzenlenen çeşitli organizasyonlar, kampanyalar peşi sıra geldi. Ancak bu farkındalık yaratma çalışmaları da öyle pek etkili olamadı.

İşte tam da bu durumdan rahatsızlığını dile getiren grafikerin 12 limondan oluşan bu görseli paylaşması bir anda gündem haline geldi.

Siz de, hala bu limonları bir köşeye kaydetmediyseniz hemen kaydedin ve buradaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız hiç vakit kaybetmeden doktora gidin diyor ve görseli ayrıntılı bir şekilde anlatmaya başlıyoruz.

Görselin büyük haline ulaşmak ve bir kenara kaydetmek için tıklayın.

Meme kanserine karşı en etkili yöntemlerden biri kişisel muayene ve teşhis...

thebreastcaresite

Hayati önem taşıyan kişisel muayeneler ve teşhis, hastalığın en hızlı şekilde fark edilmesini sağlayan yollardan biri. Erken tanı konulmasını sağlayan bu yöntem, kişinin kendi kendine göğüslerini kontrol etmesi, şekilsel olarak ya da hissi açıdan herhangi bir farklılığın meydana gelip gelmediğini ayda 1 kez yeniden gözden geçirmesi aslında. Yani oldukça kolay bir yöntem.

Bu noktada asıl önemli soru şu: Kontroller sırasında nelerle karşılaşıldığında tedbir almalı ve doktora gitmeli? İşte bu limon çalışması, tam da buna dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Sosyal medya hesabında bu limonları paylaşan Erin Smith Chieze'nin paylaşımının bir anda tüm dünyaya yayılması boşa değil...

metro

Çünkü bu paylaşımıyla kişisel muayenenin sonuçlarına dikkat çeken Erin Smith Chieze, meme kanseri konusunda farkındalık yaratmanın ötesine geçiyor ve hangi sonuçlarla karşılaşıldığında hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerektiğini anlatıyor.

Erin, paylaştığı görselin altında yaptığı açıklamada, meme kanseriyle ilgili yapılan oyunların ya da farkındalık yaratmak için yapılan çeşitli kampanyaların aslında ne kadar yetersiz olduğunu anlatıyor ve ekliyor: "Biri, meme kanserinin nasıl gözüktüğü hakkında Facebook’ta bir fotoğraf paylaşmıştı. Nasıl hissettiği değil, nasıl gözüktüğü. Aralık 2015’te, ben girintinin bu fotoğrafta nasıl gözüktüğünü fark etmiştim ve o an bende meme kanseri olduğunu anladım. Tümörü hissetmeye çalıştım ama hissedilebilir değildi. 5 gün sonra meme kanseri teşhisi koyuldu. Bir sonraki ay da 4. evrede olduğunu öğrendim.

Meme kanserinin ne olduğunu anladım. Kişisel sınavların ne olduğunu biliyordum ama bir fotoğraf benim karar vermeme ve teşhisi koymama yardımcı oldu. Şirin kalpler değil, doğru bilgiler vermemiz lazım. Eğer gerçek fotoğrafı görmeseydim ne olduğunu asla bilemeyecektim, neye bakacağımı bilemeyecektim. Bize bir iyilik yapın ve hayatımızla ilgili oyun oynamayı bırakın. Gerçekten insanlara yardım etmeye çalışın."

Ardından Erin, bu 12 limonun yer aldığı fotoğrafı neden paylaştığını da açıklıyor...

facebook

"Bu fotoğraf, benim gördüğüm ve kanser olduğumu fark etmemi sağlayan fotoğrafa çok benziyor. Lütfen, farkındalığı arttırdığını düşündüğünüz oyunları oynamayı bırakın. Eğer gerçekten kanserli insanlara yardım etmek istiyorsanız ya da erken teşhisin önemine vurgu yapmak istiyorsanız, bunun gibi fotoğraflar paylaşın. Keşke orijinal fotoğrafı kimin paylaştığını hatırlasaydım ama o fotoğraf benim için gerçekten farkındalık yarattı."

Erin'ın paylaştığı bu görsel, İngiltere’de yaşayan Corrine Ellsworth Beaumont tarafından oluşturulmuş ve limonun 12 farklı haliyle meme kanserinin farklı fiziksel belirtileri anlatılmış. Eğer siz de bu 12 durumdan herhangi biriyle karşılaşırsanız hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

Kaynak: Worldwide Breast Cancer


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?