Çalışmayan Bir Kadından Tüm Ev Kadınlarının Hislerine Tercüman Olacak Bir Yazı

Favorilerime
Ekle

Her şey Ryshell Castleberry isimli bir kadının kendisine sürekli "Tamam ama bütün gün evde ne yapıyorsun?" diye sorulmasından bıkmasıyla başladı.

Facebook sayfasında buna yanıt olarak bir hikaye anlatan kadının iletisi binlerce beğeni ve paylaşım aldı ve birden viral oldu. Bu paylaşım çalışmayan annelerin, çalışmayan kadınların kısacası ev hanımlarının çoğunun hislerine tercüman olsa da bazı çalışan kadınlarsa "Biz bunların hepsini yapıyoruz, üstüne bir de işe gidiyor, kariyer yapıyoruz" diye karşı çıkıyorlar.

Ryshell'in paylaşımını birebir onun kaleminden alıntılıyoruz. Okuyun, yorum sizin.

Sizce ev kadınları gerçekten çalışmıyor mu?

Not: Görseller temsilidir.

Bu diyalog eşi ev kadını olan bir adamla psikoloğu arasında geçiyor

steadyhealth

Psikolog: Ne iş yapıyorsunuz Mr.Rogers? Adam: Bir bankada muhasebeci olarak çalışıyorum. Psikolog: Eşiniz? Adam: O çalışmıyor, ev kadını. Psikolog: Aileniz için kahvaltıyı kim hazırlıyor? Adam: Karım, çünkü o çalışmıyor. Psikolog: Eşiniz saat kaçta uyanıyor? Adam: En erken o uyanıyor çünkü işlerin ayarlanması lazım. Çocukların beslenme çantalarını hazırlıyor, iyi giyinip giyinmediklerini, saçlarının düzgün olup olmadığını, kahvaltı edip etmediklerini, dişlerini fırçalayıp fırçalamadıklarını, okul eşyalarını alıp almadıklarını kontrol ediyor. Bebek uyanınca altını ve kıyafetlerini değiştiriyor. Onu emzirip mamasını hazırlıyor.

Tüm bunları karım yapıyor, çünkü işe gitmiyor

sadanduseless

Psikolog: Çocuklar okula nasıl gidiyor? Adam: Onları karım götürüyor, çünkü işe gitmiyor. Psikolog: Çocukları okula götürdükten sonra ne yapıyor? Adam: Dışarı çıkmışken halledilmesi gereken işleri aradan çıkarmaya çalışıyor. Faturaları ödemek ya da süpermarkete uğrayıp alışveriş yapmak gibi. Ama zaman zaman bir şeyler unutuyor ve bebekle birlikte tekrardan o kadar yolu geri gitmesi gerekiyor. Eve geri döndüğünde bebeği emziriyor, bezini değiştiriyor ve onu uyutuyor. Sonra mutfağı toparlıyor, çamaşırları yıkıyor ve evi temizliyor. Biliyorsunuz, sonuçta o çalışmıyor. Psikolog: Akşam eve işten döndüğünüzde siz ne yapıyorsunuz? Adam: Dinleniyorum tabii ki. Tüm gün bankada çalışmaktan yorgun düşmüş oluyorum.

"Siz buna 'çalışmamak mı' diyorsunuz?"

sheknows

Psikolog: Karınız akşamları ne yapıyor? Adam: Akşam yemeğini hazırlıyor, çocuklar ve benim için masayı kuruyor, bulaşıkları yıkıyor, eve tekrardan çeki düzen veriyor, artan yemeklerle köpeği besliyor. Çocukların ödevine yardım ettikten sonra onlara pijamalarını giydiriyor, bebeğin altını değiştiriyor. Çocuklara ılık süt verdikten sonra dişlerini fırçalayıp fırçalamadıklarını kontrol ediyor. Yattıktan sonra sıklıkla uyanıp bebeği emziriyor ve gerekiyorsa bezini de değiştiriyor. Çünkü sabah kalkıp işe gitmesi gerekmiyor.

- Bu, dünyanın dört bir tarafındaki çoğu kadının günlük rutini. Sabah başlıyor ve gecenin körüne kadar sürüyor... Ve buna siz "çalışmamak mı" diyorsunuz?

Ev kadını olmak için diplomaya ihtiyaç yok ama onların ev hayatında hayati görevleri var.

Karınız, anneniz, babaanneniz, anneanneniz, teyzeniz, halanız, kız kardeşiniz, kızınızın kıymetini bilin. Çünkü onların yaptıkları fedakarlıklar paha biçilemez.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Heamkhe21 Aralık 2019 3:08
Sabahtan akşama kadar mı? 😂 😂 Ayrıca evinde dinlene dinlene tv izleyerek ev işi yapmak mı bütün gün ayakta çalışmak mı kusura bakmayın ve insanları kandırmayın ev işi daha kolay ve daha az sürer iki yemek yapmakla olmuyo
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?