therootmag

Gezerken Mutfağınızı Baştan Aşağıya Değiştirmek İsteyeceğiniz 8 Tasarım Dükkanı

Favorilerime
Ekle

Daha önce İstanbul’da gidilesi tasarım dükkanlarını sizinle paylaşmıştım. Yine süper ötesi tasarımlar çıkaran dükkanlarla karşınızdayım. Ama bu kez sadece mutfaklarınıza özel.

İşte fincanlardan taburelere, kesme tahtalarından masa örtülerine, tabaklardan sürahilere, masa üstü aydınlatmalarından gözü gönlü açacak dekorasyon ürünlerine kadar el üstünde tutulası tasarım markaları karşınızda.

Kalbimiz Ege'de kalmasın: Santimetre

2005 yılında Tulya Madra ve Fırat Aykaç’ın birlikte kurdukları Santimetre, ilhamını Ayvalık’tan alıyor. İlhamını Ayvalık’tan almasının bir diğer nedeni ise atölye ve dükkanlarının da orada olması.

Cezveden fincanlara, sürahiden tabaklara, kaseden bardaklara kadar mutfağınıza yakışacak çeşit çeşit eşyayı burada bulabilirsiniz.

Sanmayın ki bu güzelliklere sadece Ayvalık ve Cunda’dan ulaşabilirsiniz. İstanbul’daki Archive, Cup of Joy, Envai, Fey, Hiç, Midnight Express ve Platform 39, Santimetre’nin rengarenk ürünlerinin bulunduğu diğer noktalar.

Santimetre iletişim için siteleri ziyaret edebilirsiniz.

 

İlhamı doğadan: Odun Design

Eğer mutfağınızı kimyasal maddelerin hiç kullanılmadığı, tamamen doğal malzemelerle donatmak istiyorsanız sizi Odun’a alalım. IED Milano Fahion Design&Textile masterı yapan, kendini globetrotter designer diye tanımlayan Ezgi Köroğlu, Odun Design’ın yaratıcısı.

Zeytin ağacının gövdesinden yaptığı fincanların, tabakların, mumlukların, hatta çay bardaklarının güzelliğini görmeniz lazım. Bakırdan yaptığı maşrapa ve sini, ıhlamur ağacından yaptığı masa üzeri lambalar da mutfaklara yakışır cinsten.

Ezgi’nin de deyimiyle "Odun design, lezzeti tamamlayıp, zevkleri bütünleştirmek için tasarlandı. Amacı ise “anda kalmak!”

Odun'un ürünlerine ise Archive Galata, Adahan İstanbul, Z Mix Nişantaşı, Ark of Crafts, Hippicon’dan ulaşabilirsiniz.

Odun Design'a internet sitelerinden de ulaşabilirsiniz.

İlk görüşte aşk: Bornn

Bornn ile Souq Karaköy’de tanıştık. Kupalarına, kaselerine, tabaklarına tanıştığımız an vurulduk.
Bornn, iki kız kardeşin ortak girişimi. Öykü Thurston ve Başak Onay’ın atölyesinden çıkan bu emayeler, mutfağına eğlenceli, genç ve aynı zamanda vintage ürünler eklemek isteyenleri sevindirebilir.

Özellikle desenleri ve üstünde yazdıkları “Oh La La”, “Dreamer, Traveler”, “Happy Things Inside”, “Tea Please”, “Rain is Just Confetti From The Sky”, “Oh! Coffee” gibi bir sürü çeşitten size uygun olanı mutlaka bulacaksınızdır.

Markanın hedefi ise unutulmuş malzemeleri tekrar gün ışığına çıkarmak. Bunu da başarmış görünüyorlar. Çünkü Bornn ile tanıştıktan sonra bir emaye furyası aldı başını gitti.

Bornn iletişim için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

El emeği miras: Nice To Have

Şu sıra adından sıkça söz ettiren diğer bir markadayız. İsmi bile içimizi sıcacık eden bu markanın, el emeği göz nuru ürünlerini mercek altına alalım istedik.

Burada taburelerden kahve masasına, kesme tahtasından servis tahtasına hatta kaşığına kadar mutfağınıza ve yemek odanıza bambaşka hava katacak ürünler var. Özellikle sonbahara yakışır hayvan desenli yastıkları ve tabloları da favorimiz. Kanaviçeler, çantalar hatta el işi halı da görülmeye değer.

Seri üretimin olmadığı, tüm ürünlerin tek tek el ile yapıldığı Nice To Have’in kurucuları ise ahşap ve tekstil ile uğraşan, aile miraslarını alıp dönüştüren Özgür Atmaca ve Ezgi Çınarlı.

Özgür ve Ezgi’nin sahip olmak istedikleri objeleri satın almak yerine üretme isteğiyle doğan Nice to Have’i evinizde fark yaratmak adına takibe alın.

Nice To Have iletişim için sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

En orjinali olsun diyenlere: Archive Galata

Sadece mutfağınıza değil, evinizin her köşesini, her eksiğini tamamlayabileceğiniz bir tasarım dükkanındayız şimdi. Kendisi Mavra’nın, Nikol’un, Aheste’nin, Fifth Ave'nin de olduğu Serdar-ı Ekrem sokakta.

Mutfaklara çeyizlik eşyalar mı bakınıyorsunuz, yoksa koltuğunuzun değişme vakti mi geldi? 'Sehpa, tabure, tablo, aydınlatma, yastıkları bir elden geçirsem fena olmaz, olsun ama orjinal olsun' gibi türlü türlü düşünceler içinde misiniz? Cevabınız Archive diyoruz.

Birbirinden başarılı, ödüllü yerli ve yabancı tasarımcıların ürünlerine yer veren Archive’deki bazı markalar şöyle; Arkaik, Unomod, Odun Design, Haluk Aydın, Seletti, Nolt, Brokis...

Archive adres: Serdar-ı Ekrem Cad. No:19, Galata, Beyoğlu, İstanbul

Kişiye özel mutluluk: Happy People

"Mutsuzluğun yasaklandığı saf ve masalsı bir dünyanın minik ve sevimli karakterleri…”
Melis Kolyozyan’ın yaratıcısı olduğu Happy People bu sene ikincisi düzenlenen İstanbul Coffee Festivali’nde kahvelerden sonra dikkat çeken ikinci şeydi.

Masalarınızı süsleyecek vazo ve mutlu heykellerin yanı sıra kase ve kupaları da var. Coffee Sapiens’in o şahane kupaları nereden geliyor diye sorarsanız cevabı Happy People.

Bu mutlu heykel ve seramiklere esty, İKSV Tasarım, Pavlika Çukurcuma, Evihan Çukurcuma, Z-Mix Nişantaşı, Lunapark Shop Galata gibi yerler ulaşmanız mümkün. Hatta Melis kişiye özel mutluluk tasarladığını da söyleyelim.

Happy People iletişim için sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Lokumları, fincanları her şeyi sahi: Sahi İstanbul

Sahi’ye daha önceki listemde de yer vermiştim. Kendisi Dandin Bakery, Pim, Ragione Restaurant gibi mekanların bulundu Kılıç Ali Paşa Mescit Sokak’ın hemen girişinde kalıyor.
Vitriniyle hemen ilginizi çekecektir zaten.

Birbirinden sade ve renkli fincan takımları, önlükler, emaye bardak ve çaydanlıklar, kaseler, Amerikan servis setleri, magnetler ve mumluklar yemek masalarında vav yaratacak tasarımlar. Özellikle Mana Yıldız tasarımı Türk kahvesi fincanlarını görmeniz lazım, yok böyle bir tatlılık.

Yanına Sahi’nin lokumlarından, Antep baklavalarından tadın. Diyarbakır’da üretilen kadayıf ve kümbetlerini de ihmal etmeyin.

Sahi İstanbul adres: Kemankeş Kara Mustafa Paşa Mah. Kılıç Ali Paşa Mescit Sok. No:2 Karaköy

Yalın ve ifadeli tasarımlar: Ham:m Design

facebook

facebook

Ham:m’da da Archive Galata gibi. İçeride ne ararsanız var! Sitare’nin aydınlatmaları, Zaaf’ın kaseleri, Zarife’nin zarif sehpaları, Mesele’nin birbirinden şık seramikleri, Otto’nun çay ve kahve setleri, Kulak Ceramic’in tabakları, Müz’ün teraryumları…

Kendisini ilk önce Boğazkesen Caddesi’nde tanımıştık. Ne zaman İstiklal’den Karaköy’e doğru yürüsek “Dur şuraya bir kez daha gireyim” demişliğimiz çoktur. Vitrini o denli çekici. Bu güzellik, ikinci şubesini Nişantaşı'nda açtı.

İç mimar İdil Özbek ve Muhammet Taşlı tarafından kurulan Ham:m’ın en büyük özelliği yalın ve ifadeli tasarımlara yer vermesi.

Ham:m ile ilgili her şey için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?