Fotoğraf: Özgür Bakır / Masa İstinye Park

Masa Restaurant: İstanbul Sosyal Hayatının Nabzını Tutan Mekan

Favorilerime
Ekle

İstinye Park’ın şehir meydanı konseptinde hazırlanan ve dünyaca ünlü markaların yer aldığı açık alanının odak noktasına konuşlanan, tüm damak tatlarına hitap edecek zenginlikte bir mutfağa sahip olan restoran...

Alışveriş ile bol sohbetli, keyifli bir yemeği aynı potada eritenlerin uğrak yeri, tüm ülke mutfaklarının öne çıkan lezzetlerini sunan Masa Restaurant’a Yemek.com olarak konuk olduk. Alanında uzman pek çok şefin görev aldığı mutfaktan çıkan Masa Restaurant tariflerinin reçetelerini sizler için not aldık.

İstinye Park Masa Restaurant

Fotoğraf: Özgür Bakır / İstinye Park Masa Restaurant

Masa Restaurant denildiğinde aklınıza ilk geleni durun biz tahmin edelim. Hep bir ağızdan cemiyet sayfaları dediğinizi duyar gibiyiz. Bilhassa iş dünyasının seçkin simalarının öğlen ve akşam yemeklerinde Masa’yı tercih ettiği, toplantı ve anlaşmalarını burada yaptığı malumunuz ancak bunu genele vurmayıp bir seferliğine ön yargılarınızı bir kenara bırakın. "Dışarıdan bakıldığında ulaşılmaz gibi gözüken restoranın mutfağında neler pişiyor? Kim kiminle servis ediliyor, makarna bu hafta kiminle görüldü?” gibi soruların yanıtlandığı lezzetli bir yolculuğa çıkaralım sizleri.

İstinye Park Masa Yemek Düzeni

Fotoğraf: Özgür Bakır / İstinye Park Masa Yemek Düzeni

Yazın geniş bahçesinde, kışın ise yüksek tavanlı, ferah iç mekanında ağırlıyor misafirlerini Masa. Adını yansıtan biçimde ahşap renklerin ağırlığında dekore edilen restoran, boy aynalarıyla daha geniş bir iç hacme kavuşuyor gözünüzde. İç mekanda oluşan yoğunluğu karşılamak adına sınırlı sayıda oturma grubunun yer aldığı asma bir kat, Türk ve yabancı şarapların bulunduğu geniş kavı arkasına alan, diğer içecekleri de deneyimleyebileceğiniz küçük bir bar bulunuyor.

Hemen hemen tüm ülke mutfaklarının öne çıkan lezzetleri cımbızla çekip alınmış menüye, tüm konukların damak tadına uyacak en az bir lezzet bulunması hedef konmuş.

Odun fırınında pişirilen pizza çeşitleri, ev yapımı makarnalar, Çin mutfağına ait başlangıç ve ana yemekler, İtalyan usulü çorba ve başlangıçlar, iştah açan salatalar, tavuk-balık ve kırmızı et çeşitlerinin kendini gösterdiği ana yemekler hatta tamamlayıcı ya da atıştırmalık olarak seçebileceğiniz garnitürler...

“Neler varmış neler” diyebilirsiniz. Domates çorbası da var Masa’da deniz ürünleri köftesi de. Nektarin dilimlerinin kendini özgürce sergilediği keçi peynirli kinoa salatası olmazsa olmazlardan mesela. Yanına karışık yeşillikler ve kibrit patatesleri alıp salata süsü veren beef stroganoff salatası şaşırtıcı üstelik. Börülce salatasıyla servis edilen ahtapot ızgara da mevcut burada, mutfağımızın baş tacı ev yapımı mantı da.

Mantı demişken ev yapımı makarnalar da yabana atılacak türden değil. Spaghetti çeşitleri de var, fettuccine de ama köz patlıcan ilavesiyle servis edilen öyle bir penne makarna çeşidi var ki kendisine İtalya’da “Penne Siciliana” diye hitap ediyorlar. Mamma mia!

Sıcak içeceklerin eşlik edeceği bitter çikolatalı turta da var tatlıların arasında, pirinç unundan geleneksel yöntemlerle elde edilen sübye ile hazırlanmış tavuk göğsü tatlısı da. Ananas carpaccio, meyveseverler için bir alternatif olarak saklı kalsın, siz bademli sufleye göz dikebilirsiniz. Evet evet bunu yapabilirsiniz.

Tavuk Göğsü Tatlısı Tarifi

Fotoğraf: Özgür Bakır / Tavuk Göğsü Tatlısı Tarifi

Yolunuz İstinye Park tarafına düştüğünde alışveriş yapmasanız bile küçük bir yemek molası verin. Mide kandırmalık, iştah şımartmalık atıştırmalıklar eşliğinde bir şeyler için. En sevdiğiniz moda dergisinin sayfalarını bir dilim tatlı ve bir fincan kahve eşliğinde çıkartın. Kendinizi yemekle şımartın.

Masa Restaurant, İstinye Park'a nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

chefsgod2 Eylül 2016 17:05
Eski bir Masa aşçısıyım :) Artık eski tadı yok diye duyuyorum hatta daha kötü seyler de duyuyorum, umarım nefes alıp vermeye devam eder.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?