lekeli-muz-ne-ise-yarar-3-one-cikan

İlaçlarla Birlikte Tüketmemeniz Gerektiğini Belki de Hiç Bilmediğiniz 8 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Diyabetten yüksek tansiyona dek, birçok kronik ve ciddi rahatsızlık için hemen her gün ilaç kullanmak zorunda olanlardansanız yaklaşın böyle, bilmeniz gereken çok önemli detaylardan söz edeceğiz bugün size.

Yiyeceklerin içinde bulunan ve birçoğumuz için çok faydalı olan vitamin ve mineraller başta olmak üzere birçok madde yanlış zamanlarda tüketildiğinde çok ciddi zararlara da yol açabiliyor aslında.

Özellikle bir ilaç kullandıktan hemen sonra yiyip içtiklerinize çok dikkat etmeniz gerekiyor mesela.

Siz siz olun, birazdan sayacağımız yiyecekleri ilaç içme saatlerinizden hemen önce ya da hemen sonra tüketmemeye çok dikkat edin.

Karşınızda ilaç kullanırken tüketilmemesi gereken yiyecekler...

Önemli bir not: Elbette bu konuyla ilgili en net bilgiyi, sizi, hastalığınızı ve hastalığınızın vücudunuzdaki seyrini en iyi bilen insanlardan, yani doktorlarınızdan alabilirsiniz. Bu nedenle bu yiyeceklere dikkat edin ama konunun detaylarını öğrenmek için mutlaka doktorunuza da danışın, bizden söylemesi.

Kolesterol, tansiyon ilaçları onu sevmiyor: Greyfurt

greyfurt-ile-ilac-ayni-anda-tuketilmez-1

Greyfurt gibi nefis mi nefis, vitamin dolu bir turunçgilden söz ediyoruz ama hemen hepimiz artık onu bazı ilaçları kullanırken kullanmamanız gerektiğini de biliyoruz. Birçok uzmana göre grefurtun içinde bulunan furanokumarin isimli bir madde, kolesterol ilaçları başta olmak üzere birçok ilaçla etkileşime girebiliyor.

Bu etkileşim de ne yazık ki başta karaciğerin ve böbreklerin zorlanmasına, ardından durum daha da ciddileşirse ölüme dahi yol açabiliyor. Greyfurtun suyunu sıkıp içmeniz durumunda ilaçlarla daha da hızlı etkileşime giren ve ilaçların olumlu etkilerini azaltıp vücuda da zarar veren bu etki, aynı zamanda mide yanması, kalp ritminin bozulması gibi problemlere de neden olabiliyor.

Bu nedenle özellikle kolesterol, tansiyon ve kanser ilaçları başta olmak üzere birçok ilacı kullanırken greyfurt tüketmemeye dikkat etmek gerekiyor. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz İlaç Kullanırken Greyfurt Yediğinizde Neler Oluyor? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Belki çok seviyorsunuz ama tiroit ilacı alıyorsanız dikkat: Ceviz

ceviz-kirma-yeni-1

Cevizi faydaları saymakla bitmiyor olsa da, kendisini o kendine has lezzeti sayesinde salatalardan tatlılara, her tarifte bol bol kullanmayı seviyor olsak da eğer tiroit ilacı kullanıyorsanız ondan uzak durmanız gerekiyor, bizden söylemesi.

Zira ceviz, tiroit ilaçlarının vücut tarafından emilimini azaltıyor, hatta fazla miktarda tüketildiğinde bu emilimi tamamen engelliyor, aman diyelim.

Tansiyonunuz varsa onu daha az tüketmeniz gerekebilir: Muz

lekeli-muz-ne-ise-yarar-3-one-cikan

Muzun içinde bol miktarda potasyum bulunuyor bildiğiniz gibi. Potasyum, aslında çok faydalı bir mineral olsa da tansiyon ilaçlarıyla bir araya gelmesi çok önerilmiyor. Zira tansiyon ilaçları da halihazırda vücuttaki potasyum miktarını artırıyor. Bunun yanında örneğin muz yiyerek ekstra alacağınız potasyum vücudunuza fazla gelebiliyor.

Bu yüzden siz siz olun, tansiyon ilacı alıyorsanız muz gibi potasyum bakımından yüksek besinleri tüketmeyin. Vücudunuzun potasyum dengesini koruyun, aman diyelim.

Bakteriyel enfeksiyon ilaçları kullanıyorsanız aman dikkat: İşlenmiş et

Salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etler, zaten bildiğiniz gibi doktorlar tarafından çok da önerilmeyen besinler. Ama bunları yine de tüketiyorsanız en azından bakteriyel enfeksiyon ilaçları kullanırken tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü bu yiyecekler bu ilaçlarla bir araya geldiğinde tansiyonun aniden yükselmesine neden olabiliyor, bu durum da birçok sağlık sorunu yaşamanıza neden oluyor.

Antibiyotik kullanıyorsanız bunlardan uzak durmanızda fayda var: Süt ve süt ürünleri

sut-urunleri
Bolca kalsiyum içeren süt ve süt ürünleri, antibiyotiklerin vücut tarafından emilimini azaltıyor. Bu yüzden süt ve süt ürünleri tükettikten sonra en az 1-2 saat boyunca asla antibiyotik almamanız büyük önem taşıyor.

Tabii antibiyotiklerin de çeşitleri bulunduğundan bu konuda doktorunuza ve eczacınıza danışmanız da önemli, bizden hatırltması.

Kalp yetmezliği ilaçları kullananların uzak durması gereken isim belli: Meyan kökü

meyan-koku

Meyan kökü zaten öyle her gün tüketilen bir ürün değil ama yine de aklınızda bulunmasında fayda var: Eğer kalp yetmezliği gibi bir sorun yaşıyor ve bunun için bir kalp ilacı kullanıyorsanız meyan kökünü hayatınıza hiç sokmasanız iyi edersiniz. Çünkü meyan kökünün içinde gliserizin isimli adı bize hiç de tanıdık gelmeyen bir madde bulunuyor. Bu madde, kalp ilaçlarının içindeki maddelerle bir araya gelip etkileşime girdiğinde kalp atışlarının düzensizleşmesine ve ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına neden oluyor.

Kan sulandırıcı bir ilaç alıyorsanız ona veda etmeniz gerekebilir: Ispanak

Ispanak Salatası Tarifi

Ispanak Salatası Tarifi

Ispanağın kan yaptığı söylense ve bu nedenle kendisi sık sık tüketilmeye çalışılsa da kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar için durum çok da böyle değil aslında. Ispanağın içinde bulunan K vitamini, ilaçların etkisini artıracağından vücutta olumsuz etkilerin oluşmasına neden olabiliyor. Bu nedenle ikisini bir arada tüketmemek büyük önem taşıyor.

Şeker, kalp ya da guatr ilacı kullanıyorsanız hemen onları yemeyin: Bol lifli besinler

yulaf-kepegi-nasil-kullanilir

Yulaf kepeği gibi bol lifli besinler her ne kadar sağlıklı beslenenlerin vazgeçilmezlerinden olsa da onların da zararlı olabileceği bazı noktalar var. Örneğin şeker, kalp ve guatr hastaları için tehlikeli olabiliyorlar. "O da neden?" derseniz hemen söyleyelim: Çünkü bu bol lifli besinler şeker, guatr ya da kalp ilaçlarının vücut tarafından emilimlerinin azalmasına neden oluyor. Bu da aldığınız ilaçların neredeyse etkisiz hale gelmesine neden oluyor.

Siz siz olun, kullandığınız ilaçlarla tükettiğiniz yiyecekler arasında olumsuz bir ilişki olmadığından emin olun, doktorunuzdan, eczacınızdan konuyla ilgili mutlaka bilgi alın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?