Aman Dikkat: İlaç Kullanırken Greyfurt Yediğinizde Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Bugüne dek doğru bildiklerinizi unutmaya hazır olun, zira her besin, ne kadar doğal olursa olsun her zaman herkes için faydalı değildir.

Özellikle düzenli olarak almanız gereken ilaçlar varsa bu durum daha da vahim bir hal alabilir.

Örneğin, özellikle kış aylarında ortaya çıkan o greyfurtları tüketmeye özen gösteriyor, "C vitamini alayım, kendimi gripten nezleden koruyayım." diye düşünüyorsanız ama aynı zamanda kolesterol ilacı gibi herhangi bir ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız aman diyelim.

Çünkü bu durum sonu ölüme dek varabilen ciddi sonuçlar doğurabilir, vücudunuzda kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Neden mi?

Buyurun anlatalım.

Konuyu açıklığa kavuşturalım: Neden ilaç kullanırken greyfurt tüketmemelisiniz?

İçindeki bolca vitamin sayesinde bağışıklık sistemimizi koruyup bizi kış hastalıklarına yakalanma riskinden uzak tutmasına, selülitlere iyi gelmesinden kilo vermeye yardımcı olmasına kadar greyfurtun faydaları oldukça fazla, bildiğiniz gibi.

Ama gelin görün ki işin içine doktorumuzun önerisi nedeniyle düzenli olarak tüketmemiz gereken ilaçlar ve hastalıklar girince durum tam tersi bir hal alabiliyor. Özellikle greyfurt suyu içmek hayati tehlikeler doğuruyor.

Kolesterol ilaçları başta olmak üzere birçok ilaçla etkileşime giren greyfurt, organlarımıza büyük zarar verebiliyor. Karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına engel olarak etkilerini göstermeye başlayan bu durum, ileri vakalarda böbrekleri, kasları ve hatta vücudumuzun tamamını etkileyebilir. Birçok araştırmaya göre greyfurt suyu ile ilaçların birlikte kullanımı mide yanmasına, kalpte ritim bozuklukları oluşmasına, organ yetmezliğine ve hatta ölüme bile sebep oluyor.

"Hangi ilaçlar büyük risk grubunda" diyenlere: Greyfurt ilaçlarla nasıl bir etkileşime giriyor?

healthline

healthline

Greyfurt tüketmenin, özellikle de greyfurt suyu içmenin organlara büyük hasar verdiğini artık biliyoruz. Peki ama bu nasıl mümkün oluyor? Greyfurt ilaçlarla nasıl bir etkileşime giriyor? Daha da önemlisi hangi ilaçlar büyük risk grubuna giriyor?

Öncelikle greyfurtun içinde furanokumarin adlı, ismi bize hiç de tanıdık gelmeyen bir madde bulunuyor. Bu madde, ilaçların hücrelerimiz tarafından çözülüp emilmesini sağlayan enzimlerin etkili bir şekilde çalışmasına engel oluyor.

Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse greyfurt tüketildiğinde organlarımız ilaçların vücudumuza karışmasını engelliyor. Hal böyle olunca göstermesi gereken etkiyi gösteremeyen ilaçlar da herhangi bir yarar sağlayamadığı gibi bize zarar bile verebilecek bir hale geliyor.

Yukarıda da söylediğimiz gibi karaciğer ve bağırsaklarda çözülmesi gereken ilaçlar, greyfurtla girdikleri etkileşim nedeniyle başta karaciğeri, ardından böbrekleri, sonrasındaysa bütün organlarımızı işlevsiz hale getirebiliyor.

Dünya çapında greyfurtla etkileşimine giren ilaçlar hala tek tek araştırılmaya devam ediyor ama genel olarak en çok kolesterol düşürücü ilaçların, tansiyon ve kanser ilaçlarının asla greyfurt ile birlikte tüketilmemesi gerektiği söyleniyor.

Tıpkı greyfurt gibi turunç ve misket limonun da benzer etkiler gösterebileceğini de söylemiş olalım ve uyarımızı yapalım: Tüm bunları öğrendikten sonra yine de "Ama greyfurt benim olmazsa olmazım" diyorsanız mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışın ve onun önermediği hiçbir besini tüketmeyin. Sağlığınızı riske atmaya değmez, aman diyelim.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?