Tadıyla Her Yemeğe Lezzet Katan Cevizin Bilmediğiniz 11 Faydası

yemek.com
Mert Öndaş
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!
Mert Öndaş
1512 takipçi303 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Ocak 16, 2019
Zeynep Çetin
Ocak 28, 2019
Duygu Arslan
Nisan 3, 2019
Zeynep Çetin
Aralık 13, 2017

Yapılan araştırmalar cevizin faydalarını destekler nitelikte. Özellikle de kolesterolü düşürdüğü artık bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hatta hep duyduğumuz, sosyal medyada görsellerini gördüğümüz, cevizin insan beynine benzemesi ve buna bağlı olarak da zeka gelişimini desteklediği gerçeğidir. Zira cevizin beyne faydaları sandığınızdan çok daha fazla.

Hepimizin evinde bulunan, tatlıların, salataların hatta ve hatta ana yemeklerin bile biriciği olan cevizin hiç bilmediğiniz faydalarına değinelim şimdi.

Cevizin faydalarını öğrendikten sonra onu yemeklere daha fazla katacağınızı bildiğimizden cevizli nefis tarifleri de şöyle bırakalım: Tatlısından Tuzlusuna Cevizin Her Yemeğe Yakıştığının Kanıtı 13 Cevizli Tarif

Tüm bunlardan sonra akıllarda tek bir şey olacak biliyoruz: Keşke bu kadar pahalı olmasa. Evet, keşke.

En bilinenle başlayalım: Kolesterolü düşürür

cevizli-corek

Düzenli tüketildiğinde cevizin, içindeki yağların özellikleri sayesinde kötü kolesterolü önlediği bilinir. Bunun yanı sıra artık televizyon reklamlarında bile aşina olduğumuz kalp-damar sağlığına iyi gelen yağları da içinde doğal olarak barındırması, kalp hastalıklarına da iyi gelir.

Tip 2 diyabet hastaları dikkat: Şeker düzeyini kontrol eder

Cevizin içindeki yararlı maddeler diyabet hastalarının da yüzünü güldüren cinsten. Özellikle bu rahatsızlığı yaşayanların damar tıkanıklığı riskini azaltarak, kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranlarını düşürdüğü gözlenmiştir.

Diyet yapanların dikkatine: Tok tutar

Cevizin yağlı bir yiyecek olması ve yüksek kalorili olduğu düşünüldüğünde kilo vermeye yardımcı olması biraz tuhaf gelebilir ancak gün içinde sadece 3-4 adet ceviz tüketmek açlık hissini yok ederek, diğer ek besinlere (bisküvi, mısır gevreği gibi) yönelmenizi engelliyor. Bu sayede abur cuburlardan uzak durarak, vücudun yakması daha kolay ve yararlı bir yağ alıyoruz.

Özellikle de prostat ve göğüs kanserinde: Kanserli hücrelerle savaşır

ceviz

ceviz

İnsan vücudunda serbest radikallerin çoğalmasının sonucu ortaya çıkan ve kanserli hücrelerin artma riskini yükselten kronik oksidatif stresini, düzenli olarak ceviz tüketerek dengeleyebilirsiniz.

Her tür kanserli hücreyle savaşan ceviz, özellikle de prostat ve meme kanseri üzerinde etkisini gösteriyor. Tabii ki burada erken tanı ve teşhisin önemi de devreye giriyor.

Her yaştan hem de: Kemik gelişimini destekler

Ceviz, her yaştaki insanın kemik gelişimini destekleyecek vitamin ve minerallere sahiptir ancak özellikle ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesini ve kemiklerin yapısında gerçekleşen mineral kaybını da yavaşlatır.

En bi' sevdiğimiz: Hafızayı güçlendirir

Hani yukarıda da yazmıştık ya sosyal medyada karşımıza çıkıyor diye, işte tam olarak bundan bahsediyorduk. Bilimsel araştırma ve çalışmaların hala devam ettiğini de belirterek cevizin hafızayı ve beyin fonksiyonlarına olumlu bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. O kadar yararlı yağlar, vitamin ve mineraller tabii ki beyne de dokunacak!

Kalp krizi mesela: Kalp hastalıklarından korur

 

Amerika’da gerçekleşen Kohort adlı bilimsel çalışmalar, ceviz gibi yağlı kuru yemişlerin genelinin kalbi hastalıklardan koruduğunu kanıtlamıştır.  Ancak tüm bu yemişler arasında en etkili olanın da ceviz olduğu görülmektedir.

Yatmadan önce muhakkak: Uyku verir

Ceviz yüksek miktarda melatonin içeren kuru yemişlerden birisidir. Hatta en önemlisidir diyebiliriz. Melatonin ise güçlü bir antioksidan olduğu için uykuyu düzene sokar ve uyku kalitesini artırır.

Güzellik uzmanı gibi: Saçları ve cildi besler

ceviz-yağı

Omega 3 başta olmak üzere E vitamini, demir, çinko gibi bileşenlerin cilt ve saç bakımındaki önemini artık çok iyi biliyoruz. Bunların yanında ceviz, H ve B7 vitaminini de bolca içerir. Tüketerek ve haricen yağından faydalanarak bakım ve maske yapabilirsiniz.

İlaç gibi: Egzamaya iyi gelir

Tüm yukarıda saydığımız vitamin ve mineralleri düşünecek olursak ceviz, sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Bunun için deri hastalığı yaşadığınız bölgelerinize azar azar ceviz yağı sürebilirsiniz. Tabii ki bunun için cevize ve ceviz yağına alerjinizin olmaması gerek, doktorunuza danışarak kullanmanızda fayda var.

Bonus: Günde sadece 7 adet ceviz yiyerek vücudunuza neler kazandırabilirsiniz?

http://www.btch.org.tr/page/?p=icerik&q=tuz-pazari-pazar-yeri&id=169 | btch

btch

Günde sadece 7 adet cevizle, tüm o vitamin ilaçlarından aldığını vitamin ve mineralleri alabilirsiniz. 7 tane kabuğundan arınmış ceviz içi, yaklaşık 180 kaloridir. Bunu da hatırlatarak vücudunuza neler kazandırdığına da değinelim.

Ceviz;
-Günlük besin lifi ihtiyacının %8’ini,
-Günlük kalsiyum ihtiyacının %3’ünü,
-Günlük demir ihtiyacının %5’ini,
-Günlük tiamin ihtiyacının %6’sını,
-Günlük folat ihtiyacının %7’sini,
-Günlük magnezyum ihtiyacının %11’ini,
-Günlük fosfor ihtiyacının %10’unu,
-Günlük çinko ihtiyacının %6’sını,
-Günlük bakır ihtiyacının %22’sini,
-Günlük manganez ihtiyacının %48’ini,
-Günlük selenyum ihtiyacının %2’sini karşılar.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?